Rancangan Pengajaran Harian-sejarah

2
Rancangan Pengajaran Harian Mata pelajaran : Sejarah Minggu : 1 Kelas : 1 Minden Tarikh : 28 September 2015 ( Isnin) Bilangan Pelajar : 10 orang Masa : 03.00 – 04.00 Petang ( 60 minit) Topik : Bab 1 : Kemunculan Tamadun Awal Manusia Subtopik : 1.1. Zaman Prasejarah Objektif Pembelajaran: Objektif Am : Pada akhir pelajaran ini, pelajar dapat: 1. Pelajar dapat memahami ciri-ciri setiap zaman prasejarah iaitu zaman paleolitik, zaman neolitik, dan zaman logam. 2. Pelajar dapat membuat perbandingan setiap zaman Prasejarah di Malaysia. Objektif Khusus: Pada akhir pelajaran ini, pelajar dapat: 1. Berpandukan buku teks sebagai rujukan, pelajar dapat menyatakan 3 daripada 5 ciri-ciri setiap zaman prasejarah. 2. Diberi soalan struktur ciri-ciri zaman prasejarah, majoriti pelajar dapat menjawab soalan objektif dan struktur yang diberi menerusi blog. Hasil pembelajaran: Pada akhir pelajaran ini, pelajar akan dapat: 1. Menyatakan maksud Zaman Prasejarah. 2. Menyatakan maksud Zaman Paleolitik, Neolitik dan Logam. 3. Membuat perbandingan Zaman Paleolitik, Neolitik dan Logam. Nilai murni: 1. Menghargai usaha ahli sejarah. 2. Bersyukur dengan kehidupan dan kemajuan pada hari ini. Sumber dan Alat Bantu Mengajar: Buku teks, Buku rujukan tambahan, Power Point, Internet Pengetahuan Sedia Ada: Sebelum ini pelajar pernah didedahkan dengan zaman prasejarah secara tidak langsung semasa berada di tingkatan satu melalui

description

rph

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian-sejarah

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian-sejarah

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Sejarah Minggu : 1 Kelas : 1 Minden Tarikh : 28 September 2015 ( Isnin) Bilangan Pelajar : 10 orang Masa : 03.00 – 04.00 Petang ( 60 minit) Topik : Bab 1 : Kemunculan Tamadun Awal Manusia Subtopik : 1.1. Zaman Prasejarah

Objektif Pembelajaran:

Objektif Am:

Pada akhir pelajaran ini, pelajar dapat:

1. Pelajar dapat memahami ciri-ciri setiap zaman prasejarah iaitu

zaman paleolitik, zaman neolitik, dan zaman logam.

2. Pelajar dapat membuat perbandingan setiap zaman Prasejarah di

Malaysia.

Objektif Khusus:

Pada akhir pelajaran ini, pelajar dapat:

1. Berpandukan buku teks sebagai rujukan, pelajar dapat menyatakan

3 daripada 5 ciri-ciri setiap zaman prasejarah.

2. Diberi soalan struktur ciri-ciri zaman prasejarah, majoriti pelajar

dapat menjawab soalan objektif dan struktur yang diberi menerusi

blog.

Hasil pembelajaran:

Pada akhir pelajaran ini, pelajar akan dapat:

1. Menyatakan maksud Zaman Prasejarah.

2. Menyatakan maksud Zaman Paleolitik, Neolitik dan Logam.

3. Membuat perbandingan Zaman Paleolitik, Neolitik dan Logam.

Nilai murni:

1. Menghargai usaha ahli sejarah.

2. Bersyukur dengan kehidupan dan kemajuan pada hari ini.

Sumber dan Alat Bantu Mengajar:

Buku teks, Buku rujukan tambahan, Power Point, Internet

Pengetahuan Sedia Ada:

Sebelum ini pelajar pernah didedahkan dengan zaman prasejarah

secara tidak langsung semasa berada di tingkatan satu melalui

Subtopik 1.1: Zaman Prasejarah dalam Bab 1: Sejarah dan Kita

(Tingkatan 1).

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian-sejarah

Teknik:

Perbincangan, Main Peranan dan Sesi Soal Jawab.

Konsep / Istilah:

Prasejarah, Arkeologi, Animisme, Paleolitik, Neolitik, dan Logam.

Kaedah-kaedah / Langkah-langkah Mengajar:

Fasa/Masa Kandungan Aktiviti

pembelajaran

Nota / BBM

Pengenala

n / Induksi

(7 minit)

Sesi soal

jawab dan

sumbang

saran di antara

Guru dengan

pelajar.

Guru

mencetuskan

idea dan

pendapat

pelajar

tentang topik

yang akan

dipelajari

melalui

tayangan

kartun

Flinstone

mengenai

kehidupan

zaman

prasejarah.

Aktiviti Guru

Guru akan

menayangkan

video berkaitan

dengan tajuk

yang akan

diajar.

Guru menanyakan pemahaman

pelajar tentang

topik

pembelajaran.

Aktiviti Pelajar

Pelajar

memberi

jawapan

kepada guru.

Strategi dan teknik   :

Permainan Interaktif dan

pertanyaan soalan terhadap

pelajar

BBM:

Buku teks, tayangan video,

lukisan

Nilai murni : Berkongsi pendapat,

sedia bekerjasama, berani

mencuba