Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

16
KAMPUS TEMENGGONG IBRAHIM JOHOR TAHUN 2011 PENDIDIKAN ISLAM RANCANGAN MENGAJAR DISEDIAKAN OLEH: MASKURIA BINTI OSMAN KPLI j- QAF PENDIDIKAN ISLAM KUMPULAN 1 DISEMAK OLEH:

description

Contoh RPH

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

KAMPUS TEMENGGONG IBRAHIM JOHOR

TAHUN 2011

PENDIDIKAN ISLAM

RANCANGAN MENGAJAR

DISEDIAKAN OLEH:

MASKURIA BINTI OSMAN

KPLI j- QAF PENDIDIKAN ISLAM

KUMPULAN 1

DISEMAK OLEH:

TN. HJ. AHMAD PUAAD BIN ABD. RAHMAN

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

MAKLUMAT PELAJAR

NAMA : Maskuria Binti Osman

NO. K/P : 860712-23-5124

OPSYEN : j-QAF (Pendidikan Islam 01)

ALAMAT : No. 63 B Kg. Bumbun, H/P :

Pekan Jabi,

85000 Segamat,

Johor Darul Ta’zim.

IJAZAH : Ijazah SarjanaMuda Pengajian Islam Syariah

SEKOLAH : SK Sepinang

ALAMAT : Kg Sepinang,

85000 Segamat,

Johor Darul Ta’zim.

NO.TEL : 07-9319157

TUTOR : En. Mohd Hilmi bin Rozali

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

MATAPELAJARAN : Pemulihan Jawi

KELAS : 1

TARIKH : 22/06/2011

MASA : 9.00 pg - 10.00 pg (1 Jam)

BILANGAN MURID : 5

TAJUK : Suku Kata Terbuka

KEMAHIRAN :Mengenal, membaca dan menulis suku kata terbuka.

PENGETAHUAN SEDIA ADA :Murid-murid telah mempelajari suku kata terbuka huruf Jim dan dal.

OBJEKTIF/HASIL PEMBELAJARAN:

Di akhir pembelajaran pelajar dapat :

1. Mengenal suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin.

2. Menyebut suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin.

3. Menulis suku kata terbuka huruf Ra dan.Sin.

KEMAHIRAN BERFIKIR:

1 Menjana minda

2. Menyenaraikan dan mengelaskan.

3. Membentuk suku kata terbuka.

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

PENERAPAN NILAI:

1. Bekerjasama dalam membentuk suku kata terbuka.

BAHAN BANTU MENGAJAR:

1. Kad Imbasan

2. Kad Gambar

3. Lembaran Kerja

Langkah/

Masa

Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Catatan

Pendahuluan

(2 minit)

Membaca doa sebelum

belajar.1. Guru meminta murid-

murid membaca doa

belajar.

2. Guru dan murid membaca

doa belajar bersama-

sama.

Murid:

mengangkat dan

menadah tangan.

Set Induksi

(3 minit)

Guru menunjukkan

gambar rama-rama dan

susu

1. Guru menunjukkan

gambar rama-rama dan

susu.

2. Guru meminta murid-

murid melihat dengan teliti

dan mencari perkaitan di

antara gambar tersebut.

ABM:

Kad gambar

Amira :

menunjukkan rasa

ingin tahu lalu

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

3. Guru mengaitkan gambar

tersebut dengan

pengajaran hari ini.

tersenyum.

Langkah 1

(20 minit)

Suku kata terbuka

huruf ra & Sin.1. Guru memberi penjelasan

tentang suku kata terbuka

ra dan sin.

2. Guru meminta murid-

murid mengeja suku kata

tersebut dengan jelas

mengikut gambar yang

dipaparkan.

ABM:

Kad Gambar

Arief:

mengangguk-

anggukkan kepala

(tanda faham).

Langkah 2

(15 minit)

Mengeja, mencantum

dan membaca suku

kata terbuka menjadi

perkataan.

- Permainan

sampul

beracun.

1. Guru mempamerkan carta

belajar suku kata terbuka

ra dan sin kepada murid

dan menjelaskannya.

2. Murid-murid dikehendaki

membaca secara latih tubi

secara individu, kumpulan

dan kelas.

3. Guru membuat aktiviti

permainan ‘Sampul

Beracun’ mengiringi

muzik.

4. Cara permainan sampul

beracun. Mana-mana

murid yang memegang

Guru: gerakan

tangan ketika

menjelaskan

sesuatu.

Farizah dan Haizat:

mengangkat

tangan ketika ingin

menjawab soalan

guru.

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

sampul semasa lagu

diberhentikan, maka murid

itulah yang akan disoal

mengenai suku kata di

dalam sampul tersebut.

5. Guru bersoal jawab

dengan murid secara

individu dan kumpulan.

6. Begitulah pusingan

seterusnya.

.

Langkah 3

(5 minit)

Penilaian dan

pemulihan1. Guru mempamerkan carta

suku kata terbuka ra dan

sin.

2. Murid-murid membaca

secara latih tubi suku kata

tersebut secara kelas

sambil guru membetulkan

mana-mana kesalahan.

3. Guru memberikan

lembaran kerja kepada

murid.

4. Guru membincangkan

soalan tersebut bersama

murid.

Muzammil:

mengerutkan dahi

kerana tidak

memahami soalan

yang diberikan oleh

guru.

Penutup

(15 minit)

Pengukuhan, ulangkaji

tajuk pelajaran, kuiz.1. Guru memberi rumusan

mengenai tajuk dan isi

pelajaran.

2. Guru menyediakan kuiz

suku kata terbuka.

Beberapa orang

murid:

mengangguk-

anggukkan kepala

tanda telah

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

3. Murid-murid menjawab

kuiz secara individu.

memahami

pelajaran.

PENUTUP:

1. Guru menerangkan secara ringkas teknik suku kata terbuka.2. Dua orang murid dikehendaki member cintoh perkataan yang menggunakan

suku kata terbuka ra dan sin.3. Murid memberikan jawapan masing-masing.4. Guru menerima jawapan murid dan merumuskan pembelajaran yang diajar.

TUGASAN:

Murid dikehendaki menyiapkan lembaran kerja yang diberi di rumah.

REFLEKSI:

4/5 orang murid menguasai pelajaran iaitu dapat mengenal, menyebut dan menulis

suku kata terbukata ra dan sin dengan betul.

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

ھارين مڠاجر رانچڠن

ڤالجرن جاوي: مات ڤموليھن

١:کلس

٢٠١١جون ٢٢:تاريخ

ڤاگي١٠- ٩:ماس

موريد ٥: بيالڠن

تربوک: تاجوق کات سوکو

.کماھيرن , تربوک: کات منوليسسوکو دان ممباچ مڠنل

اد سديا .٢موريد: ڤڠتاھوان دال دان جيم حروف تربوک کات سوکو ممڤالجري تلھ

: ڤمبالجرن/ حاصيل اوبجيکتيف

: داڤت ڤالجر ڤمبالجرن اخير د

حروف .1 تربوک کات سوکو .مڠنل سين دان راء2. . حروف تربوک کات سوکو .مڽبوت سين دان راء3. . حروف تربوک کات سوکو .منوليس سين دان راء

: برفيکير کماھيرن

ميندا .1 منجانا2. . مڠلسکن دان مڽنارايکن3.. تربوک کات سوکو ممبنتوق

: نيالي ڤنرڤن

1. . تربوک کات سوکو ممبنتوق دالم بکرجاسام

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

: مڠاجر بنتو باھن

ايمبسن .1 کدگامبر .2 کدکرجا .3 لمبرن

چاتتن دان ڤڠاجرن يتي ۏاکتي

ڤمبالجرن

ڤالجرن ايسي ماس/ لڠکھ

موريد:

دان مڠڠکت

. تاڠن منادە

موريد .1 ممينتا ٢گورو

بالجر دعاء ممباچ

ممباچ .2 موريد دان گورو

- برساما بالجر دعاء

سام

بالجر سبلوم دعاء ممباچڤندھولوان

)٢ (. مينيت

: م ب ا

گامبر کد

اميرا :

منونجوقکن

تاھو ايڠين راس

. ترسڽوم اللو

موريد .1 ممينتا ٢گورو

دان تليتي دڠن مليھت

د ڤرکاٴيتن منچاري

. ترسبوت گامبر انتارا

گامبر .2 مڠاٴيتکن گورو

ڤڠاجرن دڠن ترسبوت

. اين ھاري

راما گامبر منونجوقکن ٢گورو

. سوسو دان

ايندوکسي سيت

گورو )٣( مينيت

م : ب ا

گامبر کد

عاريف :

ڤنجلسن .1 ممبري گورو

تربوک کات سوکو تنتڠ

سين دان ر

موريد .2 ممينتا ٢گورو

کات سوکو مڠيجا

ر حروف تربوک کات سوکو

سين

١لڠکھ

مينيت )٢٠(

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

مڠڠگوق-

کڤاال اڠگوقکن

. فھم تندا

جلس دڠن ترسبوت

يڠ گامبر مڠيکوت

دڤاڤرکن.

گورو:

تاڠن گرقن

منجلسکن کتيک

سسواتو.

دان فاريزا

هاٴييزات:

تاڠن مڠڠکت

ايڠين کتيک

سوٴالن منجواب

گورو.

چرتا .1 ممڤاميرکن گورو

کات سوکو بالجر

کڤد سين دان ر تربوک

. منرڠکنڽ دان موريد

دکھندقي ٢موريد .2

التيھ سچارا ممباچ

يدو ايندي سچارا ۏتوبي

. کلس دان

يتي .3 اکتي ممبوات ۏگورو

سامڤول ڤرماٴينن

مڠيريڠي براچون

موزيک.

ڤرماٴينن .4 چارا

. مان براچون سامڤول

ممگڠ ٢ يڠ موريد

الگو سماس سامڤول

موريد, مک دبرھنتيکن

دسوٴال اکن يڠ ايتولھ

د کات سوکو مڠناٴي

سامڤول دالم

ترسيبوت

5. . جواب. برسوٴال گور

سچارا موريد دڠن

. کومڤولن دان يدو ۏايندي

ڤوسيڠن بايگايتلھ

ستروسڽ.

ممباچ, دان منچنتوم مڠيجا

منجادي تربوک کات سوکو

ڤرکاتاٴن.

سامڤول - ڤرماٴينن

براچون.

٢لڠکھ

)١٥( مينيت

.

Page 11: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

: م ب ا

کرجا لمبرن

:موزميل

داھي مڠروتکن

تيدق کران

سوٴالن ممھمي

اوليھ دبريکن يڠ

گورو.

چرتا .1 ممڤاميرکن گورو

ر تربوک کات سوکو

سين دان

سچارا ٢موريد .2 ممباچ

کات سوکو توبي التيھ

کلس سچارا ترسبوت

ممبتولکن گورو سمبيل

.٢مان کسالھن

لمبرن .3 ممبريکن گورو

. موريد کڤد کرجا

ممبينچڠکن .4 گورو

ترسبوت سوٴالن

. موريد برسام

ڤموليھن دان ڤنيالين ٣لڠکھ

)٥( مينيت

اورڠ ببراڤ

مڠڠگوق موريد

تلھ تندا کڤاال

. ڤالجرن ممھمي

روموسن .1 ممبري گور

دان تاجوق مڠناٴي

. ڤالجرن ايسي

کوٴيز .2 مڽدياکن گورو

. تربوک کات سوکو

کوٴيز ٢موريد .3 منجواب

. يدو ايندي ۏسچارا

. , کوٴيز, ڤلاجرن تاجوق اولڠکجي ڤڠوکوھن ڤنوتوڤ

)١٥( مينيت

ڤنوتوڤ:

1.. سين دان راء تربوک کات سوکو تيکنيک ريڠکس سچارا منرڠکن گورودان .2 راء تربوک کات سوکو مڠگوناکن يڠ ڤرکاتاٴن چونتوه ممبري دکھندقي موريد اورڠ دوا

سين.ماسيڠ .3 جاوڤن ممبريکن . ٢موريد4. . دأجر يڠ ڤمبالجرن مروموسکن دان موريد جاوڤن منريما گورو

Page 12: Rancangan Pengajaran Harian P.Islam

توگسن:

. رومھ د دبري يڠ کرجا لمبرن مڽياڤکن دکھندقي موريد

ريفليکسي:

, ٥درڤد ٤ کات سوکو منوليس دان مڽبوت مڠنل داڤت ياٴيت ڤالجرن مڠواساٴي موريد اورڠ. بتول دڠن سين دان راء تربوک