Rancangan Pengajaran Harian

3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH/HARI : TAHUN : 3 BIL MURID : MASA : MATA PELAJARAN : BAHASA MALAYSIA TEMA : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN TAJUK : BADAN SIHAT, FIKIRAN CERDAS STANDARD KANDUNGAN STANDARD PRESTASI 2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang sesuai bagi memupuk minat membaca. 2.6.2 Membaca dan memahami pelbagai bahan bacaan bukan sastera untuk mendapat ilmu pengetahuan. OBJEKTIF PEMBELAJARAN: Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat: I. Membaca dan memahami petikan teks Sekolah Sukan Bukit Jalil untuk mendapat ilmu pengetahuan. II. Membaca teks berita dengan menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul. SISTEM BAHASA: I. Sebutan dan intonasi PENGISIAN KURIKULUM Ilmu : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Nilai : Bekerjasama, peka, berani Bahan Bantu Mengajar : Lembaran teks berita, gambar aktiviti, set tv, manila kad Kemahiran bernilai tambah : kemahiran berfikir- mengenal pasti, Bacaan intensif Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melakukan aktiviti sukan 1Murid 1Sukan.

description

Bahasa Melayu Tahun 3

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH/HARI :

TAHUN : 3

BIL MURID :

MASA :

MATA PELAJARAN : BAHASA MALAYSIA

TEMA : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN

TAJUK : BADAN SIHAT, FIKIRAN CERDAS

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PRESTASI

2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang sesuai bagi memupuk minat membaca.

2.6.2 Membaca dan memahami pelbagai bahan bacaan bukan sastera untuk mendapat ilmu pengetahuan.

OBJEKTIF PEMBELAJARAN:

Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat:

I. Membaca dan memahami petikan teks “ Sekolah Sukan Bukit Jalil” untuk mendapat ilmu pengetahuan.

II. Membaca teks berita dengan menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

SISTEM BAHASA:

I. Sebutan dan intonasi

PENGISIAN KURIKULUM

Ilmu : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan

Nilai : Bekerjasama, peka, berani

Bahan Bantu Mengajar : Lembaran teks berita, gambar aktiviti, set tv, manila kad

Kemahiran bernilai tambah : kemahiran berfikir- mengenal pasti, Bacaan intensif

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melakukan aktiviti sukan 1Murid 1Sukan.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian

ISI PELAJARAN LANGKAH DAN AKTIVITI CATATAN

- Guru akan membacakan teks berita dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas di hadapan kelas.

Set induksi (5minit)Aktiviti

1. Guru berlakon sebagai pembaca berita di hadapan kelas.

2. Guru membacakan teks berita dengan sebutan yang jelas dan nada yang betul.

3. Murid mendengar dengan teliti intonasi dan nada yang dilontarkan oleh guru.

4. Guru mengaitkan pembacaan teks berita dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

BBM: Lembaran teks berita, set tv

KBT: Menganalisis

Nilai : Peka

- Murid akan berlakon sebagai pembaca berita dan membacakan teks berita dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas di hadapan kelas.

Langkah 1 ( 20 minit)Aktiviti

1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan.

2. Guru mengedarkan lembaran teks berita kepada murid-murid.

3. Murid-murid membaca teks berita secara kelas dan kumpulan.

4. Guru meminta setiap kumpulan untuk menghantar wakil untuk membacakan teks berita dengan menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

BBM: Lembaran teks berita, set tv

Nilai: Berani

- Murid-murid akan membaca petikan teks “ Sekolah Sukan Bukit Jalil” menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Langkah 2 (10 minit)Aktiviti

1. Murid membaca petikan teks “ Sekolah Sukan Bukit Jalil” secara kelas, kumpulan dan individu dengan menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

2. Guru membimbing dan membetulkan sebarang kesalahan sebutan dan intonasi yang dilakukan oleh murid.

Nilai : Kerjasama

- Bola sepak- Bola tampar- Bola baling- Bola jaring- Ragbi

Langkah 3 ( 20 minit)Aktiviti

1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan.

2. Guru mengarahkan murid-murid untuk membaca secara

Kaedah : Perbincangan

Nilai: Berani, kerjasama

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian

- Hoki

- Setiap kumpulan akan berbincang mengenai sukan yang dipilih dan mereka dikehendaki untuk menyatakan cara permainan dan kebaikan sukan yang dipilih kepada tubuh badan.

senyap petikan teks “sukan”.3. Murid diminta untuk

memahami petikan teks tersebut.

4. Guru meminta murid bekerjasama untuk membincangkan aktiviti sukan yang dipilih.

5. Ketua kumpulan akan memilih seorang wakil untuk membentangkan hasil perbincangan mereka di hadapan kelas.

- Sebutan yang jelas dan intonasi yang betul semasa membacakan petikan teks.

- Kebaikan sukan kepada tubuh badan.

Penutup ( 5minit)Aktiviti

1. Guru meminta murid untuk menyatakan apa yang dipelajari pada hari ini.

2. Guru merumus topik pembelajaran secara keseluruhan.

Nilai: Kerjasama, peka