Rancangan Pengajaran Harian Teknik Membaca

download Rancangan Pengajaran Harian Teknik Membaca

of 6

Transcript of Rancangan Pengajaran Harian Teknik Membaca

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Teknik Membaca

    1/6

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]

    Tarikh/Hari : 20 Mac 2013/Selasa

    Tahun : 3 Arif

    Bil Murid : 36 Orang

    Masa : 9.10-10.10 pagi

    Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

    Tema : Perpaduan

    Tajuk :Jiranku Mesra

    STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

    2.4 Membaca dan memahami

    maklumat yang tersurat dan tersirat

    daripada pelbagai bahan untuk

    memberi respons dengan betul.

    2.4.3 Membaca dan memahami

    maklumat yang tersurat dengan

    tepat daripada bahan

    multimedia yang sesuai.

    Objektif

    Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

    i. Murid dapat membaca kuat dengan intonasi dan sebutan yang betul.

    ii. Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 nilai murni yang terdapat

    dalam petikan

    Sistem Bahasa

    Sebutan dan intonasi : Jiran, saya, suka, makan, ayam, kampung

    Pengisian Kurikulum/Elemen Merentas Kurikulum

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Teknik Membaca

    2/6

    Ilmu : Pendidikan Islam dan Moral, Pendidikan Sivik dan

    Kewarganegaraan

    Nilai murni :Hormat-menghormati, bertegur sapa, tolong menolong,

    semangat kejiranan Kewarganegaraan : Semangat perpaduan

    Strategi

    Kemahiran Berfikir : mengenalpasti, membuat kesimpulan

    Kecerdasan pelbagai : kinestatik, verbal linguistik, interpersonal, intrapersonal

    Bahan bantu mengajar

    Bil Bahan Jumlah

    1 Kad Perkataan 6

    2 Kad ayat 5

    3 Petikan jiranku mesra 32

    4 Borang rekod penilaian:

    i. Pemerhatian menggunakan borang

    penilaian

    1

    Pengetahuan Sedia Ada: Murid tinggal di kawasan kejiranan dan menikmati hidup

    berjiran.

    Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan

    1. Kad perkataan :

    Jiran

    Saya

    Suka

    Makan

    Ayam

    Kampung

    Set Induksi ( 5 minit )

    Guru menunjukkan beberapa kad

    perkataan kepada murid.

    Murid dikehendaki membaca kuat

    perkataan tersebut.

    Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan.

    Setiap kumpulan akan diberikan

    BBB:

    Kad perkataanKP:

    Interpersonal

    Interpersonal

    Verbal linguistik

    Nilai murni:

    Kerjasama

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Teknik Membaca

    3/6

    2. Isi pelajaran

    Jiranku Mesra

    perkataan masing-masing.

    Guru memilih kumpulan secara rawak

    dan kumpulan yang dipilih akan

    membacakan perkataan mereka denganserentak.

    Guru menulis setiap perkataan yang

    disebut oleh kumpulan masing-masing di

    hadapan papan putih.

    Guru mengaitkan jawapan murid dengan

    tajuk pelajaran pada hari ini.

    Kad ayat:

    Jiran saya sangat

    mesra.

    Jiran saya baik hati.

    Jiran saya suka

    menjaga kebersihan.

    Jiran saya pandai

    memasak.

    Jiran saya suka kucing.

    Langkah 1 (15 minit )

    Guru akan memilih murid secara rawak.

    Murid yang dipilih secara rawak akan

    tampil ke hadapan kelas dan

    membacakan teks tersebut dengan

    sebutan dan intonasi yang betul.

    Aktiviti ini dilakukan secara berulang

    sehingga semua kad telah habis dibaca

    oleh murid yang dipilih.

    BBB:

    Kad ayat

    KP:

    Kinestatik

    Intrapersonal

    Verbai linguistik

    Nilai murni:

    Hormat

    menghormati

    Telefon terputus

    Kumpulan 1:

    Kita hendaklah

    sentiasa menghormati

    dan bersikap mesra

    terhadap jiran-jiran.

    Jiran adalah orang

    yang paling hampir

    Langkah 2 (20 minit )

    Murid akan dibahagikan kepada 3

    kumpulan.

    Murid dikehendaki duduk secara

    berbaris memanjang ke belakang.

    Murid yang paling belakang akan

    diberikan sekeping kad yang

    mengandungi sebuah maklumat.

    BBB:

    Petikan maklumat

    BCB:

    Mendengar dengan

    aktif

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Teknik Membaca

    4/6

    dengan kita.

    Kumpulan 2:

    Sentiasalahmemberikan bantuan

    kepada jiran ketika

    mereka dalam

    kesusahan.

    Sikap bertegur sapa

    dan saling menziarahi

    jiran adalah sikap yang

    mulia.

    Kumpulan 3:

    Semangat kejiranan

    akan menjadikan

    kehidupan kita menjadi

    lebih harmoni.

    Bersikap sombong dan

    tidak mesra akan

    merugikan diri kita.

    Murid yang paling belakang akan

    menyampaikan maklumat tersebut

    kepada rakan dihadapan.

    Murid yang terakhir akan menulismaklumat yang didengar dan

    membacakan maklumat tersebut di

    hadapan kelas.

    Guru akan memeriksa maklumat

    tersebut sama ada betul atau salah.

    Petikan Jiranku Mesra Langkah 3 (15 minit)

    Murid diberikan sebuah petikan.

    Murid dikehendaki membaca secarasenyap selama 2 minit.

    Murid dikehendaki membaca kuat

    petikan tersebut beramai-ramai.

    Guru mengkehendaki murid untuk

    menyenaraikan nilai-nilai murni yang

    terdapat dalam petikan tersebut.

    BBB:

    Petikan Jiranku

    Mesra

    KB:

    Mengenalpasti

    Nilai Murni:

    Semangat

    perpaduan

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Teknik Membaca

    5/6

    Mencari maklumat

    tersurat dan tersirat

    Pengayaan:

    1. Murid diberikan sebuah petikan yang

    berlainan.

    2. Murid dikehendaki mencari maklumat

    tersurat dan maklumat tersirat dalam

    petikan tersebut.

    Membaca

    Pemulihan:

    1. Murid diberikan sebuah petikan.

    2. Murid dikehendaki membaca secara

    senyap petikan tersebut

    3. Murid membaca isi tersurat dan tersirat

    yang sudah disenaraikan dalam petikan

    tersebut dengan intonasi yang betul.

    Kognitif

    Rumusan isi pelajaran

    Jiran merupakan ahli

    Penutup ( 5 minit )

    Guru bersoal jawab dengan murid

    tentang apa yang dipelajari pada hari

    ini.

    Guru merumuskan sesi pembelajaran

    pada hari tersebut.

    KB:

    Membuat kesimpulan

  • 7/29/2019 Rancangan Pengajaran Harian Teknik Membaca

    6/6