Rancangan Pengajaran Harian Sample

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Kelas : Tahun 3 Nilai / tajuk : Kerajinan Masa : 9:15am 10:15am Standard Pembelajaran : 11.1.1, 11.1.2, 11.1.3, 11.1.4 Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: Penaakulan Moral : i. menyatakan 2 cara bersikap rajin di sekolah. ii. menyatakan 2 kepentingan bersikap rajin di sekolah. Perasaan Moral : menceritakan perasaan apabila bersikap rajin di sekolah. Perlakuan Moral : menunjukkan sikap rajin di sekolah. Bahan Bantu Mengajar : komputer, LCD projector, lembaran kerja, cerita (belalang dan semut) n : a) Pembelajaran Berpusatkan Murid b) Pembelajaran Berasaskan Otak c) Pembelajaran Kolaborasi Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran: LANGKAH KANDUNGAN AKTIVITI P&P ELEMEN BESTARI Set Induksi (10 minit) Cerita: Belalang dan Semut Guru mencerita tentang Belalang dan Semut. Murid dikehendaki menyatakan nilai yang terkandung dalam cerita tersebut. Langkah 1 ( 15 minit ) Pengajaran nilai kerajinan Guru menunjukkan gambar-gambar dengan Powerpoint Slaid. Murid diminta memberi pendapat tentang gambar-gambar tersebut. Guru membimbing murid menghayati nilai kerajinan yang terkandung dalam gambar. TMK: Penggunaan alatan teknologi Langkah 2 (20 minit) Aktiviti kumpulan: Lakonan Murid dibahagikan 5 orang dalam satu kumpulan. Murid dikehendaki mencipta satu situasi yang berkaitan dengan nilai kerajinan. Kreativiti: menjana idea, sumbangsaran

description

elm

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Sample

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Sample

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran                    : Pendidikan Moral

Kelas                                     : Tahun 3

Nilai / tajuk                            : Kerajinan

 Masa                                     :  9:15am – 10:15am

Standard Pembelajaran    :  11.1.1, 11.1.2, 11.1.3, 11.1.4

Objektif Pembelajaran       :  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:      

Penaakulan Moral  :  i. menyatakan  2 cara bersikap rajin di sekolah.

  ii. menyatakan  2 kepentingan bersikap rajin di sekolah.

Perasaan Moral       : menceritakan perasaan apabila bersikap rajin di sekolah.

Perlakuan Moral     : menunjukkan sikap rajin di sekolah.

Bahan Bantu Mengajar     : komputer, LCD projector, lembaran kerja, cerita (belalang dan semut)

Pendekatan                         :  a) Pembelajaran Berpusatkan Murid

   b) Pembelajaran Berasaskan Otak 

   c) Pembelajaran Kolaborasi

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:

LANGKAH KANDUNGAN AKTIVITI P&P ELEMEN BESTARISet Induksi(10 minit)

Cerita:Belalang dan Semut

1.    Guru mencerita tentang Belalang dan Semut.2.    Murid dikehendaki menyatakan nilai yang

terkandung dalam cerita tersebut.Langkah 1( 15 minit )

Pengajaran nilai kerajinan

1.    Guru menunjukkan gambar-gambar dengan Powerpoint Slaid.

2.    Murid diminta memberi pendapat tentang gambar-gambar tersebut.

3.    Guru membimbing murid menghayati nilai kerajinan yang terkandung dalam gambar.

TMK:Penggunaan alatan teknologi

Langkah 2(20 minit)

Aktiviti kumpulan:Lakonan

1.    Murid dibahagikan 5 orang dalam satu kumpulan.

2.    Murid dikehendaki mencipta satu situasi yang berkaitan dengan nilai kerajinan.

3.    Murid lakonkan situasi tersebut mengikut kreativiti masing-masing.

4.    Guru membuat penilaian atas lakonan murid.

Kreativiti:menjana idea, sumbangsaran

Langkah 3(10 minit)

Lembaran kerja 1.    Guru mengagihkan lembaran kerja kepada murid.

2.    Murid dikehendaki  menyiapkan lembaran kerja secara individu.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Sample

Penutup(5 minit)

Rumusan P&P 1.    Kuiz2.    Murid menceritakan perasaan apabila

mengamalkan sikap kerajinan.3.    Guru mengingatkan murid supaya sentiasa

mempraktikkan sikap rajin di sekolah.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Sample

FORMAT RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR

1.  Mata Pelajaran dan Kelas           :  Pendidikan Moral, Tahun 3 Cempaka

2.  Nilai / Tajuk                                   :  Kerajinan / Usaha Tangga Kejayaan

3.  Bilangan Murid                            :  33 orang

4.  Masa                                              :  10.40 -11.40 pagi (60 minit)

5.  Standard Pembelajaran              : 11.1.1, 11.1.2, 11.1.3, 11.1.4

6.  Objektif Pembelajaran                 : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:      

Penaakulan    :  i. menyatakan sekurang-kurangnya 3 cara bersikap rajin di sekolah.

                           ii. menyatakan sekurang-kurangnya  3 kepentingan bersikap rajin di

sekolah

Perasaan       :  menceritakan sekurang-kurangnya 1 perasaan apabila bersikap rajin di sekolah

Perlakuan      :  menunjukkan sikap rajin dengan berusaha mencari sekurang-kurangnya 2 gambar kerajinan

dari internet.

7.  Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran:

Set induksi:

i. Guru menunjukkan gambar-gambar sebuah cerita, “Kura-kura dengan arnab”.

ii. Guru bersoal jawab dengan murid.

Langkah 1:

i. Guru menjana idea dengan meminta murid bercerita berdasarkan gambar-gambar

tersebut.

ii. Guru menjana idea dengan meminta murid memberi pendapat tentang nilai-nilai

dalam cerita tersebut dengan menggunakan thinking tool (Bubble Map).

iii. Guru menjelaskan nilai kerajinan.

Langkah 2:

i.              Guru mempaparkan teks cerita dan murid diminta membaca teks tersebut.

ii.             Guru menggunakan thinking tool (Human Flow Map) untuk memastikan kefahaman murid

terhadap cerita tersebut.

iii.            Perbincangan kelas dijalankan dengan mengaitkan aktiviti-aktiviti di sekolah dan kepentingan

bersikap rajin.

Langkah 3:

i.              Dalam kumpulan, murid menggunakan internet untuk mencari 2 gambar berkaitan kerajinan di

sekolah.

ii.             Sumbangsaran perasaan murid berdasarkan gambar-gambar tersebut.

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Sample

iii.            Murid menjelaskan kepentingan bersikap rajin secara lisan.

Penutup:

Guru membuat kesimpulan.

8.  EMK:

              i.      Kreativiti & inovasi – menjana idea, sumbangsaran

              ii.     TMK  - Menggunakan internet

9.  Bahan Bantu Belajar:

        Gambar-gambar cerita, gambar-gambar kerajinan, lembaran kerja, peta buih

9.  Penilaian p&p:

i.      lembaran kerja (Nyatakan aktiviti-aktiviti kerajinan di sekolah)

ii.     gambar-gambar yang diakses oleh murid daripada internet

iii.    murid dapat menceritakan perasaan apabila bersikap rajin

Aktiviti Pengayaan:

Aktiviti Pemulihan:

10. Refleksi

             i.   30 orang murid  telah mencapai objektif yang ditetapkan.

             ii.  3 orang murid akan diberi latihan pemulihan sebelum waktu pelajaran akan

datang.