Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 A.docx

5
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 A Tahun : 3 A Bilangan murid : 30 orang murid Tema : Tema 4 : Perpaduan Tajuk : Pantun Perpaduan Tarikh : 19 Mac 2013 Masa : 8.50 9.50 pagi (1 jam) Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat ; i. Melafazkan puisi dengan intonasi yang betul ii. Membaca bahan berupa puisi yang sesuai untuk memahami kosa kata. Hasil Pembelajaran : 4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur. 2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang sesuai bagi memupuk minat membaca. Hasil Pembelajaran Khusus : 4.4.1 Melafazkan dan memahami pantun empat kera t dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas menggunakan bahasa yang indah seca ra didik hibur. 2.6.1 Membaca dan memahami pelbagai bahan krea tif yang sesuai untuk menambah kosa kata

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 A.docx

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 A.docx

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 A

Tahun : 3 A

Bilangan murid : 30 orang murid

Tema : Tema 4 : Perpaduan

Tajuk : Pantun Perpaduan

Tarikh : 19 Mac 2013

Masa : 8.50 – 9.50 pagi (1 jam)

Objektif : Pada akhir pengajaran, murid dapat ;

i. Melafazkan puisi dengan intonasi yang betul

ii. Membaca bahan berupa puisi yang sesuai

untuk memahami kosa kata.

Hasil Pembelajaran : 4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan

intonasi yang betul menggunakan bahasa yang

indah secara didik hibur.

2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan bukan

sastera yang sesuai bagi memupuk minat

membaca.

Hasil Pembelajaran

Khusus : 4.4.1 Melafazkan dan memahami pantun empat

kerat dengan sebutan dan intonasi yang betul

dan jelas menggunakan bahasa yang indah

secara didik hibur.

2.6.1 Membaca dan memahami pelbagai bahan

kreatif yang sesuai untuk menambah kosa kata

umum dan kosa kata istilah.

Strategi : Berpusatkan murid

Pendekatan : Induktif dan deduktif

Kemahiran bahasa : Kemahiran lisan, membaca dan menulis

Sistem bahasa : Kosa kata umum dan kosa kata istilah

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 A.docx

Ilmu : Pendidikan Moral, Pendidikan Sivik dan

Kewarganegaraan dan Pendidikan Muzik

Nilai : Bekerjasama, Keberanian, Patriotik, Bertolak Ansur,

Bersatu Hati, Keyakinan Diri dan Hormat-

Menghormati

Kemahiran Bernilai

Tambah : Kemahiran Berfikir ; Kritis, Kreatif, Menaakul,

Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi.

Kecerdasan Pelbagai ; Verbal-linguistik, Kinestetik,

Interpersonal, Intrapersonal, Kemahiran

Pembelajaran Kontekstual, Muzik

Bahan Bantu

Mengajar : Tayangan video lagu Satu Malaysia, lirik Satu

Malaysia, “Powerpoint” pantun bergambar, papan

putih, pen marker, buku tulis, buku aktiviti,

lembaran kerja.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 A.docx

Langkah Aktiviti pelajaran dan pengajaran Catatan

Set induksi

(5 minit)

Tayangan video lagu Satu

Malaysia

Soalan

1. Apakah yang anda

lihat pada video ini?

2. Apakah makna bagi

lagu tersebut?

1. Guru menayangkan

tayangan video lagu Satu

Malaysia.

2. Murid menyanyikan lagu

dengan penuh semangat.

3. Guru bersoal jawab

dengan murid mengenai

isi pelajaran hari ini.

Bahan Bantu Mengajar :

Video lagu Satu

Malaysia

KBT :

Menaakul, verbal-

linguistik, Muzik

Nilai :

Menghormati,

keberanian, patriotik

Langkah 1 : Tayangan

“Powerpoint” pantun

bergambar

(20 minit)

4.4.1 Melafazkan dan

memahami pantun empat

kerat dengan sebutan dan

intonasi yang betul

dan jelas menggunakan

bahasa yang indah secara

didik hibur.

Soalan :

1. Bagaimanakah

cara untuk

melafazkan

pantun dengan

betul?

2. Apakah makna

1. Guru memasang

“powerpoint” pantun

bergambar kepada murid.

2. Murid melafazkan pantun

yang diungkapkan oleh

pemantun dengan sebutan

dan intonasi yang betul.

3. Beberapa orang murid

melafazkan pantun dan

menilai rakan yang

berpantun.

Bahan Bantu Mengajar :

“Powerpoint” pantun

bergambar

papan putih

pen marker

KBT :

Menaakul, TMK,

Verbal-linguistik,

Muzik, Interpersonal,

Intrapersonal.

Ilmu :

Pendidikan Moral

Pendidikan Muzik

Nilai :

Keberanian,

Keyakinan diri,

Patriotik, Bertolak

ansur, Bersatu padu

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 A.docx

pantun ini?

3. Apakah nilai yang

terdapat pada

pantun ini?

Langkah 2

Kuiz “Mari Berpantun”

melengkapkan rangkap

pantun

(15 minit)

2.6.1 Membaca dan

memahami pelbagai bahan

kreatif yang sesuai untuk

menambah kosa kata

umum dan kosa kata istilah.

1. Guru meminta murid

melengkapkan rangkap

pantun.

2. Murid melafazkan

pantun beramai-ramai.

3. Murid mengenal pasti

kosa kata umum dan

kosa kata istilah.

4. Guru menerangkan

makna kosa kata

tersebut.

Bahan Bantu Mengajar :

Tayangan

“powerpoint” Kuiz

Pantun

KBT :

Menaakul, TMK,

Verbal-linguistik,

Interpersonal,

Intrapersonal

Ilmu :

Pendidikan Moral

Pendidikan Muzik

Pendidikan Sivik dan

Kewarganegaraan

Nilai :

Keberanian,

Keyakinan, Bertolak

ansur

Langkah 3

Menyalin pantun yang betul

pada buku tulis

(15 minit)

1. Guru meminta murid

menyalin pantun yang

betul pada buku tulis.

Pemulihan : Murid lemah mengisi

rangkap pantun yang kosong

beserta kosa kata umum dan kosa

kata istilah.

Pengayaan : Murid bijak membina

ayat berdasarkan kosa kata.

Bahan Bantu Mengajar :

Buku tulis

Buku aktiviti

Lembaran kerja

KBT :

Menaakul, TMK,

Verbal-linguistik,

Interpersonal,

Intrapersonal

Ilmu :

Pendidikan Moral

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 A.docx

Pendidikan Muzik

Pendidikan Sivik dan

Kewarganegaraan

Nilai :

Keberanian, Keyakinan,

Bertolak ansur

Penutup

Refleksi dan soal jawab

(5 minit)

1. Guru mengimbas semila

pengajaran hari ini.

2. Murid dan guru bersoal

jawab mengenai isi

pelajaran hari ini.