RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KBSR.docx

8
4.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KBSR Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Tahun : 5 Harmoni Tarikh : 18 Ogos 2014 Masa : 8.30 – 9.00 pagi Bil. Murid : 20 orang Bidang Pembelajaran : 4. Nilai Berkaitan Dengan Diri Dan Alam Sekitar Nilai : 4.1 Kebersihan Dan Keindahan Alam Sekitar Tajuk : Persekitaran Bersih Hidup Sihat Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat : 1. Nyatakan akibat-akibat tindakan tidak mematuhi peraturan penjagaan kebersihan persekitaran. i. Aras 1 – murid-murid dapat menyatakan sekurangnya 1 akibat tindakan tidak mematuhi peraturan penjagaan kebersihan persekitaran. ii. Aras 2 - murid-murid dapat menyatakan sekurangnya 2 akibat tindakan tidak mematuhi peraturan penjagaan kebersihan persekitaran. iii. Aras 3 - murid-murid dapat menyatakan sekurangnya 3 akibat tindakan tidak mematuhi peraturan penjagaan kebersihan persekitaran. 2. Menerangkan cara-cara untuk menjaga kebersihan persekitaran. 14

description

moral

Transcript of RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KBSR.docx

4.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KBSRMata Pelajaran:Pendidikan Moral

Tahun:5 Harmoni

Tarikh:18 Ogos 2014

Masa :8.30 9.00 pagi

Bil. Murid:20 orang

Bidang Pembelajaran:4. Nilai Berkaitan Dengan Diri Dan Alam Sekitar

Nilai:4.1 Kebersihan Dan Keindahan Alam Sekitar

Tajuk:Persekitaran Bersih Hidup Sihat

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :1. Nyatakan akibat-akibat tindakan tidak mematuhi peraturan penjagaan kebersihan persekitaran.

i. Aras 1 murid-murid dapat menyatakan sekurangnya 1 akibat tindakan tidak mematuhi peraturan penjagaan kebersihan persekitaran.ii. Aras 2 - murid-murid dapat menyatakan sekurangnya 2 akibat tindakan tidak mematuhi peraturan penjagaan kebersihan persekitaran.iii. Aras 3 - murid-murid dapat menyatakan sekurangnya 3 akibat tindakan tidak mematuhi peraturan penjagaan kebersihan persekitaran.

2. Menerangkan cara-cara untuk menjaga kebersihan persekitaran.

i. Aras 1 murid-murid dapat menerangkan sekurangnya 1 cara untuk menjaga kebersihan persekitaran.ii. Aras 2 murid-murid dapat menerangkan sekurangnya 2 cara untuk menjaga kebersihan persekitaran.iii. Aras 3 murid-murid dapat menerangkan sekurangnya 3 cara untuk menjaga kebersihan persekitaran

Pengetahuan Sedia Ada:Murid telah mengetahui kepentingan menjaga kebersihan persekitaran.

Pendekatan:Rasional

Alat bantu Mengajar:Buku teks (m.s 90), Kad Bergambar, Kad Kosong, Video.

EMK:Kreativiti

Langkah P&P / MasaIsi PelajaranAktiviti P&PCatatan(Kaedah/teknik, ABM, Nilai, ICT, KBKK, KMD)

Set Induksi(5 minit)Alam Sekitar Yang Dicemar

Perasaan terhadap alam sekitar yang dicemar Guru menunjukkan tayangan video tentang keindahan dan pencemaran alam sekitar. Guru menceritakan lokasi-lokasi indah yang terdapat di Malaysia. Murid diminta berkongsi perasaan sekiranya persekitaran Malaysia yang indah dicemar. Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini.

Kaedah Multimedia, Bercerita, Soal Jawab

Teknik Menyoal

Menjana Idea

Langkah 1(10 minit)Menjaga Kebersihan Tanggungjawab Bersama

Akibat : Gambar A-mencemar tanah-tanah berasid, merosakkan tumbuhan-keindahan tempat terjejas-Bau busuk yang tidak menyenangkan-tempat pembiakan nyamuk

Akibat : Gambar B-kotorkan jalan raya-mengganggu pemandu lain-kotorkan kereta jalan raya-mebebankan pembersih sampah-mempengaruh amalan membuang sampah merata tempat

Akibat: Gambar C-Mengeluarkan bau busuk yang tidak menyenangkan-menjadi takungan air dan pembiakan nyamuk-mudah merebak penyakit melalui haiwan-sampah berselerak merata tempat-mengotorkan tempat tinggal

Akibat: Gambar D-pencemaran udara-pembakaran hutan-menjejaskan kesihatan-penipisan lapisan ozon-pencemaran tanah Guru akan menyediakan kad-kad kosong yang dilabel huruf A,B,C dan D. Guru akan mengagihkan kad-kad tersebut kepada setiap pelajar. Guru menjelaskan kepada murid cara permainan. Murid perlu mengisi jawapan dalam kad kosong bagi antara gambar A hingga D. Murid akan tampal kadnya pada papan putih. Setiap gambar hanya boleh ditampalkan dengan 5 kad jawapan sahaja. Guru akan semak jawapan bersama dengan murid. Kaedah Bermain

Teknik Sumbangsaran

Kad Kosong

Kreativiti

Langkah 2(10 minit)Menjaga Kebersihan Tanggungjawab Bersama

Kaedah Menjaga Kebersihan Persekitaran-mengumpul dan menghantar ke pusat pembuangan sampah-mengenakan hukuman kepada pembuang sampah di atas jalan raya-memastikan setiap kawasan mempunyai tong sampah-mengenakan hukuman kepada pembakar sampah terbuka-mengetatkan undang-undang penjagaan alam sekitar Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan satu kumpulan mempunyai 4 orang. Setiap kumpulan diminta bincang dan membentangkan cara menjaga kebersihan berdasarkan gambar A hingga D. Kaedah Perbincangan, Pembentangan

Teknik Perbincangan

Buku Teks (m.s 90)

Nilai Kebersihan Dan Keindahan Alam Sekitar

Kreativiti

Penutup(5 minit)Rumusan

Kaedah Menjaga Kebersihan Persekitaran Guru menayangkan video menjaga kebersihan alam sekitar. Guru menjelaskan cara lain menjaga kebersihan alam sekitar. Guru merumuskan tajuk pembelajaran dengan memberikan kepentingan menjaga alam sekitar. Kaedah Multimedia, Kuliah

Teknik Kuliah

Nilai Kebersihan Dan Keindahan Alam Sekitar

Refleksi:Seramai 16 orang murid berupaya mencapai objektif hasil pembelajaran yang dirancangkan dalam rancangan pengajaran harian. Walau bagaimanapun, terdapat 4 orang murid yang masih lemah dalam menguasai semua ilmu dan kemahiran baru yang ditetapkan dalam hasil pembelajaran. Oleh itu, murid-murid tersebut akan diberikan latihan pemulihan sebelum kelas pengajaran seterusnya berjalan. Guru perlu menyediakan pelan alternatif dalam langkah pengajaran 1 supaya setiap murid berpeluang untuk mendapat jawab soalan gambar-gambar yang berlainan. Guru haruslah mengalakkan setiap murid yang berada dalam kumpulan untuk bentang sekurangnya satu jawapan di depan kalangan murid untuk memberi keyakinan murid untuk berjawab di hadapan ramai.

19