Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 8 Ogos 2012 Hari : Rabu Tahun : 4 Budi Masa : 8.40 – 9.40 pagi (60 minit) Bilangan Murid : 17 Orang Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Bidang : Membuat Corak dan Rekaan Tajuk : Corak Tak Terancang Aktiviti : Menghasilkan corak tak terancang menggunakan teknik resis. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat : i. Menghasilkan corak tak terancang. ii. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri. Pengalaman sedia ada murid : Murid telah mengetahui teknik resis dan corak tak

Transcript of Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

Page 1: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 8 Ogos 2012

Hari : Rabu

Tahun : 4 Budi

Masa : 8.40 – 9.40 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 17 Orang

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan

Tajuk : Corak Tak Terancang

Aktiviti : Menghasilkan corak tak terancang menggunakan teknik resis.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :

i. Menghasilkan corak tak terancang.

ii. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.

Pengalaman sedia ada murid : Murid telah mengetahui teknik resis dan corak tak

Page 2: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

terancang.

BBM / ABM : Pensil, jangka lukis, kertas lukisan, lilin, mancis, warna

poster, palet, pembaris, sebotol dakwat dan berus lukisan,

video langkah penghasilan, slaid jenis-jenis corak .

Penerapan Nilai : Kerjasama, ketelitian dan ketekunan.

Persediaan Murid : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan

membawa alat dan bahan yang diperlukan.

Persediaan Guru : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Membuat

Corak dan Rekaan menerusi slaid power point dan video

langkah.

KBKK : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat

urutan, mereka bentuk.

Rujukan :

1. Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah

Pendidikan Seni Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia.

Page 3: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

2. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum Bersepadu Sekolah

Rendah Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.

3. Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni Visual (Tahun 4), Penerbitan

Mega Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.

Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi

(5 minit)

Bahan maujud

Hasil Coral Tak Terancang

yang telah siap.

.

1. Guru membawa hasil corak tak

terancang yang telah siap

dibingkaikan

2. Murid diminta menganalisis apakah

jenis corak yang ditunjukkan oleh

guru.

3. Murid menyatakan ianya jenis corak

tak terancang.

BBM : Bahan maujud

Sikap : Sikap ingin

tahu pelajar.

Pengetahuan sedia

ada : Murid telah

mengetahui apa itu

corak tak terancang.

Teori Kecerdasan

Pelbagai.

Langkah 1 Bentuk-bentuk corak tak

terancang.

1. Guru menayangkan slaid bentuk-

bentuk corak tak terancang yang

ABM : Komputer Riba

, projektor, Slaid

Page 4: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

(5 minit) terdapat di sekeliling.

2. Murid menonton tayangan slaid guru.

1. Guru membuat perkaitan slaid

tersebut dengan aktiviti seni yang

akan dipelajari pada hari tersebut.

Power Point.

Strategi Berasaskan

Sumber

Kaedah Demonstrasi

Langkah 2

(15 minit)

Reka bentuk penghasilan corak

tak terancang

1. Guru meminta murid mengeluarkan

kertas lukisan, jangka lukis, warna

poster, pembaris dan pensil.

2. Bahan-bahan lain telah pun

disediakan oleh guru.

3. Guru mula membimbing murid cara-

cara menghasilkan corak tak

terancang menggunakan bantuan

video langkah.

BBM : kertas lukisan,

jangka lukis, warna

poster, pembaris,

pensil dan video

langkah.

ABM : Gunting,

krayon dan gam.

Strategi Pemerhatian

Strategi Berasaskan

Sumber

Page 5: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

Kaedah Demonstrasi

Langkah 3

(25 minit)

Langkah –langkah penghasilan 1. Murid memulakan aktiviti seperti :

(i) Menyediakan bahan dan alat seperti

kertas lukisan, warna poster,

pembaris dan pensil.

Strategi Berpusatkan

Murid

Mereka cipta.

Menjana idea.

Pendekatan Induktif

Page 6: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

(ii) Lakarkan bentuk segiempat

dengan menggunakan

pembaris bermula dari

bahagian tepi kertas lukisan.

(i) Warnakan lakaran lapisan

Strategi Kolaboratif

Page 7: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

segiempat

yang telah dibuat denganmenggunakan

warna poster.

(v) Gunakan warna-warna kontras

supaya corak yang dihasilkan

nampak menarik.

Page 8: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

(vi) Akhiri dengan warna gelap seperti

biru gelap.

Page 9: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

(vi) Nyalakan lilin dan titiskan lilin secara

bebas di atas corak yang telah

dibuat. Titiskan lilin sehingga

memenuhi ruang.

Page 10: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

(i) Ambil sebotol dakwat dan

berus lukiasan. Sapukan

dakwat ke seluruh corak yang

telah dihasilkan.

Page 11: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

(ii) Dengan menggunakan

pembaris, guriskan titisan-

titisan lilin itu.

Page 12: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

(i) Inilah rekaan corak titisan lilin

dengan teknik gurisan. Hasilnya

cukup unik dan menarik.

2. Guru memantau dan membantu

sekiranya murid memerlukan

bantuan

Page 13: Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan

Langkah 4

(5 minit)

Sesi apresiasi dan refleksi

1. Guru meminta murid-murid

mengangkat dan menunjukkan

hasilan kreativiti corak yang terhasil.

2. Murid mengangkat dan menunjukkan

hasil kreativiti masing-masing.

3. Secara rawak, guru bertanyakan

perasaan murid-murid sepanjang

penghasilan corak tak terancang

tersebut.

4. Murid yang dipilih bangun dan

bercerita secara ringkas perasaan

mereka.

Membanding beza.

Menganalisi.

Pendekatan Induktif

Kaedah Bercerita

Verbal Linguistik.

Langkah 5

(5 minit)

Rumusan isi pembelajaran 1. Guru membuat kesimpulan

berdasarkan topik yang diajar.