Rancangan Pengajaran Harian Betul

download Rancangan Pengajaran Harian Betul

of 4

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Betul

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Betul

    1/4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

    Kelas : 3 Bestari

    Tarikh : 28 Ogos 2012

    Hari : Selasa

    Masa : 11.00 pagi 11.30 pagi (30 minit)

    Bilangan Murid : 28 orang

    Aspek : Persepsi Estetik (1)

    Item : 1.1.2

    Hasil Pembelajaran : Mengecam kehadiran perubahan tempo dalam

    lagu yang diperdengar dengan betul.

    Konsep Muzik : Irama (Tempo), Ekspresi (Mud)

    Tajuk Lagu : Can Mali Can

    Kemahiran : Menyanyi dan membuat pergerakan kreatif.

    Objektif : Pada akhir P&P, murid dapat :

    1. Menyanyi lagu dalam tempo cepat dan lambat.

    2. Membuat pergerakan kreatif mengikut

    perubahan tempo.

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mendengar lagu Can Mali Can.

    Kecerdasan Pelbagai : 1. Muzik 2. Kinestik

    Nilai Murni : Kerjasama, berkeyakinan, berdikari, ketekunan.

    Bahan Bantu Mengajar : Laptop, LCD Projector, Carta Lagu, Kibod, Audio

    Rakaman dan Radio.

    (10)

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Betul

    2/4

    Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Catatan

    Set Induksi

    ( 5 minit )

    Meneroka

    pergerakan

    secara bebas

    mengikut mud

    dan tempo lagu.

    1. Guru memperdengarkan

    lagu-lagu dalam mud sedih

    dan riang dalam tempo

    lambat dan cepat.

    2. Murid melakukan

    pergerakan kreatif secara

    bebas (penerokaan)

    mengikut lagu yang

    diperdengarkan.

    BBM

    Kibod, Radio.

    (PENDEKATAN

    ORFF)

    Penerokaan

    Langkah 1

    (3 minit)

    Pengenalan

    Lagu.

    1. Guru menayangkan slaid

    powerpoint lirik lagu Can

    Mali Can.

    2. Guru memainkan rakaman

    lagu ini secara keseluruhan

    sebanyak sekali sahaja.

    3. Murid mendengar lagu yang

    dimainkan sambil

    memerhatikan lirik lagu

    yang dipamerkan.

    BBM

    Laptop, LCD

    Projector, Audio

    Rakaman,

    Radio, Kibod.

    Langkah 2

    (5 minit)

    Nyanyian Lagu 1. Guru memperdengarkan

    nyanyian lagu Can Mali

    Can dengan iringan muzik

    minus one.

    2. Murid-murid memerhati dan

    mendengar nyanyian guru

    dengan teliti.

    3. Murid-murid menyanyikan

    (11)

    BBM

    Kibod

    Nilai

    Ketekunan

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Betul

    3/4

    keseluruhan lagu Can Mali

    Can dengan iringan minus

    one secara berpandu

    dengan bimbingan guru.

    4. Guru memperbetulkan

    kesalahan pic murid-murid.

    (PENDEKATAN

    KODALY)

    Nyanyian

    Langkah 3

    (7 minit)

    Melakukan

    pergerakan

    kreatif yang

    sesuai mengikut

    tempo lagu.

    1. Guru menunjukkan

    beberapa contoh

    pergerakan kreatif yang

    bersesuaian dengan lagu.

    2. Murid meniru pergerakan

    kreatif yang dilakukan oleh

    guru.

    3. Murid melakukan

    pergerakan kreatif mengikut

    tempo lambat dan cepat

    dengan betul secara

    berpandu dengan

    bimbingan guru.

    4. Guru memperbetulkan

    kesilapan murid.

    BBM

    Kibod

    Nilai

    Berdikari,

    Ketekunan.

    (PENDEKATAN

    ORFF)

    Peniruan

    (PENDEKATAN

    DALCROZE)

    Eurhythmics

    (Pergerakan)

    Langkah 4

    (7 minit)

    Menyanyi

    sambilmelakukan

    pergerakan

    kreatif mengikut

    tempo lagu

    yang betul.

    1. Guru memperdengarkan

    rakaman lagu Can MaliCan.

    2. Murid melakukan

    pergerakan kreatif

    berpandukan lagu yang

    didengari.

    (12)

    BBM

    Radio, Kibod

    Kecerdasan

    Pelbagai

    -Muzik

    -Kinestetik

    Menyanyi 3. Murid menyanyikan Kecerdasan

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Betul

    4/4

    serta

    memainkan

    alat perkusi

    keseluruhan lagu Can Mali

    Can sambil melakukan

    pergerakan kreatif mengikut

    tempo yang betul.

    4. Murid menyanyikan

    keseluruhan lagu Can Mali

    Can sambil melakukan

    pergerakan kreatif di dalam

    tempo cepat dan lambat.

    Pelbagai

    -Muzik

    -Kinestetik

    (PENDEKATAN

    DALCROZE)

    Eurhythmics

    (Pergerakan)

    (PENDEKATAN

    KODALY)

    Berurutan(Perlakuan

    mudah kepada

    susah)

    Penutup

    (3 minit)

    Persembahan 1. Murid menyanyikan

    keseluruhan lagu Can Mali

    Can sambil melakukan

    pergerakan kreatif mengikut

    perubahan tempo yang

    berlaku dalam lagu yang

    didengari dan dinyanyikan.

    ( cepat ke lambat )

    ( lambat ke cepat)

    BBM

    Kibod

    Nilai

    Ketekunan,

    bekerjasama,

    keyakinan,

    berdikari

    (PENDEKATAN

    DALCROZE)

    Eurhythmics

    (Pergerakan)

    (13)