Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu 4pintar

download Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu 4pintar

of 5

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu 4pintar

  • 7/28/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu 4pintar

    1/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU 4PINTAR

    Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

    Tarikh : 24 Februari 2013

    Masa : 7.45pagi-8.45pagi

    Tahun : 4 Pintar

    Bilangan Murid : 35 orang

    Tema : Keajaiban Alam

    Tajuk : Sirih dan Pegaga

    Hasil Pembelajaran

    Fokus Utama :

    1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara

    bertatasusila.

    Aras 1:

    iii) Memberikan respon yang sesuai terhadap soalan yang

    dikemukakan.

    Fokus sampingan :

    3.1Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk

    menggunakan kata, Istilah, frasa, struktur ayat yang betul dan laras

    bahasa yang sesuai.

    Aras 1:

    i) Mengumpulkan dan menyusun isi penting daripada

    sesuatu topic yang dibincangkan.

    Objektif : Pada akhir pelajaran ini murid dapat :

    1. Menyatakan sekurang-kurangnya enam daripada sepuluh kegunaan daun sirih dengan

    betul

    2. Mengumpulkan dan menyusun sekurang-kurangnya empat daripada enam isi penting

    berdasarkan topik pada tajuk cara daun sirih diproses untuk mengetahui kegunaannya

    dengan tepat.

    3. Membina ayat sekurang-kurangnya lima daripada tujuh kata kerja yang disenaraikan

    dengan betul

  • 7/28/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu 4pintar

    2/5

    Sistem Bahasa

    1. Tatabahasa : -Kata ganda-Imbuhan akhiran

    2. Kosa kata : -Dipanggang

    - Jus- Ulam- Merawat- Selera

    Pengisian kurikulum :

    a. Ilmu :Sains, Perubatan,Astronomi

    b. Nilai Murni : Bekerjasama, kesyukuran, kerajinan

    c. Kemahiran Bernilai Tambah :

    i. Kecerdasan Pelbagai: Verbal Lingusitik ,Intrapersonal,interpersonal

    ii. Kemahiran Berfikir : menilai,meneliti,menjana idea,mengkategorikaniii. Kemahiran Belajar Belajar Cara Belajar: Membaca, mencatat, menulisPengetahuan Sedia Ada : Murid pernah membaca serta mengetahui tentang khasiat daun

    sirih

    Bahan Bantu Mengajar : bahan maujud ,Speaker, lembaran kerja,kad perkataan,carta

    alir,kad gambar

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran &

    Pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    5 minit Kad gambar:

    1) Daun ubi

    2) Daun pokok

    bunga raya

    Contoh kegunaan :

    1) Daun ubi-

    merawat

    sengatan gigitan

    serangga

    berbisa

    2) Daun pokok

    bunga raya-

    1. Murid meneka jenis daun

    yang ditunjukan kepada

    mereka melalui kad gambar.

    2. Murid diminta menyatakan

    kegunaan daun tersebut

    3. Murid diminta menyatakan

    daun yang boleh dibuat ubat

    4. Guru mengaitkan hasil

    soal jawab dengan isi

    pelajaran.

    BBM:

    Kad gambar

    KBT :

    Kemahiran Befikir:

    1. Menjana idea

    2. Meneliti

    3. Menilai

    Kecerdasan

    Pelbagai:

    1.Verbal linguistik

    Nilai

    -Kesyukuran

  • 7/28/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu 4pintar

    3/5

    merawat demam

    dan

    mengurangkan

    haba

    Contoh daun yang

    boleh dibuat ubat:

    1) Lidah buaya

    2) Pegaga

    3) Sirih

    Langkah 1

    15 minit Memperdengarkan

    audio mengenai

    kegunaan daun sirih

    1)

    2)

    3)

    4)

    5)

    6)

    7)

    8)

    9)

    10)

    1.Murid diarahkan untuk

    mendengar audio kali

    pertama mengenai kegunaan

    daun sirih dengan tekun.

    2.Guru memperdengarkan

    semula audio kali kedua

    mengenai kegunaan daun

    sirih dan murid diarahkan

    untuk mencatat kegunaan

    daun sirih di atas kertas yang

    diberi.

    3.Kemudian secara rawak

    guru memilih murid untuk

    membaca semula mengenai

    kegunaan daun sirih yang

    dicatat oleh murid.

    4.Guru memperdengarkan

    semula audio kali ketiga

    mengenai kegunaan daun

    sirih,dan murid membetulkan

    kesilapan isi yang dicatat tadi

    dengan bantuan guru.

    BBM:

    Speaker

    KBT :

    Kemahiran Befikir:

    1. Meneliti

    2. Menilai

    Kecerdasan

    Pelbagai:

    1.Verbal linguistik

    Kemahiran Belajar

    Cara Belajar

    1.Membaca

    2.Mencatat

    Nilai:

    1.Keberanian

  • 7/28/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu 4pintar

    4/5

    Langkah 2

    10 minit

    Cara daun sirih diprosesbagi merawatpendarahan hidung:1)memetik daun sirih2)menggulung daunsirih3)melayur daun sirihmenggunakan lilin4)memasukkan daunsirih yang telah dilayurke dalam hidung.

    Cara daun sirih diprosesbagi merawat penyakitbatuk:

    1)memetik daun sirih2)mengisar daun sirih3)menuang daun sirih4)minum daun sirihyang telah dikisar

    1.Guru menerangkan cara

    daun sirih diproses melalui

    demostrasi yang dibuat

    menggunakan bahan maujud.

    2.Secara rawak murid dipilih

    untuk mengulangi cara daun

    sirih diproses dengan

    bimbingan guru.

    3.Guru dan murid bersoal

    jawab mengenai

    pembelajaran ini.

    BBM:

    Bahan maujud

    Buku teks

    KBT :

    Kemahiran Befikir:

    1. Meneliti

    2. Menilai

    Kecerdasan

    Pelbagai:

    1.Verbal linguistik

    Nilai:

    1.Keberanian

    Langkah 3

    10 minit

    Carta alir:

    isi penting berdasarkan

    topik pada tajuk cara

    daun sirih diproses

    untuk mengetahui

    kegunaannya dengan

    tepat

    1.Guru menampal kertas

    mahjong yang terdapat carta

    alir mengenai cara daun sirih

    diproses untuk mengetahui

    kegunaannya.

    2.Secara rawak murid dipilih

    dan menampal kad perkataan

    di atas carta alir yang

    disediakan di depan.

    3.Guru dan murid bersoal

    jawab mengenai

    pembelajaran ini.

    BBM:

    Kertas mahjong

    Carta alir

    Kad perkataan

    KBT :

    Kemahiran Berfikir:

    1. Meneliti

    2. Menilai

    Kecerdasan

    Pelbagai:

    1.Verbal linguistik

    2.Interpersonal

    3.mengkategori

    Nilai

    -berani

    -kerajinan

  • 7/28/2019 Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu 4pintar

    5/5

    Langkah 4

    15 minit Bina ayat dengan

    menggunakan kata

    kerja yang disenaraikan:

    1.minum

    2.memetik

    3.menggulung

    4.menuang

    5.mengisar

    6.melayur

    7.memasukkan

    1.Murid diarahkan membina

    ayat dengan menggunakan

    kata kerja yang ditampal di

    papan hitam.

    2.Murid membina ayat pada

    kertas yang diberi oleh guru.

    3.guru membantu murid

    dalam membina ayat.

    4.Beberapa orang murid

    dipilih untuk dibacakan ayat

    mereka pada rakan-rakan

    yang lain.

    BBM:

    Kad perkataan

    Kertas A4

    KBT :

    Kemahiran Berfikir:

    1. menjana idea

    Kecerdasan

    Pelbagai:

    1.Verbal linguistik

    2.Interpersonal

    Kemahiran belajar

    cara belajar

    -Menulis

    -Membaca

    Penutup

    5 minit

    Penutup kognitif

    Audio kegunaan daun

    sirih

    1.Murid mendengar rakaman

    audio mengenai kegunaan

    daun sirih.

    2.Murid dan guru bersama-

    sama membuat kesimpulan

    P&P.

    3.Murid diberi lembaran kerja

    dan disiapkan sementara

    menunggu masa tamat.

    BBM:

    Lembaran kerja.

    Kemahiran berfikir

    -menjana idea

    Nilai

    -Kesyukuran