Rancangan Pengajaran Harian

download Rancangan Pengajaran Harian

of 16

description

praktikum

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa MelayuTahun : 5 CempakaBilangan Murid : 43Tarikh : Masa : Tema : KemasyarakatanTajuk: Aku Tetap Bersamamu

Fokus Utama : 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang di baca. Aras 3(1) Membaca ayat dalam teks dengan sebutan dan intonasi dengan betul dan memahami perkara yang dibaca.(2)Menghuraikan maksud ayat di dalam teks.

Fokus Sampingan : 6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji. Aras 2.i. Untuk Merujuk kepada kamus untuk mencari makna, sebutan yang betul , ejaan dan penggunaan perkataan yang tepat.

Objektif :Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :1. Membaca petikan Aku Tetap Bersamamu dengan intonasi dan gaya yang betul secara individu.2. Menyenaraikan 3 daripada 5 kata berimbuhan apitan ke-..-an dengan betul secara individu.3. Membina ayat dengan menggunankan kata imbuhan apitan ke-..-an dengan betul secra individu.

Kemahiran bahasa: Membaca dan menulis

Sistem Bahasa :Tatabahasa : Imbuhan ke--anKosa kata : kehidupan, ketabahan

Pengisian Kurikulum :Ilmu : Kajian Tempatan

Nilai : baik hati, bekerjasma

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT):1. Kemahiran belajar : menjana idea2. Kecerdasan Pelbagai : Verbal Linguistik

Pengetahuan sedia ada:

Murid pernah mengikuti pembelajaran kata imbuhan

Bahan bantu mengajar ;Petikan teks, borang pengurusan grafik

LANGKAH/MASAISI PELAJARANAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN

Set Induksi(5 Minit)Gambar orang kurang upaya

Adat-adat ketika bersama (OKU)-Lemah lembut-Sabar-Bertimbang rasa-Bertanggungjawab

1. Murid ditunjukkan beberapa keping gambar golongan orang kurang upaya.2. Murid membincangkan gambar tesebut mengikut kefahaman mereka.3. Murid menyatakan adat-adat ketika bersama dengan orang kurang upaya.4. Guru mengaitkan pembelajaran dengan tajuk pelajaran.BBM:Gambar

Ilmu:Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Nilai:Bekerjasama

Langkah 1(15 Minit)Petikan teks Aku Tetap Bersamamu

Contoh soalan:1.Apa yang kamu faham hasil pembacaan kamu di perenggan satu?2.Apakah ayat topik yang terdapat dalam petikan kedua?3. Bagaimanakah kita perlu menjaga orang kurang upaya?

Contoh perkataan sukar:-syahdu-sinar-menyisihkan

Penilaian:Guru memberi penerangan maksud petikan teks dan perkataan-perkataan yang sukar difahami murid

1. Murid diberikan petikan teks Aku Tetap Bersamamu oleh guru.2. Murid membaca petikan teks secara mekanis2. Murid bersoal jawab mengenai maksud petikan teks.4. Murid bersoal jawab dengan guru berkenaan perkataan sukar yang terdapat di dalam petikan teks.

BBM:Petikan teks,

Sistem Bahasa:Kata Imbuhan

NILAI:BekerjasamaMematuhi arahan

Langkah 2(15 minit)Contoh Kata Berimbuhan:1. berlari2. bermain3. diperolehi4. dikejarkan5. didukung6. kehidupan7. ketabahan

Kata Imbuhan Berdasarkan Petikan1.kehidupan2.ketabahan3.kesyukuran4.kekurangan5.keprihatinan

1.Murid diterangkan oleh guru berkenaan kata imbuhan2.Murid bersoal jawab dengan guru berkenaan contoh-contoh kata berimbuhan.3. Murid menyenaraikan 5 perkataan yang berimbuhan apitan ke-..-an berdasarkan petikan teks.4.Seorang murid akan memilih satu nama daripada kotak beracun5. Empat orang murid akan dipanggil oleh guru berdasarkan nama yang dipilih untuk menyebut perkataan berimbuhan yang telah diperolehi.5. Murid-murid lain menyemak jawapan.6. Guru membetulkan kesalahan murid berkenaan kata berimbuhan apitan ke-..-an tersebut.

BBM:Petikan teks

Langkah 3Mengisi borang grafik-Lembaran 1-Lembaran 2

-Murid dipecahkan kepada enam kumpulan-Wakil kumpulan dikehendaki untuk memutarkan roda imbuhan.-Setiap kumpulan dikehendaki untuk membina satu ayat berdasarkan kata imbuhan yang diperoleh.-Murid diedarkan lembaran kerja-Murid diarahkan untuk menjawab soalan tersebut berdasarkan kefahaman mereka tentang kata berimbuhan-Murid-murid lain menyemak jawapan.BBM:Lembaran Kerja

NILAI:Mematuhi Arahan

KBKK:Menjana ideaMembanding bezaMengklasifikasi

Penutup(5 Minit)

1. Rumusan isi pelajaran dan nilai murni.

1. Guru merumus isi pelajaran dan nilai murni.

NILAI:-Hormat-menghormati-Tolong-menolong

KBKK:Menjana ideaSumbangsaran

1.Ber-

2.Di-Kan

3.Mem-

4.Di-

5.Ke-an

6.Se-

7.Men-

8.Ter-

AKU TETAP BERSAMAMU

Marilah kita lihatRealiti KehidupanPasti Tidak sunyiDengan suka dukaWarnai kehidupan

Perasaanku iniSering tersentuhDalam syahdu kesyukuranWalau serba kekuranganKuteruskan ketabahan

Oh,insan mulia!Hulurkan simpatimuKeprihatinanmuBerikan sinar harapanOh, sinar harapan!

Sama berdiriKejar impianJasa baktimuTiada bandinganSemoga berkekalan

Mari bergandinganSatu wawasanKita bina insanInsan penyayangOh, insan penyayang!

ZawatiJulianaRiduanKhairudinRaisanSyafiqahHanisanArmaniaSuhailaAsriHairiSahirahAthirahSaifulMunirahSalimin