RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN muzik thn 3 model assure meor.docx

download RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN muzik thn 3 model assure  meor.docx

of 7

Transcript of RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN muzik thn 3 model assure meor.docx

Teknologi Pengajaran dan Pembelajaran

Bahagian B (Amali Fotografi)

Teknik: Death of Field (DOF)F/2 1/1000 ISO-100

Teknik: PerspektifF/13 1/60 ISO-100

Teknik: ReflectionF/9 1/250 ISO-100

Teknik: Rules of Third

Teknik: Slow Shutter SpeedF/22 4.9 ISO-100

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MODEL ASSURE)Nama GuruMeor Mohamed Farhan Bin Meor Azizan

Mata PelajaranPendidikan Muzik Tahun 4

Kelas4 Bijak

Tarikh23.3.2015

Masa8.30-9.30

Bilangan Murid18

TajukAlat perkusi

Hasil PembelajaranPada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapati. Mengenal alat perkusi yang menghasilkan bunyi lanjut dan bunyi tak lanjutii. Memainkan alat perkusi dalam perbagai tempoiii. Memainkan alat perkusi dengan dinamik berdasarkan skor

Analisis Pelajar

Ciri Umum PelajarPengetahuan Sedia AdaGaya Pembelajaran

i) 6 orang murid lelaki dan 12 orang murid perempuan.ii) Menetap di bandar taraf sosio-ekonomi keluarga yang sederhana.iii) Berada dalam kumpulan baik dari segi pencapaian akademik.iv) Majoriti berasal daripada keluarga yang mempunyai kerjaya profesionali) Murid mempunyai pengetahuan berkenaan Dinamik, Lagu Aksi dan Melodiii) Sebahagian murid mempunyai pengalaman bermain alat muzik di gerejaPelajar cenderung ke arah gaya pembelajaran visual dan pembelajaran auditori .

Menyatakan objektifDi akhir pengajaran hari ini, murid dapat1. Menamakan alat perkusi2. Memegang dan memainkan alat perkusi3. Memainkan alat perkusi dalam pelbagai tempo

Memilih kaedah, media dan sumberKaedahSoal jawabKecerdasan pelbagai

Set induksi Langkah 1, langkah 2 & langkah 3

MediaTayangan video

Kad imbasanLembaran kerjaSet induksiLangkah 1Langkah 2, langkah 3, langkah 4Langkah 2Langkah 4

SumberKomputer riba & LCDAlat perkusi

Kad imbasanSet induksi, langkah 2, langkah 3, langkah 4, penutupLangkah 1

Menggunakan media dan bahan

Set induksi : Murid menyaksikan video selama 5 minit yang mengandungi pegun dari pelbagai teknik atau shot.Langkah 1: Murid memilih alat perkusi yang disediakan oleh guru.Langkah 2: Murid memegang dan memainkan alat perkusi. Langkah 3: Murid diminta memainkan alat perkusi mengikut corak irama berdasarkan skor.Langkah 4: Murid disusun mengikut susunan pengkelasan alat perkusi.Penutup : Murid memainkan alat perkusi dengan dinamik secara ensembel.

Melibatkan pelajar

`Set Induksi: (7 minit)1. Murid menonton klip video Ensemble alat perkusi.1. Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru.Soalan 1. Apakah alat perkusi yang terdapat dalam video tersebut?Andaian jawapan: Xilofon, loceng, Dram Samping, Dram tenor1. Apakah bunyi yang dihasilkan oleh alat perkusi tersebut?Andaian jawapan : Bunyi lanjut dan bunyi tak lanjut1. Murid diminta membunyikan contoh bunyi lanjut dan tak lanjut1. Pendekatan pembelajaran yang digunakan ialah berpusatkan murid dan berbantukan teknologi maklumat dan komunikasi iaitu, computer riba.1. Strategi pembelajaran yang digunakan ialah kontekstual.

Langkah 1 : (13 minit)1. Murid diminta duduk dalam dua kumpulan besar1. Murid diminta ambil alat perkusi dan duduk dengan memiliki jenis alat perkusi yang seimbang1. Murid perlu memegang alat perkusi tersebut dan berada dalam posisi yang selesa sebelum membunyikan alat perkusi1. Murid dibimbing oleh guru semasa memainkan alat perkusi tersebut tanpa mengikut corak irama sehingga mengikut irama berdasarkan skor yang diberikan oleh guru.1. Pendekatan pembelajaran yang digunakan ialah berpusatkan murid dan bahan (skor corak irama)1. Strategi pembelajaran yang digunakan ialah kecerdasan pelbagai (Muzik-Irama).

Langkah 2 : (10 minit)1. Lagu bunyi perkusi dimainkan untuk murid oleh guru.1. Murid mendengar dan memberi tumpuan kepada lagu bunyi perkusi. 1. Guru menyanyikan lagu bunyi perkusi.1. Murid menyanyi lagu bunyi perkusi mengikut tempo.1. Pendekatan pembelajaran yang digunakan ialah berpusatkan murid dan alat perkusi.1. Strategi pembelajaran yang digunakan ialah kecerdasan pelbagai (muzik).

Langkah 3: (10 minit)1. Murid diberikan skor lagu untuk memainkan alat perkusi dengan dinamik1. Murid memainkan alat perkusi mengikut dinamik: Lembut (p) Kuat (f) Sederhana kuat (mf)1. Murid dibimbing oleh guru semasa memainkan alat perkusi.1. Pendekatan pembelajaran yang digunakan ialah berpusatkan murid dan skor lagu1. Strategi pembelajaran yang digunakan ialah kecerdasan pelbagai (kinestetik & muzik).

Langkah 4: (12 minit )i) Murid diedarkan dengan lembaran kerja.ii) Murid mengisi tempat kosong dengan bunyi yang dihasilkan oleh alat-alat perkusi berikutiii) Murid diminta untuk membunyikan alat perkusi tersebut dengan menggunakan suara mengikut alat perkusi yang telah dimainkan.iv) Pendekatan pembelajaran yang digunakan ialah berpusatkan murid, bersifat individu dan berbantukan bahan bantu mengajar iaitu lembaran kerja..Rumusan dan Penutup: (8 minit)i) Semua murid berkumpul dan disusun mengikut pengkelasan alat perkusi.ii) Murid memainkan alat perkusi secara ensembeliii) Pendekatan pembelajaran yang digunakan ialah berpusatkan murid, dan berbantukan skor lagu.

Penilaian

Guru telah menyediakan suasana yang menyeronokkan semasa proses pengajaran dan pembelajaran. Semua murid memberi tumpuan yang sepenuhnya dalam bilik darjah. Walau bagaimanapun ada murid yang tidak dapat memainkan alat perkusi dengan baik kerana tiada pengalaman mengendalikannya. Guru perlu memastikan semua murid terlibat dalam aktiviti.

14