Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
-
Upload
shamimi-jamudin -
Category
Education
-
view
1.334 -
download
1
Transcript of Rancangan pengajaran harian (pemulihan)
Rancangan Pengajaran Harian
Kelas : 1 Bestari (Pemulihan)
Pembelajaran : Bahasa Malaysia
Hari : Selasa
Tarikh : 13 Februari 2010
Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi
Bilangan Murid : 8 orang (4 lelaki, 4 perempuan)
Tajuk : Kura-kura Yang Ingin Terbang
Kemahiran : Menyebut suku-kata
Pengetahuan sedia ada :
1. Murid sudah mengenali beberapa suku kata.
2. Murid telah mempelajari huruf pada pembelajaran lepas.
Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat,
1. bercerita semula kisah yang didengar.
2. menyebut dan mengeja perkataan.
Penggabungjalinan isi kandungan :
1. pendidikan seni – menggunting, menampal dan mewarna.
Penerapan nilai : Mendengar arahan,
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran : Power point, kad abjad, lembaran kerja, token dan klip video.
Langkah / masa Isi kandungan Aktiviti P & P Catatan
Set induksi
(5 minit)
Slaid gambar kisah-kisah teladan.
1. Guru memaparkan gambar haiwan yang
dikaitkan dengan kisah-kisah teladan di
slaid power point.
2. Murid bercerita dan menyatakan
pendapat mengenai kisah-kisah teladan
yang pernah mereka ketahui.
3. Guru mengaitkan cerita dan pendapat
yang murid sampaikan dengan tajuk
pelajaran.
Teknik : Soal jawab
Nilai : Mendengar
arahan, tekun
BSPP : Lembaran
gambar
Soalan kepada murid :
a) Murid pernah mendengar cerita
mengenai kisah-kisah teladan?
b) Murid boleh menceritakan semula
mengenai kisah yang pernah
mereka dengar?
Langkah 1
(15 minit)
Paparan klip video
Tajuk : Kura-kura Yang Ingin Terbang
1. Guru menayangkan cerita Kura-kura
Yang Ingin Terbang.
2. Selesai tayangan video, guru bersoal
jawab dengan murid mengenai kisah
yang ditayangkan.
Teknik : Soal jawab
Nilai : Mendengar
arahan, tekun dan
yakin diri.
BSPP : video.
Langkah 2
(15 minit)
Kad huruf suku kata
Contoh huruf suku kata :
a) kura-kura
b) kasut
1. Guru menunjukkan kad huruf suku kata
di hadapan.
2. Murid menyebut dan mengeja huruf
suku kata yang ditunjukkan oleh guru
secara beramai-ramai.
3. Guru memaparkan power point kepada
murid-murid.
4. Murid diminta menjalankan aktiviti
menjawab soalah permainan bahasa
yang terdapat di dalam power point
tersebut.
Teknik : Latih tubi
Nilai : Mendengar
arahan, tekun dan
yakin diri.
BSPP : kad huruf
vokal dan power
point.
c) helang
d) burung
e) taman
Latihan permainan bahasa
(lampiran 1)
Langkah 3
(20 minit)
Lembaran kerja
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
Teknik : Latih tubi
Lembaran kerja 1 :
Menjawab soalan betul atau salah
(lampiran 1)
Lembaran kerja 2 :
Menyuaikan suku kata dengan gambar
dan menulis suku kata.
(lampiran 2)
Lembaran kerja 3 :
Mewarna, menggunting dan menampal
huruf suku kata.
(Lampiran 3)
murid.
Lembaran kerja 1 :
Murid mendengar soalan yang dibaca dan
menjawab soalan dengan memilih jawapan
betul atau salah.
Lembaran kerja 2 :
Suaikan suku kata dengan gambar yang sesuai dan tulis jawapan di dalam kotak yang telah disediakan.
Lembaran kerja 3 :
Warnakan gambar dan perkataan di bawah.
Guru memberi token kepada murid yang
telah menyiapkan latihan dengan kemas
dan cantik.
Nilai : Mendengar
arahan, yakin diri,
tekun dan kasih-
sayang.
BSPP : lembaran
kerja, token.
Penutup
(5 minit)
Tayangan klip video.
1. Guru menayangkan klip video ‘Anak
Teknik : Soal jawab.
Tajuk : Anak Rusa Nani
Rusa Nani’.
2. Murid diminta menyanyi bersama guru
sambil membuat gerakan.
3. Guru menerapkan nilai murni yang
terdapat dalam video dan cerita ‘Kura-
kura Ingin Terbang.’
Nilai : Mendengar
arahan, tekun dan
yakin diri.
BSPP : klip video.
DISEDIAKAN OLEH :
NUR SHAMIMI BINTI JAMUDIN
PISMP AMBILAN JAN 2011 (UNIT J2)
IPG KAMPUS IPOH.