Rancangan Pengajaran Harian

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT) Nama Kelas : Prasekolah Ixora Tarikh/Hari : 8 April 2014 Bil. Kanak-kanak : 25 orang (11 Lelaki, 14 Perempuan) Umur : 6 Tahun Masa : 11.00 – 11.30 Pagi Tema : Alam Bahan Subtema : Air Modul : Bertema Tunjang : Sains Dan Teknologi Standard kandungan : ST 2.4 Membuat ramalan berdasarkan pengalaman lepas Standard Pembelajaran : ST 2.4.2 Membuat ramalan apa yang akan berlaku Berdasarkan pengalaman lepas ( objek mana Yang akan tenggelam dan timbul) Kesepaduan tunjang : PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa Menjalankan aktiviti Objektif pembelajaran : pada akhir pembelajaran murid akan dapat : 1. Menyebut objek yang tenggelam dan timbul dengan bimbingan guru 2. Mengelaskan objek yang tenggelam dan timbul dengan betul

description

wegt

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT)

Nama Kelas : Prasekolah Ixora

Tarikh/Hari : 8 April 2014

Bil. Kanak-kanak : 25 orang (11 Lelaki, 14 Perempuan)

Umur : 6 Tahun

Masa : 11.00 – 11.30 Pagi

Tema : Alam Bahan

Subtema : Air

Modul : Bertema

Tunjang : Sains Dan Teknologi

Standard kandungan : ST 2.4 Membuat ramalan berdasarkan pengalaman lepas

Standard Pembelajaran : ST 2.4.2 Membuat ramalan apa yang akan berlaku

Berdasarkan pengalaman lepas ( objek mana

Yang akan tenggelam dan timbul)

Kesepaduan tunjang : PSE 3.2.2 Bertolak ansur dan bekerjasama semasa

Menjalankan aktiviti

Objektif pembelajaran : pada akhir pembelajaran murid akan dapat :

1. Menyebut objek yang tenggelam dan timbul dengan bimbingan guru

2. Mengelaskan objek yang tenggelam dan timbul dengan betul

3. Menunjukkan kerjasama semasa menjalankan aktiviti saintis kecil

Pengetahuan sedia ada : murid telah didedahkan dengan sifat umum bahan di

Persekitaran

Kemahiran berfikir : mengelas, meramal,menyelesaikan masalah, menghubung

Kait, menaakul

Penerapan nilai : bekerjasama, bertolak ansur, berdisiplin, hemah tinggi,

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

Langkah/Masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi(5 minit)

Persembahan Boneka

- guru membuat persembahan boneka

- guru mengaitkan cerita dengan tajuk pembelajaran pada hari itu

BBM : boneka batang, pentas boneka

Penerapan nilai : berdisiplin

Langkah 1 (5 minit)

Demonstrasi tenggelam-timbul

- Guru membuat demonstrasi tenggelam dan timbul

- Murid memerhati eksperimen yang dilakukan oleh guru

BBM : bekas air, air, garfu, guli, daun, bola

MI : Interpersonal, Linguistik

Penerapan Nilai : Hemah Tinggi, berdisiplin

Langkah 2 (10 minit)

Eksperimen saintis kecil

Langkah Eksperimen :

1. Kanak-kanak memasukkan objek yang disediakan ke dalam bekas air satu persatu secara bergilir-gilir.

2. Objek tersebut haruslah dimasukkan secara perlahan-lahan ke dalam air.

3. Gambar objek

- Guru membahagikan murid kepada 3 kumpulan

- Guru mengarahkan murid untuk mengambil tempat di meja yang disediakan.

- Guru menerangkan langkah-langkah eksperimen

BBM : Science Board, Bekas Air, Air, Pen, Klip Kertas, Sudu, Pemadam, Bola Ping Pong, Straw, Guli, Botol Mineral Kosong, Polisterin

MI : Linguistik, interpersonal

PN :

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

tersebut akan dilekatkan pada “science Board” yang disediakan mengikut ciri-ciri tenggelam dan timbul.

Langkah 3(5 minit)

Memberi lembaran kerja

- Guru memberikan lembaran kerja untuk menguji tahap kefahaman murid terhadap isi pelajaran

PN : Keberanian, Berdisiplin

BBM : lembaran kerja

MI : Linguistik, kecerdasan interpersonal

Penutup (5 minit)

Sesi soal jawab - Guru memulakan soal jawab kepada murid berkenaan pengajaran dan pembelajaran

- Guru bertanya tentang keseluruhan aktiviti

- Murid memberikan pendapat dan berkongsi pengalaman

MI : Interpersonal, Naturalis

PN : Berdisiplin,