Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Sekolah Rendah

8
SPM6393 PENDEKATAN UTAMA DALAM PENDIDIKAN MUZIK PENSYARAH: PROF MADYA AHMAD FUAD BIN DAHALAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MUZIK SEKOLAH RENDAH ARIPUTHIRAN A/L NARAYANAN NO.MATRIK: M20091000402 SARJANA PENDIDIKAN MUZIK FAKULTI SENI DAN MUZIK UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Sekolah Rendah

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Sekolah Rendah

SPM6393 PENDEKATAN UTAMA DALAM PENDIDIKAN MUZIK

PENSYARAH: PROF MADYA AHMAD FUAD BIN DAHALAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MUZIK SEKOLAH RENDAH

ARIPUTHIRAN A/L NARAYANAN

NO.MATRIK: M20091000402SARJANA PENDIDIKAN MUZIKFAKULTI SENI DAN MUZIKUNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Sekolah Rendah

Tarikh :

Tahun : 2

Waktu :

Bilangan Murid :

Mata pelajaran : Pendidikan Muzik

Bidang : Nyanyian dan gerakan

Tajuk : Menyanyi gembira

Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah menyanyi beberapa lagu yang lain.

Kemahiran : 1.10 Mennyanyi dengan terkawal dan teratur

Objektif : Di akhir pelajaran ini murid-murid dapat:

i. Menyanyi dengan pic, tempo dan sebuatn yang betul.

ii. Menyanyi secara seragam dalam kumpulan.

iii. Menepuk peha dan memetik jari mengikut irama dan detik lagu.

Konsep muzik : Irama dan detik

Penerapan nilai : Berkerjasama dan disiplin

Penggabungjalinan : Bahasa Melayu, Pendidikan Moral

ABM : Kibod, carta lagu dengan notasi lidi, kad imbasan.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Sekolah Rendah

Langkah Dan

Anggaran Masa

Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran (Guru) Aktiviti Pembelajaran (Murid) ABM

Set Induksi( 5 minit)

Memperkenalkan pic rendah dan tinggi melalui latihan solfa dalam bentuk la,la,la.

i. Guru memperkenalkan pic rendah dan tinggi melalui latihan solfa dalam bentuk la,la,la.

ii. Guru memainkan memainkan tangganada C Major dalam kibod sambil menyebut la,la,la.

iii. Mengarah murid-murid menyebut mengikut guru.

iv. Mengarah murid-murid supaya bangun perlahan-lahan apabila guru memainkan tangganada menaik C Major dan duduk perlahan-lahan apabila guru memainkan tangganada menurun C Major. Setelah murid dapat, guru memperkenalkan pic rendah sambil menekan not C bawah dan pic tinggi dengan menekan not C atas di kibod.

v. Setelah aktiviti diatas selesai guru memperkenalkan tajuk lagu yang akan dipelajari. Iaitu ‘Menyanyi gembira’ dan mulakan pelajaran.

i. Murid-murid mendengar dan memerhati cara guru buat

ii. Murid membuat aktiviti yang diarahkan oleh guru. Iaitu bangun perlahan apabila guru memainkan tangganada C Major menaik dan duduk perlahan apabila guru memainkan tangganada C Major menurun.

Kibod

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Sekolah Rendah

Langkah 1(5 minit)

Membaca senikata lagu ‘Menyanyi gembira’

i. Guru melekatkan carta lagu dengan

notasi lidi ‘Menyanyi gembira’ii. Guru membacakan senikata lagubaris demi baris.iii. Mengarah murid mengikut guru membaca.iv. Mengarah murid membaca

sendiri senikata lagu.

i. Murid mendengar dan memerhati guru

membaca senikata laguii. Murid membaca senikata lagu mengikut guru.iii. Murid membaca senikata lagu

dengan sendiri.

Carta lagu

Langkah 2(15 minit)

Nyanyian lagu ‘Menyanyi gembira’ secara kelas tanpa iringan

i. Guru menyanyikan lagu baris demi

baris.ii. Mengarah murid supaya

menyanyi mengikut guru.iii. Mengarah murid menyanyi

sendiri.iv. Membetulkan kesalahan murid.

i. Murid mendengar cara guru menyanyikan lagu tanpa iringan muzik.ii. Murid menyanyi mengikut guru.iii. Murid menyanyi dengan sendiri.iv. Murid membetulkan kesalahan

mereka dalam nyanyian.

Carta lagu

Langkah 35 minit

Nyanyi lagu ‘Menyanyi gembira’ dengan iringan muzik secara kelas dan kumpulan

i. Guru menyanyikan lagu dengan iringan muzik.ii. Mengarah murid supaya

menyanyi bersama.iii. Guru membetulkan kesalahan murid dalam nyanyian.iv. Guru mengarah murid

i. Murid mendengar dan memerhati cara

guru menyanyi lagu dengan iringan muzik.ii. Murid menyanyi bersama guru.iii. Murid membetulkan kesalahan mereka.iv. Murid menyanyi dalam kumpulan.

Carta laguKibod

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Sekolah Rendah

menyanyi dalam kumpulan.

Langkah 48 minit

Konsep muzik irama dan detik lagu.Menepuk peha dan memetik jari secara kelas dan kumpulan.

i. Guru membahagikan murid dalam

dua kumpulan.ii. Guru menunjukkan cara

menepuk Peha mengikut irama lagu dan memetik jari mengikut detik lagu.iii. Mengarah murid membuat

aktiviti Ini mengikut kumpulan. Iaitu:

Kumpulan 1= menepuk peha mengikut irama lagu.

♫ ♫ ⎪♩♩⎪ ♫ ♫ ⎪ ‖

Kumpulan 2= memetik jari mengikut detik lagu

♩♩⎪♩♩⎪♩♩⎪♩♩⎪♩♩‖

i. Murid berada dalam kumpulan masing-masing.ii. Murid mendengar penerangan

guru.iii. Murid membuat aktiviti yang diarahkan oleh guru.

Carta laguKad imbasankibod

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Muzik Sekolah Rendah

Penutup2 minit

Menyanyi sambil menepuk mengikut detik secara kelas.

i. Guru menunjukkan cara menepuk

mengikut detik.ii. Mengarah murid supaya

menyanyi sambil bertepuk tangan mengikut detik lagu dan bersurai.

i. Murid mendengar penerangan guru.

ii. Murid menyanyi sambil bertepuk tangan mengikut detik lagu.

KibodCarta lagu