Rancangan Pengajaran Harian
-
Upload
lee-bee-lee -
Category
Documents
-
view
33 -
download
1
description
Transcript of Rancangan Pengajaran Harian
3.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : Bahasa Melayu
TAJUK : Unit 1 : Suku kata terbuka
TARIKH / HARI : 7. 5. 2015 ( Khamis )
MASA : 8.00 pagi – 9.00 pagi ( 60 minit )
TAHUN / KELAS : Pemulihan Tahun 2
BILANGAN MURID : 6 orang
KEMAHIRAN : 1.0 Menyebut, mencerakin suku kata KV + KV
2.0 Mengeja, membaca dan memahami perkataan.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
- Menyebut nama benda dengan perkataan KV +
KV yang betul.
- Menyatukan dua suku kata menjadi perkataan
yang bermakna berdasarkan suku kata KV + KV.
- Mengeja perkataan KV + KV
- Memadan perkataan berdasarkan gambar yang
ditunjuki dengan betul.
STANDARD KANDUNGAN : 1.0 Membaca dan memahami perkataan
STANDARD PEMBELAJARAN : 1.1 Membaca dan memahami perkataan yang
mengandungi suku kata terbuka KV + KV
BAHAN BANTU MENGAJAR : 1. Kad-kad suku kata dan gambar
2. Slaid powerpoint
3. Komputer dan LCD Projektor
PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1. Murid sudah mengenal huruf A-Z
2. Murid dapat membezakan huruf vokal dan
huruf konsonan.
PENERAPAN NILAI : 1. Berani
2. Kerjasama
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MasaDan langkah
Isi Pelajaran Aktiviti pembelajaran dan pengajaran
Catatan
Set Induksi :
( 5 minit )
Menyebut aktiviti
permainan yang biasa
dimainkan oleh murid.
Murid membuat
pemerhatian dan
mencatatkan nama
aktiviti yang dilihat
melalui gambar
tersebut.
Nama aktiviti:
1. Main bola
2. Baca buku
3. Batu seremban
4. Lompat tali
1. Guru menanya murid apakah
aktiviti permainan yang
disukai.
2. Guru memaparkan senarai
gambar aktiviti kepada murid.
3. Murid dinasihati supaya
memerhatikan aktiviti-aktiviti
yang dilakukan oleh watak-
watak dalam gambar yang
dipaparkan serta mencatat
nama aktiviti yang dilihat dan
menjawab soalan guru.
4. Murid menjawab nama
aktiviti yang dilihat melalui
gambar yang dipaparkan.
5. Guru menghubungkaitkan isi
pelajaran dengan aktiviti-
aktiviti yang tercatat oleh
murid.
KBKK :
Menjana idea
pemikiran kreatif.
BBM:
1.Tayangan gambar
melalui LCD
projektor dan
komputer.
Nilai-nilai Murni:
1.Teliti
(pemerhatian)
2.Mendengar
arahan.
Strategi :
Berpusatkan bahan
Langkah 1:
( 3 minit)
Menyebut perkataan
dalam nama aktiviti
yang dipaparkan
dengan betul.
Contohnya :
1. Bola
2. Baca
3. Buku
4. Batu
5. Tali
1. Murid menyebut perkataan-
perkataan KV + KV yang
akan dipelajari atas iringan
guru.
2. Guru memastikan perkataan
yang disebut oleh murid
adalah betul dan tepat.
BBM:
1. Komputer
2. LCD
Projektor
3. Kertas dan
pensel.
Nilai Murni:
1. Mendengar
arahan
Langkah 2:
( 20 minit )
Aktiviti mencerakinkan
suku kata setiap
perkataan.
Contoh:
Gambar yang ditunjuk:
1. Selepas murid mengenal
pasti sebutan perkataan,
guru menunjuk cara
mencerakinkan perkataan KV
+ KV dengan memberi
contoh kepada murid-murid.
Contoh :
Tunjuk cara mencerakinkan
perkataan ‘saya’
sa + ya
(KV) + (KV)
(Murid sudah dapat membeza huruf
konsonan dan huruf vokal)
2. Murid-murid dibahagikan
kepada dua kumpulan (setiap
kumpulan 3 orang murid)
untuk membincang dan
mencerakinkan kelima-lima
perkataan dan
menuliskannya pada kad-kad
yang disediakan berdasarkan
nama benda atau aktiviti
dalam gambar yang
dipaparkan pada skrin putih.
( Perkataan yang telah dicerakin
dikehendaki menulis dalam
warna yang berbeza, contoh :
Bola.)
BBM :
1. Kad suku
kata KV + KV
Nilai-nilai murni :
1. Kerjasama
2. Berani
mencuba.
Strategi :
1. Berpusatkan
aktiviti
Kaedah :
1. Koperatif
Teknik :
1. Bermain
Langkah 3
( 4 minit )
Murid mengeja suku
kata dan membaca
perkataan yang dieja.
1. Murid-murid semak jawapan
sambil mengeja suku kata
kelima-lima perkataan itu.
BBM :
Komputer dan LCD
Projektor
Nilai murni :
Mendengar arahan
Langkah 4
( 25 minit )
Mengenal perkataan
dengan berpandukan
gambar dan memahami
makna perkataan
dengan ayat tunggal
yang disediakan.
Aktiviti berkumpulan :
- Murid menyusun kad-
kad untuk membentuk
gambar.
- Cari perkataan
berdasarkan gambar.
- Cari ayat tunggal
berdasarkan perkataan
yang dijumpai.
1. Murid-murid diberi
sekelompok kad untuk
menyusunkannya menjadi
suatu gambar yang betul.
(puzzle)
2. Selepas disemak dan
dikenalpasti penyusunan kad
adalah betul, murid
membawa gambar tersebut
ke stesen yang seterusnya
untuk mencari perkataan dan
ayat tunggal untuk
disuaipadankan dan tampal
ketiga-tiga bahan bantu
belajar yang disusun pada
papan putih untuk disemak.
3. Seramai empat stesen
disediakan untuk murid
menjalankan aktiviti.
Stesen 1: Main puzzle
Stesen 2: Cari perkataan
berdasarkan gambar yang
disusun.
Stesen 3: Cari kad ayat tunggal yang
berkaitan dengan
perkataan dan gambar
tertentu.
Stesen 4: Menyusun dan menampal
gambar, perkataan dan
ayat tunggal di papan
putih untuk disemak.
BBM :
1. Puzzle
2. Kad
gabungan
suku kata
dan
perkataan
serta kad
ayat tunggal.
Nilai-nilai murni :
1. Teliti
2. Jaya diri
Strategi :
1. Berpusatkan
aktiviti
Kaedah:
1. Pembelajaran
koperatif
Teknik :
1. Bermain
Penutup
( 3 minit )
Ingat kembali kelima-
lima perkataan yang
dipelajari dan diikuti
dengan bacaan ayat
tunggal.
1. Murid-murid memberitahu
guru apa perkataan yang
telah dipelajari dan membaca
kelima-lima ayat tunggal
untuk mengukuhkan daya
ingatan murid.
BBM :
Komputer dan LCD
Projektor.
Nilai Murni :
Berani menyebut