Rancangan Pengajaran Harian (Barang Jualan)Yr4

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2008 Kemahiran Hidup Sekolah Rendah Tahun 4 Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Kelas : Gabungan Tahun 4 Cemerlang / 4 Intelek Tarikh : 07 Julai 2008 (Isnin) Masa : 11.30 a.m – 12.30 p.m Bilangan Murid : ____ orang Bidang Mata Pelajaran : Perniagaan dan Keusahawanan Unit : 2.1 Barang Jualan Topik : a. Kumpulan Sasaran Hasil Pembelajaran : Aras 1 i Mengumpul maklumat barang keperluan, kesukaan dan yang mampu dibeli oleh murid dan guru i i Mengkelas barang mengikut keperluan, kesukaan dan yang mampu dibeli oleh murid dan guru Objektif : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat; i Menyatakan maksud kumpulan sasaran perniagaan i i Menyatakan 3 kaedah mengumpul dan mengelas maklumat i i i Menyenaraikan barang keperluan, kesukaan dan yang mampu dibeli oleh murid dan guru Pengetahuan sedia ada : Murid-murid pernah melihat barang jualan yang dipamerkan di kedai, pasar raya dan pusat membeli-belah Kaedah P & P : Direktif, mediatif, pemerhatian, penerangan KBKK : Mengenal pasti, mengumpul, mengelas, inferens, kecerdasan pelbagai, menjana idea kreatif dan

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian (Barang Jualan)Yr4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2008Kemahiran Hidup Sekolah Rendah

Tahun 4

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Kelas : Gabungan Tahun 4 Cemerlang / 4 Intelek

Tarikh : 07 Julai 2008 (Isnin)

Masa : 11.30 a.m – 12.30 p.m

Bilangan Murid : ____ orang

Bidang Mata Pelajaran : Perniagaan dan Keusahawanan

Unit : 2.1 Barang Jualan

Topik : a. Kumpulan Sasaran

Hasil Pembelajaran : Aras 1

i Mengumpul maklumat barang keperluan, kesukaan dan

yang mampu dibeli oleh murid dan guru

ii Mengkelas barang mengikut keperluan, kesukaan dan yang

mampu dibeli oleh murid dan guru

Objektif : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat;

i Menyatakan maksud kumpulan sasaran perniagaan

ii Menyatakan 3 kaedah mengumpul dan mengelas maklumat

iii Menyenaraikan barang keperluan, kesukaan dan yang

mampu dibeli oleh murid dan guru

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid pernah melihat barang jualan yang dipamerkan di

kedai, pasar raya dan pusat membeli-belah

Kaedah P & P : Direktif, mediatif, pemerhatian, penerangan

KBKK : Mengenal pasti, mengumpul, mengelas, inferens, kecerdasan

pelbagai, menjana idea kreatif dan kritis

Penerapan nilai : Kerjasama, sistematik, berhati-hati, teliti dan cermat, yakin,

berani mencuba, rajin

ABM : i Buku teks halaman 94 hingga 97

ii Buku rujukan Kemahiran Hidup Sasbadi

iii Pen, pensil, jam, telefon bimbit, makanan (roti/ nasi lemak)

Iv Borang soal selidik

v Papan putih

vi Marker pen

Langkah masa

Isi kandunganpelajaran

Aktiviti P&P Guru Aktiviti Murid Catatan, ABM, Nilai

Set induksi (5 minit)

Guru memulakan kelas dengan bersoal jawab kepada murid tentang barang yang diletakkan di atas meja(a) Apakah barang yang

terdapat di atas meja?

(b) Barang manakah yang mampu dibeli dengan menggunakan wang saku harian?

Guru mengaitkan barang-barang tersebut dengan pelajaran pada pelajaran hari ini

Murid-murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru secara serentak dan individu

Jangkaan jawapan:(a) Pen, pensil, jam,

makanan (roti/ nasi lemak)

(b) Pen, pensil, makanan (roti/ nasi lemak)

Kemahiran berfikir ; mengenal pasti, mengumpul, mengelas, inferens dan kecerdasan pelbagai

Nilai; Berani mencuba, yakin, bekerjasama

ABM; Pen, pensil, jam, makanan (roti/ nasi lemak), papan putih, marker pen

Langkah 1(15 minit)

Pengenalan:(a) maksud

peniaga dan perniagaan

(b) Perbezaan antara peniaga dan usahawan

1.

2.

3.

4.

5.

Guru meminta murid merujuk dan membaca buku teks pada halaman 94-97 tentang kumpulan sasaran dan jenis-jenis barang yang sesuai dijual kepada kumpulan sasaran

Guru menulis peta minda soalan “Apakah yang dimaksudkan dengan Perniagaan di papan putih” sambil menggalakkan murid menjawab secara sumbang saran

Guru menerangkan maksud perniagaan sambil menulis nota di papan putih untuk dicatatkan oleh murid-murid

Guru meminta murid secara sukarela membaca untuk kelas petikan dari buku teks muka surat 95 mengenai seorang usahawan dan seorang peniaga

Guru berbincang dengan murid-murid mengenai perbezaan di antara peniaga dan usahawan sambil menulis nota di papan putih

1.

2.

3.

4.

5.

Murid-murid membaca secara individu maklumat dari petikan buku teks

Murid-murid memberi perhatian atas soalan guru dan memberikan respon dengan memberi jawapan dengan bantuan dan saranan guru. Jangkaan jawapana. Aktiviti berjual beli

barangan dan perkhidmatan

Murid-murid mendengar dan mencatat nota dari penerangan yang diberikan oleh guru

Murid mengangkat tangan dan membaca petikan dengan jelas dan kuat

Murid-murid memberi respon dan perhatian terhadap apa yang disampaikan guru sambil mencatat nota

ABM; Buku teks, Buku rujukan Kemahiran Hidup Sasbadi papan putih, marker pen

Kemahiran berfikir;Inferens, menjana idea kreatif dan kritis

Nilai; Berani mencuba, yakin, tekun, rajin, bekerjasama

Langkah 2(15minit)

a) kumpulan sasaranb) Teknik mengumpul maklumat

1.

2.

3.

Guru menerangkan kepada murid tentang kumpulan sasaran yang terdiri daripada murid dan guru

Guru meminta murid memberikan contoh barang yang diperlukan, disukai dan mampu dibeli oleh kumpulan sasaran

Guru menerangkan teknik mengumpul maklumat yang boleh digunakan di dalam sesuatu kajian

1.

2.

3.

Murid-murid memberikan perhatian dan mencatat nota

Murid-murid menyatakan jawapan dengan menulis di papan putih

Murid-murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru sambil mencatat nota

Kemahiran berfikir ; mengenal pasti, mengumpul, mengelas, inferens dan kecerdasan pelbagai

Nilai; Berani mencuba, yakin, tekun, bekerjasama

Langkah 3(20minit)

Aktiviti berkumpulan

1.

2.

Guru meminta murid melakukan aktiviti 1 di dalam buku teks halaman 100 secara berkumpulan sambil mengedarkan borang kaji selidik yang berkenaan

Guru memantau aktiviti yang dilakukan murid-murid sambil memberikan panduan dan tunjuk ajar

1.

Murid-murid menyiapkan kerja yang diberikan oleh guru secara berkumpulan

Kemahiran berfikir;mengenal pasti, mengumpul, mengelas, mengingat dan mengimbas semula

ABM; Borang kaji selidik, buku teks

Penutup (5 minit)

Rumusan Guru akan menyoal murid soalan berikut; Apakah yang mereka

telah pelajari hari ini?Guru merumuskan topik hari ini dan mengingatkan pelajar untuk menyiapkan dan menghantar borang kaji selidik pada esok hari selain meminta murid mengulangkaji topik untuk minggu hadapan

Murid menjawab soalan guru sambil mendengar rumusan yang diberikan oleh guru