Rancangan Pengajaran Harian Psv Tahun 6

download Rancangan Pengajaran Harian Psv Tahun 6

of 5

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Psv Tahun 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 6

Tahun:6 Bestari

Masa:1 Jam

Bidang:Membentuk Dan Membuat BinaanTajuk:Kad Hari Jadi Pop UpAktiviti:Membuat kad harijadi pop up menggunakan teknik kolaj.

Pengetahuan sedia ada:1 1. Murid -murid pernah mempelajari teknik kolaj yang mudah.2. Murid-murid telah mempelajari bagaimana membuat kad harijadi.

Hasil Pembelajaran:Pada akhir pelajaran murid dapat:Aras 1 - Menggunakan asas seni reka dalam membentuk binaan yang kompleks.Aras 2 Mengetahui bahasa seni visual berkaitan penghasilan hasil kerja 3DAras 3 Membuat model yang kompleks dengan menggunakan pelbagai alat bahan, teknik, struktur dan hiasan mengikut tatacara secara kreatif.

Objektif :Pada akhir pelajaran ini murid dapat:i.Menggunakan bahan serta teknik kolaj yang sesuai untuk menghiasi permukaan 2D dan 3D.ii.Mengaplikasikan corak kolaj bermotifkan flora dan fauna dalam rekaan yang dihasilkan.iii.Menguasai kawalan tatacara dan disiplin seperti kekemasan, ruang dan warna dalam menghasilkan corak dan rekaan.

ABM:CD interaktif , gambar dan lagu.Alat dan Bahan:Persediaan guru: Contoh hasilan guru, carta langkah, pelbagai jenis warna. Persediaan murid:Kertas lukisan, pensil, pensil warna, warna air, gunting,kertas warna, gam Pembaris dan gam.Nilai:Kebersihan, berdisiplin, dan kerjasamaKBKK:Murid dapat menjana idea secara kreatif dan dapat menghargai benda-benda sekeliling.

Langkah MasaIsi Pelajaran/Fokus PembelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranStrategi P&P Nilai / catatan

Set Induksi(5 minit) gu Lagu selamat hari jadi beserta lirik.Guru memainkan lahu selamat hari jadi dan murid menyanyi bersama-sama. Murid bertepuk tangan sambil menyanyi.

Nilai:BekerjasamaBerusaha

Kemahiran genericVerbal Linguistik

Langkah 1(10 minit)Definisi dan contoh kad harijadi menggunakan teknik kolaj.Guru menjelaskan secara ringkas definisi dan contoh-contoh kad harijadi menggunakan teknk kolaj.Nilai:Tekun, Kerajinan, Hormat

Kemahiran GenerikVisual, ruang, bentuk dan warna.

Langkah 2(10 minit)Hasilan guru:Kad Hari Jadi Pop UpPengenalan alat dan bahanGuru menunjukkan beberapa contoh kad hari jadi yang menggunakan teknik kolaj.Guru mengarahkan murid mengeluarkan alat dan bahan yang telah dibawa oleh murid.

Guru menerangkan kegunaan setiap alat dan bahan yang akan digunakan untuk aktiviti hari ini

Hasilan guruCarta langkahObjek 2D dan 3DNilai:KebersihanBerdisiplinKemahiran generik

KinestetikVisual ruang

Langkah 3(30 minit)Demonstrasi guru dan aktivitiGuru mengarahkan murid mengeluarkan alat dan bahan yang telah dibawa oleh murid.

Guru menunjukkan demonstrasi cara menghasilkan kad hari jadi pop up sambil diperhatikan oleh murid.

Aktiviti menghasilkan kad hari jadi pop up oleh murid-murid mengikut bentuk motif yang dipilih iaitu motif flora dan fauna.

Guru memerhatikan murid sepanjang aktiviti dilaksanakan.

Nilai :BekerjasamaKebersihanTolong menolongBerdisiplin

Kemahiran GenerikVerbal linguisticVisual-ruang, warna, bentuk

Penutup(5 minit)Sesi apresiasi dan refleksi kerja muridGuru mempamerkan dan seterusnya menceritakan tentang hasil kerja mereka.

Murid membuat pameran hasil kerja mereka.

Menyatakan perasaan diri terhadap kegiatan yang dijalankan.

Guru memainkan semula lagu hari jadi dan murid menyanyi bersama-sama.

Guru menilai hasil kerja murid-murid dan membimbing murid untuk melakukan penilaian terhadap kerja mereka.Nilai:KeberanianHormat-menghormatiBekerjasama

Kemahiran genericVerbal linguistik

Dihasilkan Oleh : Juliana Binti Sarju780118016850PSV1Ambilan Jun 2011