RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODUL ASSURE.docx

5

Click here to load reader

Transcript of RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODUL ASSURE.docx

Page 1: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODUL ASSURE.docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODUL ASSURE

NORAZMAN BIN AHMAT SYAFRI

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam

Mata Pelajaran                    : Pendidikan Islam

Kelas                                   : 4 Mantap

Tarikh                                  : 2 April 2014

Masa                                   : 8.00 pagi – 9.00 pagi

Bilangan Murid                    : 15 orang

Bidang                                 : Ibadah

Tajuk                                   : Bersuci Daripada Najis dan Hadas

Pengetahuan Sedia Ada   : 1. Murid sudah mengetahui jenis najis.

Hasil Pembelajaran             : Di akhir pengajaran dan pembelajaran nanti, murid akan dapat :

                                                  Aras 1: menerangkan maksud bersuci dari najis dan hadas kepada kawan yang lain dengan betul.

                                                  Aras 2: menerangkan tiga akibat tidak bersuci dalam kehidupan seharian dengan betul.

                                                  Aras 3: menyenaraikan 4 hikmah bersuci dengan betul

Gaya Pembelajaran : V : 5, A : 5, K : 5.

Kemahiran Berfikir              : Mengenal pasti sebab dan menganalisis maklumat.

Gabung Jalin                      : Akhlak

Penerapan Nilai                  : Bersungguh-sungguh

Bahan Bantu Mengajar      : LCD, komputer riba, pembesar suara dan lembaran kerja

Page 2: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODUL ASSURE.docx

Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah /

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Pendahuluan

( 2 minit )

Bacaan doa:

الرحيم الرحمن الله بسم

حكمتك علينا افتح اللهم

خزائن من علينا وانشر

الراحمين ارحم يا رحمتك

1.    Ketua kelas membaca doa pelajaran.

2.    Murid-murid lain bersama guru mengikuti

bacaan doa yang dilafaz oleh ketua kelas.

Set Induksi

( 5 minit )

Jenis-jenis najis yang perlu

diketahui oleh murid ada 3 iaitu

1. mukhofafah

2. mutawasitah

3.mungolazoh

1.    Guru memaparkan bekas yang diisi dengan

najis (buatan) kepada murid-murid.

2.    Guru bertanya kepada murid berkenaan

dengan najis yang telah dilihat.

3.    Murid menjawab secara individu dan secara

kelas.

4.    Guru mengaitkan soalan yang diajukan

kepada murid dengan tajuk pelajaran.

BBM :

Bekas plastik

Langkah 1

( 12 minit )

Pengertian bersuci dari najis

dan hadas . Pengertian najis :

1. mukhofafah

2. mutawasitah

1.    Guru menerangkan tentang konsep bersuci

dari najis dan hadas kepada murid dengan

menggunakan LCD.

2.    Guru memberi penjelasan mengenai jenis-

BBM

1.    LCD

2.    Komputer riba

3.    Pembesar suara

Page 3: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODUL ASSURE.docx

3.mungolazoh jenis najis.

3.    Guru memaparkan perkataan jenis-jenis

najis kepada muris-murid berserta contoh.

4.    Guru bertanya kepada murid-murid

mengenai jenis-jenis najis yang betul.

Murid menjawab secara individu.

Langkah 2

( 13 minit )

Akibat tidak bersuci daripada

najis dan hadas dalam

kehidupan seharian.

1.    Guru menerangkan tentang akibat tidak

bersuci daripada najis dan hadas dalam

kehidupan suharia.

2.    Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan untuk

bermain satu permainan tentang akibat tidak

bersuci dari najis dan hadas.

3.    Permainan botol number.

4.    Setiap kumpulan diminta untuk mengantar

wakil setiap kumpulan untuk bermain

permainan botol number.

5.    Setiap botol dilabelkan dengan number dan

setiap kumpulan dibekalkkan dengan getah

untuk dimasukkan kedalam botol.

6.    Bagi kumpulan yang kena number tersebut

diminta untuk menjawab soalan yang

BBM

1.    Alat permainan botol

number.

Page 4: RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODUL ASSURE.docx

diberikan.

Langkah 3

( 18 minit )

Menyenaraikan 4 hikmat

bersuci dalam kehidupan

seharian :

1. disukai Allah

2. disayangi masyarakat.

3. hidup lebih tenang

1.    Guru memaparkan pesembahan power point

didalam kelas tentang 4 hikmah bersuci

dalam kehidupan seharian.

2.    Guru menerangkan kepada murid tentang

hikmah bersuci.

3.    Murid diminta untuk membaca 4 hikmah

bersuci secara individu, kumpulan dan kelas.

BBB :

LCD

Penutup

( 10 minit )

       Murid digalakkan untuk

sentiasa bersuci dan bersih

dalam kehidupan seharian.

1.    Murid menulis semula tentang pembelajaran

pada hari ini di papan putih.

2.    Guru menbuat ulasan dan peringatan

kepada murid tentang kelas yang akan

datang.

3.    Guru memberikan lembaran kerja kepada

murid-murid.

Ulasan Kendiri:

......................................................................................................................................................................................................

.....................................................................................................................................................................................................

Ulasan Guru / Pensyarah Pembimbing:

.....................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................