Rancangan Pengajaran Harian

download Rancangan Pengajaran Harian

of 8

description

rbt students year 5

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

Rancangan Pengajaran Harian

Mata PelajaranReka Bentuk Dan Teknologi

Tarikh27 AUGUST 2015

HariKHAMIS

Masa

Tahun5

Bilangan Murid7 / 7

Unit5.0 TEKNOLOGI PERTANIAN

Tajuk5.0 Teknologi pertanian

Standard Kandugan5.1 Menanam benih dalam bekas

Standard Pembelajaran5.1.2 Menyatakan nama dan fungsi alatan seperti sudip tangan, serampang tangan dan penyiram.5.1.4 Mengenal pasti medium semaian seperti medium campuran, peat most dan cocoa peat.

Objektif PembelajaranPada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1. Menamakan dan menerangkan fungsi alatan.1. Mengenal pasti dan dapat menamakan medium semaian.

Elemen Merentas KurikulamKeusahawanEK2 - Daya kreativiti dan inovasi Kreativiti Pemilihan idea terbaik dan rasional.Nilai Murni Kerjasama, yakin, keselamatan,menghargai masa, berhati-hati

Bahan Bantu Mengajar 1. Projektor1. Kertas manila1. Bahan maujud1. Lembaran kerja1. Kompter riba

Pengetahuan Sedia AdaMurid pernah melihat bahan pertanian di rumah atau di pasaran

Penilaian Pengajaran dan PembelajaranLembaran kerja

Langkah / MasaIsi PelajaranAktiviti P&PCatatan

Set Induksi(5 Minit)Pengenalan kepada tajuk

Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan dan memberi sampul surat kepada kedua-dua kumpulan. Murid hendak membuat tugasan yang diberikan oleh guru. Guru akan bertanya pasal hasil tugasan dengan murid. Guru mengaitkan pengajaran dengan jawapan yang diberikan oleh murid.

BBM Sampul surat kertas warnaKBKK Menjana idea, menghubung kait, berfikir secara logikNILAI MURNI Bekerjasama, Berusaha, Rasional.KAEDAH Perbincangan, SumbangsaranSTRATEGI Berpusat bahan,Berpusat murid

Langkah 1(15 Minit)Memperkenalkan bahan dan peralatan pertanian. Guru menerangkan bahan dan peralatan pertanian dengan persembahan powerpoint.

BBM Projektor Komputer ribaKBKK Membuat gambaranNILAI MURNI Mendengar penerangan guru KAEDAH SumbangsaranSTRATEGI P&P Berpusat murid Berpusat bahan.

Langkah 2( 10 Minit)

Guru akan membahagikan murid kepada 2 kumpulan. Guru mengadakan aktiviti mencari harta karun. Guru menerangkan peraturan permainan kepada kedua-dua kumpulan dan memulakkan aktiviti. Guru terus memantau murid dan menegaskan keselamatan kepada murid. Murid hendak membentangkan hasil kerja mereka. Guru menilai murid dengan hasil kerja mereka.BBM Sampul suratKBKK Menjana idea, menakul dengan pembelajaranNILAI MURNI Berdisiplin, patuh dengan penerangan guru, kerjasama, keselamatan menghargai masaKAEDAH Permainan STRATEGI Berpusat murid

Langkah 3(30 Minit)

Guru menjalankan lagi satu aktiviti iaitu aktiviti berstesan. Guru membawa murid ke gelangan permainan berstesen. Guru menerangkan peraturan permainan dan menegaskan keselamatan murid. Guru memulakkan aktiviti ini dan membimbing murid.BBM Peralatan pertanian, kon , kertas, pensil.KBKK mengimbas kembaliNILAI MURNI Mematuhi arahan guru,menghargai masa berdisiplinKAEDAH PermainanSTRATEGI Berpusat murid,

PENILAIAN(5 Minit)

Membuat penilaianAktiviti energizer 1. Pergerakan Mambo : Genggam dan buka genggaman1. Pergerakan Tanggo : Bukak dan tutup kepak1. Pergerakan Cikuci : Gerakkan pinggang1. Pergerakan Bo : Lepas tangan / lapang tapak tangan ke hadapan Guru akan membuat satu aktiviti energizer supaya dapat mengalih perhatian murid. Guru akan memberi lembaran kerja. Guru membimbing murid.

BBM Lembaran kerjaKBKK Mengimbas kembali , menakul pembelajaran

NILAI MURNI Bertanggungjawab, patuh pada arahan guru, yakinSTRATEGI Berpusat bahan

PENUTUP(5 Minit)Merumuskan isi pelajaran

Guru merumuskan hasil pembelajaran pada hari ini sambil memainkan lagu pertanian. Murid menjawab sambil bernyanyi lagu.BBM Komputer riba, speaker, LCDKBKK Membuat kesimpulanNilai Patuh pada arahan guru.KAEDAH Membuat rumusanSTRATEGI Berpusat murid

REFLEKSI SEBELUM Saya berasa sangat gementar ini kerana ini merupakan pemantauan pertama saya untuk subjek rbt. Saya telah sediakan banyak aktiviti semasa proses P&P. Saya cuma takut dengan masa sahaja. Saya berharap yang saya dapat melaksanakan proses P&P ini dengan masa yang telah ditetapkan.REFLEKSI SELEPAS___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ULASAN ___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________