Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5

6
Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5 Matapelajaran : Pendidikan Islam Kelas : 5 Selamat Tarikh : 4 Oktober 2012 Masa : 7.45- 8.15 pagi ( 30 minit) Bilangan Murid : 32 orang Bidang : Asuhan Tilawah Al-Quran Tajuk : Membaca dan menghafaz surah As-syarah (ayat 1 - 4) Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Aras 1 Menyebut potongan ayat daripada surah As-syarah Membaca dan menghafaz potongan ayat daripada surah As-syarah dengan bacaan yang betul. Aras 2 Membaca dan menghafaz potongan ayat daripada surah As-syarah dengan bacaan yang betul dan bertajwid. Sentiasa membaca ayat Al-Quran dengan bacaan yang betul Aras 3 Membaca dan menghafaz potongan ayat daripada surah As-syarah secara bacaan tadwir dengan fasih dan bertajwid. Mengamalkan pembacaan Al-Quran dengan fasih dan bertajwid Bahan bantu mengajar : telefon bimbit carta potongan ayat kad potongan ayat

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5

Matapelajaran : Pendidikan Islam

Kelas : 5 Selamat

Tarikh : 4 Oktober 2012

Masa : 7.45- 8.15 pagi ( 30 minit)

Bilangan Murid : 32 orang

Bidang : Asuhan Tilawah Al-Quran

Tajuk : Membaca dan menghafaz surah As-syarah (ayat 1 - 4)

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

Aras 1

Menyebut potongan ayat daripada surah As-syarah

Membaca dan menghafaz potongan ayat daripada surah As-syarah dengan bacaan

yang betul.

Aras 2

Membaca dan menghafaz potongan ayat daripada surah As-syarah dengan bacaan

yang betul dan bertajwid.

Sentiasa membaca ayat Al-Quran dengan bacaan yang betul

Aras 3

Membaca dan menghafaz potongan ayat daripada surah As-syarah secara bacaan

tadwir dengan fasih dan bertajwid.

Mengamalkan pembacaan Al-Quran dengan fasih dan bertajwid

Bahan bantu mengajar :

telefon bimbit

carta potongan ayat

kad potongan ayat

Aktiviti Pengajaran :

Langkah / masa Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Permulaan

( 2 minit )

Guru dan murid membaca doa bersama-sama Bacaan doa

penerang hati

Set induksi Guru Bahan bantu

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5

( 5 minit ) Guru bersoaljawab tentang rancangan teka

nama lagu yang disiarkan oleh radio Sinar.

Guru menerangkan pada hari ini murid akan

meneka nama surah yang diperdengarkan.

Guru memperdengarkan bacaan surah

alfatihah sebagai contoh dan meminta murid

menekanya.

Guru memperdengarkan beberapa contoh

bacaan surah dan meminta murid meneka

nama surah.

Guru memperdengarkan bacaan surah as

syarah dan meminta murid meneka nama

surah

Guru mengaitkan nama surah dengan isi

pelajaran pada hari ini.

Murid

Murid memberi tindak balas terhadap soalan

guru.

Murid mendengar bacaan surah yang

diperdengarkan

Murid meneka nama surah yang

diperdengarkan.

mengajar

(BBM)

Telefon bimbit

Langkah 1

(perkembangan)

10 minit

Guru

Guru mempamerkan potongan ayat yang

pertama

Guru membaca dan murid mendengar

bacaan guru.

Guru meminta murid membaca berulang kali

secara kelas, kumpulan dan individu

Guru mengulang kaedah yang sama

sehingga ayat yang keempat dengan

membuat pengulangan ayat-ayat yang telah

dibaca.

BBM

Potongan ayat

surah As-

Syarah

Kaedah

Talaqi

musyafahah

Latih tubi

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5

Guru meminta murid mengulang bacaan

yang lengkap ayat 1 -4 secara berulang kali

secara kelas, kumpulan dan individu

Murid

Murid mendengan bacaan guru

Murid mengikut bacaan guru secara kelas

Murid membaca mengikut kumpulan

Beberapa orang murid dipilih membaca

potongan ayat .

Murid akan mengulang bacaan ayat

pertama dan kedua

Murid akan mengulang bacaan ayat

pertama, kedua dan ketiga

Murid akan mengulang bacaan ayat

pertama,kedua,ketiga dan keempat.

murid mengulang bacaan yang lengkap

ayat 1 -4 secara berulang kali secara kelas,

kumpulan dan individu

Langkah 2

(pengukuhan)

( 10 minit )

Guru

guru mengedarkan kad kalimah kepada

setiap kumpulan

guru meminta murid menyusun kalimah

menjadi ayat.

Guru meminta beberapa orang murid

membaca berdasarkan potongan kalimah

yang telah disusun.

Murid

Murid bekerja menyusun kad kalimah

menjadi ayat

Beberapa orang murid dari setiap

kumpulan membaca kad kalimah yang telah

disusun.

BBM

Kad kalimah

Kaedah

Nilai

kerjasama

Langkah 3 Guru

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 5

(pengukuhan )

( 10 minit )

Guru melantik seorang ketua dalam setiap

kumpulan untuk mendengar dan

membimbing rakan sebaya untuk membaca

Guru meminta ketua kumpulan mencatatkan

nama ahli kumpulan yang berjaya membaca

dan menghafal dengan betul.

Guru memberi pemulihan bacaan kepada

murid-murid tidak boleh menguasai bacaan

yang telah dipelajari.

Murid.

Murid membaca dengan bimbingan murid

turus (ketua kumpulan)

Murid yang boleh membaca diminta

membimbang rakan yang masih belum

boleh membaca.

BBM

Kertas catatan

nama murid

yang boleh

menguasai

bacaan

Kaedah

Bimbingan

rakan sebaya

Nilai

Bersungguh-

sungguh

Penutup

(3 minit)

- Guru menerangkan kelebihan membaca

surah As-Syarah

- Guru mengingatkan agar murid-menyalin

semula potongan ayat yang telah dipelajari

didalam buku tulis dan mengulangkaji

bacaan dirumah.