Rancangan Pengajaran Harian Dunia Seni Visual Tahun 3
-
Upload
azhir-nor-baharum -
Category
Documents
-
view
79 -
download
2
description
Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Dunia Seni Visual Tahun 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL TAHUN 3
Matapelajaran : Dunia Seni Visual
Kelas : 3 Sarjana
Bil. Murid : 32 orang
Tarikh : 3 Mac 2015
Masa : 10.35 pagi – 11.35 pagi (60 minit)
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Aktiviti : Mobail
Tema : Alam Semulajadi
Tajuk : Lingkaran Ular
Media : Alat – Gunting
Bahan – gam, tali, kad manila, kertas warna, dawai
kasar, bahan-bahan lain yang sesuai.
Bahan Bantu Mengajar : Contoh hasil karya mobail. Lagu “Bangau oh Bangau”
Elemen Merentas Kurikulum : Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi
Nilai : Keselamatan, Kebersihan, Ketelitian, Kerajinan
Kemahiran Sedia Ada : Murid sudah menguasai kemahiran menggunting dengan
baik .
Objektif Pembelajaran
1) Murid dapat menyenaraikan unsur seni dan prinsip rekaan yang dipelajari dengan baik.
2) Murid dapat menjelaskan media yang digunakan untuk membuat mobail dengan jelas.
3) Murid dapat menghasilkan karya mobail – lingkaran ular
4) Murid dapat membuat apresiasi seni berpandukan bahasa seni visual dengan bimbingan guru.
STANDARD PEMBELAJARAN
3.1 Persepsi Estetik
3.1.1 Unsur Seni
3.1.1.1 Bentuk – Konkrit
3.1.1.2 Ruang – Nyata
3.1.2 Prinsip Rekaan
3.1.2.1 Kepelbagaian – bentuk
3.1.2.2 Imbangan – simetri atau tidak simetri atau gabungan imbangan
3.1.2.3 Ritma dan pergerakan – susun atur objek pada mobail lingkaran ular
3.2 Aplikasi Seni
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
3.2.1.1 Alat – gunting
3.2.1.2 Bahan – gam, tali, kad manila, kertas warna, dawai kasar dan bahan
lain yang sesuai.
3.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya.
3.3 Ekspresi Kreatif
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual iaitul bentuk, ruang, imbangan serta ritma
pergerakan dalam penghasilan karya.
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.
3.4 Apresiasi Seni
3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan
3.4.2 Menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
3.4.3 Menggantungkan mobail yang telah dihasilkan.
STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN
Set induksi (3 minit)
- Guru memasang lagu “Bangau oh Bangau”
- Murid diminta untuk menyanyi sambil membuat
pelbagai pergerakan haiwan yang ada dalam lirik
lagu.
- Guru dan murid sama-sama bergerak sambil
menyanyikan lagu tersebut.
- Guru mengaitkan pergerakan dengan isi pelajaran
hari ini.
Persepsi Estetik (10 minit)
- Guru mempamerkan contoh mobail.
- Guru menyatakan definisi mobail.
- Guru meminta murid membanding beza antara
mobail dengan stabail.
- Guru membincangkan bahasa seni visual yang
ada pada mobail.
Aplikasi Seni (10 minit)
- Guru menyatakan media yang digunakan dalam
penghasilan mobail.
- Guru menunjuk cara menghasilkan mobail
“Lingkaran Ular”.
- Guru menujukkan demonstrasi
BBM: lagu
“Bangau oh
Bangau
Teori
kecerdasan
pelbagai:
Kinestetik dan
Muzik
Kemahiran
Berfikir:
Banding beza
BBM: hasil
karya
Media:
Alat: gunting
Bahan: kad
manila, kertas
warna, tali,
gam, dawai
kasar.
Melakar lingkaran ular pada kertas lukisan.
Mewarna atau menampal kertas warna
untuk menghias lingkaran ular.
Menggunting mengikut garisan lingkaran
ular.
Mengikar tali pada bahagian ekor ular untuk
digantung sebagai mobail.
Membuat kemasan pada mobail.
Ekpresi Kreatif (30 minit)
- Murid menghasilkan lingkaran ular.
- Murid menghasilkan mobail lingkaran ular
mengikut seperti cara yang ditunjukkan oleh guru
secara berkumpulan.
- Murid menghias mengikut kreativiti dalam
menghasilkan mobail.
Apresiasi Seni (7 minit)
- Murid mempamerkan mobail yang telah
dihasilkan.
- Murid menceritakan pengalaman menghasilkan
mobail.
- Murid menggantung mobail dalam kelas.
Kemahiran
Berfikir:
menjana idea
EMK: Kreativiti
dan Inovasi
Nilai:
Keselamatan,
kebersihan.
Pembelajaran
Koperatif
Nilai:
kerjasama
HASIL KARYA GURU