Rancangan pengajaran harian tmk

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Islam Kelas : Tahun 3 Bestari Tarikh : 18.09.2013 Masa : 2.30-3.30 petang Bilangan murid : 35 orang Bidang : Asas Ulum Syar’iah ( Ibadah) Tajuk : Perkara-perkara Yang Membatalkan Solat Kemahiran : Menyebut, membaca dan menulis Standart Kandungan : 4.5 –Memahami perkara yang membatalkan solat Standart Pembelajaran : 4.5.2 – Menjelaskan tindakan yang perlu dilakukan jika berlaku Perkara yang membatalkan solat. 4.5.3 – Menyatakan dan mengamalkan persediaan yang Sempurna sebelum mendirikan solat. Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui nama solat fardu dan bilangan rakaatnya. Objektif : murid dapat: : 1) Menyatakan persediaan yang sempurna sebelum mendirikan Solat. : 2) Menjelaskan tindakkann yang perlu dilakukan jika berlaku

Transcript of Rancangan pengajaran harian tmk

Page 1: Rancangan pengajaran harian tmk

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran               :   Pendidikan Islam

Kelas                              :   Tahun 3 Bestari

Tarikh                             :   18.09.2013

Masa                              :   2.30-3.30 petang

Bilangan murid               :   35 orang

Bidang                            :   Asas Ulum Syar’iah ( Ibadah)

Tajuk                               :   Perkara-perkara Yang Membatalkan Solat

Kemahiran                      :   Menyebut, membaca dan menulis

Standart Kandungan : 4.5 –Memahami perkara yang membatalkan solat

Standart Pembelajaran : 4.5.2 – Menjelaskan tindakan yang perlu dilakukan jika berlaku

Perkara yang membatalkan solat.

4.5.3 – Menyatakan dan mengamalkan persediaan yang

Sempurna sebelum mendirikan solat.

Pengetahuan Sedia Ada  :   Murid telah mengetahui nama solat fardu dan bilangan

rakaatnya.

Objektif           :   murid dapat:

                           :  1) Menyatakan persediaan yang sempurna sebelum mendirikan

Solat.

: 2) Menjelaskan tindakkann yang perlu dilakukan jika berlaku

Perkara yang membatalkan solat.

Kemahiran Berfikir            :  Membezakan antara perkara yang membatalkan solat dengan

                                             perkara yang tidak membatalkan solat.

Penerapan nilai murni       :  Menjaga kebersihan diri,  menunaikan solat dengan khusyuk

                                             Dan pada awal waktu

Penggabungjalinan            :  Akhlak Islamiah        

Penyerapan /rentasan        :  Pendidikan kesihatan

Kaedah :1) Soal Jawab

2) Sumbang saran

3) Penerangan

EMK : Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif

BBB                      :  Paparan slaid, Projektor LCD, lembaran kerja

Page 2: Rancangan pengajaran harian tmk

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/Masa

Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Pendahuluan ( 5 minit)

Bacaan doa-doa sebelum belajar

علينا اللهم افتح حكمتك علينا وانشر

خزائن من يا رحمتك

ارحمالراحمين

-أمين-

-Seorang murid diminta membaca doa sebelum belajar dan murid yang lain mengaminkannya.

-Bacaan doa

Fasa Persediaan

Pemerhatian

(5 minit)

-Paparan video

-Bersoal jawab tentang  video tersebut

a)Apakah video itu menarik ?

b)Cuba kamu ceritakan kepada cikgu apa yang kamu dapati melalui video itu tadi?

-Guru memaparkan video

-Guru menyoal murid secara  lisan tentang video tersebut.

-Murid melihat video yang di paparkan oleh guru dan bersoal jawab.

-Murid menjawab soalan lisan  daripada guru tentang video.

-Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.

-paparan  gambar

-Soal jawab

Analisis

(15 minit)

-Paparan slaid tentang isi  pelajaran

Perkara-perkara yang

-Guru memaparkan isi pelajaran yang bertajuk – Perkara-perkara

-Paparan slaid Power Point

Page 3: Rancangan pengajaran harian tmk

membatalkan solat.

1.Menggerakkan    anggota badan tiga kali berturut-turut.

2. Berhadas besar atau    berhadas kecil.

3. Bercakap di dalam     solat.

4. Makan atau minum     ketika solat.

5. Membuka aurat     dengan sengaja.

6.Terkena najis pada    badan, tempat dan    pakaian.

7. Ketawa di dalam solat.

8. Memalingkan dada     dari arah qiblat.

9. Berubah niat

10. Murtad

yang membatalkan solat.

-Guru meminta murid menyebut perkara-perkara yang membatalkan solat dengan betul dan lancar.

-Murid melihat isi pelajaran yang dipaparkan oleh guru.

-Murid menyebut perkara-perkara yang membatalkan solat dengan betul dan lancar secara kelas dan individu.

-Menyebut perkara yang membatalkan solat

-pemerhatian

-penerangan

Fasa Imaginasi

Penjanaan idea

(10 minit)

Perkara-perkara yang

membatalkan solat.

1.Murid diminta

membaca dan

membincangkan

perkara yang

membatalkan solat

secara

berkumpulan.

2.Murid menyebut

dan membaca

perkara-perkara

yang membatalkan

solat secara

berkumpulan.

3.Guru meminta

Nilai:Patuh pada

perintah Allah

KBKK:

Membezakan

perkara yang

disuruh dan

ditegah didalam

Islam.

LCD

Simulasi

Page 4: Rancangan pengajaran harian tmk

beberapa kumpulan

membuat simulasi

perkara yang

membatalkan solat

berdasarkan

pengalaman

mereka.

4.Guru membuat

rumusan hasil

simulasi tersebut.

Fasa Perkembangan

Penambahbaikan

(12 minit)

-Paparan slaid tentang hikmah solat.

penerangan/penjelasanoleh guru.

Hikmah solat:

1. Mencegah seseorang daripada melakukan perbuatan dosa.

2.Meningkatkan iman.

3.Jiwa menjadi tenang dan temteram.

4. Melatih diri menepati masa.

5.Mendapat ganjaran pahala di akhirat

-Guru memaparkan isi   pelajaran satu persatu

-Guru menerangkan tentang isi kandungan hikmah solat satu persatu.

-Guru meminta murid   memberikan contoh yang   betul sebagai pengukuhan kepada penerangan yang   diberi.

-Murid mendengar penerangandari guru dengan teliti.

-Murid memberikan contoh  yang betul berkenaan dengan  tajuk yang dibincangkan.

Paparan  slaid

-Penerangan

-Memberi contoh

Fasa Tindakan

Pelaksanaan

(10 minit)

-Latihan bertulis dalam lembaran kerja.

1) Tulis (batal) atau (tidak    batal) pada pernyataan yang

-Guru mengedarkan  lembaran kerja dan   meminta murid 

-Lembaran kerja

-Penerangan

Page 5: Rancangan pengajaran harian tmk

diberi.

   2) Pilih perkara-perkara yang membatalkan solat.

3)Isi tempat kosong.

  membuat latihan bertulis.

-Guru menerangkan cara   membuat latihan     tersebut.

-Murid membuat latihan  bertulis yang diberikan  oleh guru.

-Latihan bertulis

Amalan Berterusan

( 5 minit )

-Bersoal jawab tentang  isi pelajaran.

-Membuat rumusan  tentang isi pelajaran

 Penerapan nilai murni :-

a)memakai pakaian    yang bersih sebelum   bersolat.

b) menjaga solat    daripada terbatal

c) menunaikan solat    dengan khusyuk

d) menunaikan solat     pada awal waktu.

-Guru bersoal jawab tentang isi pelajaran.

-Guru membuat rumusan   tentang isi pelajaran.

-Guru menerapkan nilai murni yang boleh diambil daripada isi pelajaran.

-Murid mendengar rumusan dan penerapan nilai yang diberikan oleh guru.

-Bersoal  jawab

-Rumusan

-Penerapan nilai murni