Rancangan pengajaran harian tingkatan 4 ekonomi asas

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Ekonomi Asas Tingkatan : 4 Melati Tarikh : 14 Julai 2015 Hari : Selasa Masa : 7.40 am- 8.10 am Bilangan Pelajar : 30 Orang Tahap Kebolehan Pelajar : Sederhana tinggi Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mengetahui tentang konsep firma, konsep pengeluaran, kos pengeluaran. Topik : 4.0 Firma Sebagai Pengeluar Sub Topik : 4.2 Penawaran a) Konsep Penawaran Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini pelajar akan dapat: I. Mendefinasikan maksud penawaran. (Aras 1) II. Menyatakan dan menerangkan hukum penawaran (Aras 2) III. Membaca jadual penawaran dan melakar keluk penawaran (Aras 3) Bahan Bantu Mengajar : Buku teks, power point, maker, papan putih. Jenis Pentaksiran : Latihan Pengukuhan Nilai Murni : Bersemangat, Hormat-menghormati KBKK : Merangsang dan menjana idea Strategi/ Kaedah : Penerangan, soal jawab, demonstrasi, simulasi

description

merupakan rancangan pengajaran harian tingkatan 4 ekonomi asas

Transcript of Rancangan pengajaran harian tingkatan 4 ekonomi asas

Page 1: Rancangan pengajaran harian tingkatan 4 ekonomi asas

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Ekonomi Asas

Tingkatan : 4 Melati

Tarikh : 14 Julai 2015

Hari : Selasa

Masa : 7.40 am- 8.10 am

Bilangan Pelajar : 30 Orang

Tahap Kebolehan Pelajar : Sederhana tinggi

Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mengetahui tentang konsep firma, konsep pengeluaran,

kos pengeluaran.

Topik : 4.0 Firma Sebagai Pengeluar

Sub Topik : 4.2 Penawaran

a) Konsep Penawaran

Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini pelajar akan dapat:

I. Mendefinasikan maksud penawaran. (Aras 1)

II. Menyatakan dan menerangkan hukum penawaran (Aras 2)

III. Membaca jadual penawaran dan melakar keluk penawaran (Aras 3)

Bahan Bantu Mengajar : Buku teks, power point, maker, papan putih.

Jenis Pentaksiran : Latihan Pengukuhan

Nilai Murni : Bersemangat, Hormat-menghormati

KBKK : Merangsang dan menjana idea

Strategi/ Kaedah : Penerangan, soal jawab, demonstrasi, simulasi

Page 2: Rancangan pengajaran harian tingkatan 4 ekonomi asas

Langkah/ Masa Isi Kandungan Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/BBM/

Nilai/KBKK

Langkah 1

Set Induksi(5 minit)

Permulaan. -Guru menayangkan gambar di slide power point.-Guru meminta pelajar memahami situasi gambar tersebut.- Guru meminta pelajar memberitahu apa yang mereka faham mengenai gambar tersebut.- Guru mengulas jawapan pelajar dan memberitahu perkaitan gambar tersebut dengan topik yang akan dipelajari pada hari ini.

-Pelajar melihat gambar yang ditayangkan di slide power point.- Pelajar memberitahu apa yang mereka faham mengenai video tersebut.- Pelajar mendengar penerangan guru.

Strategi/ Kaedah:Simulasi.

Nilai:Bersemangat.

BBM: Power point, papan putih, maker.

Langkah 2(15 minit)

- Madsud penawaran

- Hukum penawaran

- Keluk dan jadual penawaran

- Guru menerangkan maksud penawaran serta memberikan contoh dengan menggunakan power point.- Guru menerangkan hukum penawaran dan memberikan contoh menggunakan power point.

- Pelajar mendengar penerangan guru.

-Pelajar melakar keluk penawaran di papan putih.

Strategi/ Kaedah:

- Penerangan.- Soal Jawab.- Demonstasi.

Nilai:Hormat-menghormati.

BBM:Buku teks, papan putih, maker, power point.

Page 3: Rancangan pengajaran harian tingkatan 4 ekonomi asas

- Gurumenerangkan kepada pelajar bagaimana untuk membaca dan memahami jadual pernawaran.- Guru menunjukkan demonstarasi melakar keluk penawaran kepada pelajar.- Guru meminta pelajar melakar keluk penawaran di papan putih.

KBKK:Merangsang dan menghasilkan idea.

Langkah 3(5 minit)

Latihan Pengukuhan

- Guru mengedarkan soalan latihan pengukuhan kepada pelajar.- Guru memberi masa kepada pelajar untuk menjawab soalan tersebut.-Guru membincangkan soalan tersebut bersama-sama pelajar.

- Pelajar menjawab soalan latihan pengukuhan tersebut.- Pelajar berbincang jawapan bersama-sama guru.

Strategi/ Kaedah:Penerangan dan soal jawab.

BBM:Papan putih, maker.

Nilai:Bersemangat

KBKK:Merangsang dan menghasilkan idea.

Penutup(5 Minit)

Merumus idea - Guru meminta pelajar membuat kesimpulan mengenai pelajaran pada hari ini.

-Guru menyimpulkan apa yang

- Pelajar membuat rumusan mengenai apa yang mereka pelajari.

- Pelajar mendengar penerangan guru.

Strategi/ Kaedah:Penerangan.

BBM:Power point

Nilai:Hormat-menghormati

Page 4: Rancangan pengajaran harian tingkatan 4 ekonomi asas

dipelajari pada hari ini dengan menggunakan power point.

Refleksi Guru:__________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah dan Guru Pembimbing:___________________________________________________

____________________________________________________________________________________