Rancangan Pengajaran Harian Isipadu

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Matematik Tingkatan : 4 Arif Bilangan Pelajar : 39 orang Tarikh : 23 Oktober 2011 Masa : 8.45 – 9.156 (30 minit) Tajuk : Ruang(Isi padu) Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat; i) menentukan isi padu kubus dan kuboid ii) mengetahui ciri-ciri sebuah bongkah - Kubus - Kuboid - Piramid - Kon - silinder - sfera Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran : i) set induksi (mikro pengajaran) ii) aktiviti : mengira isi padu kubus dan kuboid iii) penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran

description

RPH Matematik Tahun 4 (Isipadu)

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Isipadu

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Isipadu

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Matematik

Tingkatan : 4 Arif

Bilangan Pelajar : 39 orang

Tarikh : 23 Oktober 2011

Masa : 8.45 – 9.156 (30 minit)

Tajuk : Ruang(Isi padu)

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat;

i) menentukan isi padu kubus dan kuboid

ii) mengetahui ciri-ciri sebuah bongkah

- Kubus

- Kuboid

- Piramid

- Kon

- silinder

- sfera

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran :

i) set induksi (mikro pengajaran)

ii) aktiviti : mengira isi padu kubus dan kuboid

iii) penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran

Nilai : bekerjasama, patuh pada arahan, memberi perhatian, menghormati, bertanggungjawab

KBKK : menjana idea, menghuraikan, mengkategorikan, membuat kesimpulan, mengingat, memahami

Pengetahuan sedia ada.

Pada pelajaran lepas murid telah belajar mengenai bentuk dua matra. Dalam bentuk 2 matra murid telah belajar tentang panjang sisi, perimeter dan luas.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Isipadu

Fasa Isi Kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Nota

Aktiviti guru Aktiviti murid

Permulaan/ mencungkil idea

5 minit

Pemahaman tentang isi padu kubus dan kuboid

Guru menunjukkan dua contoh balang berbentuk kubus dan kuboid dan bertanyakan kepada murid mengenai pemahaman murid tentang isi padu

Murid memberikan maksud isi padu berdasarkan pemahaman murid

-jumlah

-ruang

-kandungan

-kubus

-kuboid

-isipadu

Menstruktur/menstruktur semula

20 minit

Proses mencari panjang dan mencari isi padu kubus dan kuboid

Guru mempamerkan gambar sebuah kubus yang menunjukkan panjang pada sisi

Guru menyatakan kepada murid panjang setiap sisi yang di tulis adalah terdiri daripada panjang, lebar dan tinggi

Guru meminta murid mencari isi padu berdasarkan kubus yang telah dipamerkan oleh guru

Murid menyatakan panjang setiap sisi yang telah ditulis dengan panjang masing-masing

Murid menyatakan

Ukuran bagi panjang, lebar dan tinggi

Murid mencari isi padu berdasarkan kubus yang diberikan oleh guru

Aplikasi idea

10 minit

Menjawab soalan latihan

Guru mengedarkan latihan untuk dijawab oleh murid

Murid menjawab soalan latihan

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Isipadu

Refleksi/

penutup

5 minit

Perbincangan Guru bersoal jawab dengan murid bagaimana mencari isi padu kubus dan kuboid

Murid membuat rumusan untuk mencari isi padu ialah

Panjang x Lebar xTinggi

Bahan bantu mengajar

1. Slaid tayangan soalan-soalan yang berkaitan dengan pengajaran

2. Lembaran kerja soalan matematik

3. Bentuk tiga matra