RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN2

8
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS PEMULIHAN KHAS Nama Guru : Indrani a/p Raman Sekolah : SJK (T) Jalan Cheras Kelas : 3 Nesam Tarikh : 28 April 2015 (Selasa) Matapelajaran : Matematik Masa : 8.30-9.30 pagi Bil. Murid : 3 orang ( 2 lelaki 1 perempuan) PERKARA KUMPULAN DEDIKASI KUMPULAN AMANAH NAMA MURID Anand Yuvaneswary Jemes TAJUK Mengenal nombor 11 hingga 50 Mengenal nombor 11 hingga 25 KEMAHIRAN Menulis nombor 11 hingga 25 dalam angka Menulis nombor 11 hingga 25 dalam perkataan Melengkapkan turutan nombor 11 hingga 25 Menulis nombor 1 hingga 15 dalam angka Menulis nombor 1 hingga 15 dalam perkataan Melengkapkan turutan nombor 1 hingga 15 OBJEKTIF P & P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid sekurang- Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid- murid sekurang-kurangnya dapat : Kumpulan Maju (KM) : Dedikasi Kumpulan kurang maju (KKM) : Amanah

description

rph

Transcript of RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANKELAS PEMULIHAN KHAS

Nama Guru:Indrani a/p Raman Sekolah: SJK (T) Jalan Cheras Kelas: 3 Nesam Tarikh:28 April 2015 (Selasa) Matapelajaran : Matematik Masa:8.30-9.30 pagi Bil. Murid : 3 orang ( 2 lelaki 1 perempuan) Kumpulan Maju (KM) : Dedikasi Kumpulan kurang maju (KKM) : Amanah

PERKARAKUMPULAN DEDIKASIKUMPULAN AMANAH

NAMA MURIDAnandYuvaneswaryJemes

TAJUKMengenal nombor 11 hingga 50Mengenal nombor 11 hingga 25

KEMAHIRAN

Menulis nombor 11 hingga 25 dalam angkaMenulis nombor 11 hingga 25 dalam perkataanMelengkapkan turutan nombor 11 hingga 25Menulis nombor 1 hingga 15 dalam angkaMenulis nombor 1 hingga 15 dalam perkataanMelengkapkan turutan nombor 1 hingga 15

OBJEKTIF P & PPada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid sekurang-kurangnya dapat:1. Menulis nombor 11 hingga 25 dalam angka dengan betul.2. Menulis nombor 11 hingga 25 dalam perkataan dengan betul.3. Melengkakan turutan nombor 11 hingga 25 dengan betul.Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid sekurang-kurangnya dapat :1. Menulis nombor 1 hingga 15 dalam angka dengan betul.2. Menulis nombor 1 hingga 15 dalam perkataan dengan betul.3. Melengkakan turutan nombor 1 hingga 15 dengan betul.

PENGALAMAN SEDIA ADAMengenal angka 1 hingga 50, operasi tambah dalam lingkungan 10.

ALAT BANTU MENGAJAR

- Komputer riba- Kad Nombor- Kad Perkataan- permainan gelung dan botol,- lembaran kerja- Buku flip- Power point- Komputer riba- Kad Nombor- Kad Perkataan-permainan snake and ladder,- lembaran kerja- Buku flip- Power point

PENERAPAN NILAI

Bekerjasama Kesungguhan Kreativiti

KEMAHIRAN BERFIKIR Penyesuaian Penggabungan

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK) Kreativiti dan Invovasi (fasa persediaan dan imaginasi)

angkah/MasaKumpulan Bunga RayaKumpulan Bunga Mawar

Set Induksi (5 minit)1. Murid diminta mencari nombor nombor yang tersembunyi di dalam gambar yang ditunjukkan.2. Setelah dicari, murid diminta menulis di papan putih.Contohnya, 153. Seterusnya , murid diminta mencari kepingan kertas di sekeliling kelas.4. Setelah mencari kepingan kertas, murid diminta padankan dengan nombor yang ada pada papan putih.5. Murid bersama guru menyebut nombor nombor yang dilekatkan pada papan putih dengan betul dan jelas.6. Guru mengaitkan aktiviti cari benda tersembunyi tersebut dengan sesi pengajaran dan pembelajaran.

Langkah 1 (16 minit)Lembaran kerja

1. Murid diedarkan lembaran kerja yang terdiri daripada beberapa bahagian.2. Murid harus padankankan angka dengan perkataan.3. Murid harus isi tempat kosong yang diberikan.4. Murid dikehendaki membaca nombor nombor berikut dengan betul selama dua kali dan menyemak jawapan bersama guru.5. Murid diedarkan lembaran kerja satu demi satu dan dibimbing oleh guru. (Lampiran 1)

Interaksi PdP

1. Murid akan ditunjukkan tayangan slaid power point yang mempunyai nombor 1 hingga 15. 2. Murid perlu menyebut perkataan nombor tersebut sambil mengeluarkan suara.3. Murid akan dibimbing sehingga dapat membunyikan nombor dengan betul.4. Kemudian, murid ditunjukkan kad flip yang terdiri daripada nombor 1 hingga 15 untuk latih tubi.

Langkah 2 (18 minit)Interaksi PdP1. Murid akan ditunjukkan tayangan slaid power point yang mempunyai nombor 11 hingga 25. 2. Murid perlu menyebut perkataan nombor tersebut sambil mengeluarkan suara.3. Murid akan dibimbing sehingga dapat membunyikan nombor dengan betul.4. Kemudian, murid ditunjukkan kad flip yang terdiri daripada nombor 11 hingga 25 untuk latih tubi.5. Aktiviti Pengukuhan1. Murid diberikan permainan snake and ladder.2. Murid diminta bermain permainan tersebut dengan dadu.3. Murid diminta menjawab soalan jika mereka berada dalam kotak yang ditandakan dengan daun.4. Murid harus mengambil satu perkataan nombor dari kotak dan melekatkannya di atas kad jambo yang disediakan.5. Seterusnya, murid perlu menyebut perkataan nombor tersebut dengan betul dan tulis dalam peta bulatan yang disediakan. (Lampiran 2)6. Aktiviti yang sama akan diulang oleh pemain seterusnya.

Langkah 3 (16 minit)Aktiviti Pengukuhan1. Murid diberikan beberapa botol air yang mengandungi perkataan nombor.2. Botol botol tersebut akan menyusun di dalam kelas seperti permainan bowling.3. Murid diminta membaling gelung ke atas botol yang mereka disukai.4. Setelah gelung itu masuk ke dalam botol, murid dikehendaki mengeluarkan kad perkataan nombor daripada botol dan padankan dengan angka.5. Murid akan diperhatikan oleh guru dari masa ke semasa. (Lampiran 3)

Lembaran kerja

1. Murid diedarkan lembaran kerja yang terdiri daripada beberapa bahagian.2. Murid harus padankankan angka dengan perkataan.3. Murid harus isi tempat kosong yang diberikan.4. Murid dikehendaki membaca nombor nombor berikut dengan betul selama dua kali dan menyemak jawapan bersama guru.5. Murid diedarkan lembaran kerja satu demi satu dan dibimbing oleh guru.

Penutup (5 minit)Penutup Kognitif 1. Murid dipilih secara rawak dan diminta menyebut nombor - nombor yang telah dipelajari hari ini.2. Murid diberi peneguhan dan ganjaran oleh guru.3. Guru mengakhiri sesi pengajaran dan pembelajaran dengan menyanyi lagu kalau rasa gembira dengan pergerakan.

Guru menjelaskan peraturan dan cara bermain permainan kecil(Edar Kotak Muzik).b.Permainan dimulakan. Sesiapa yang mendapat kotak muzik akan mengambil satu kad dari kotak muzik lalu menulis jawapan di atas papan hitam.

Murid-murid, marilah kita bersama-sama menyemak jawapan sama ada betul atau salah?.Guru memaparkan 2 set puzzle untuk menarik perhatian murid-murid, kemudian meminta 2 orang murid meyusun semula puzzle.

48

b.Guru menyoal murid tentang isi terkandung dalam puzzle.c. Guru mengemukakan tajuk yang ingin diajar pada hari ini iaitu angka dan perkataan sehingga 100.

a.Siapakah ingin menyusun semula puzzle ini?

a.Bolehkah kamu sebutkan nombor dan perkataan ini?

2. Imaginasi Penjana idea(25minit )a.Guru menggunakan pengetahuan sedia ada untuk mengingat semula angka dan perkataan dari 0 hingga 20.b.Guru memaparkan kad imbasan angka dari 0 hingga 20.0 1 2 3 4 56 7 8 9 10 1112 13 14 15 1617 18 19 20c.Guru menyuruh murid memilih kad imbasan perkataan untuk memadankan dengan betul.AngkaPerkataan

17Tujuh belas

11Sebelas

0zero

d.Guru memaparkan nombor angka dan perkataan dalam lingkungan 100. 2 16 68 99 32Enam belas duasembilan puluh sembilanenam puluh lapantiga puluh duae.Guru mengajar murid secara selang seri.f.Guru mengarah 5 orang murid memadankan nombor angka dan perkataan dengan betul.Jawapan:AngkaPerkataan

16Enam belas

2dua

68Enam puluh lapan

32Tiga puluh dua

99Sembilan puluh sembilan

3.Perkembangan Penambahbaikan untuk mengembangkan idea.( permainan kecil )(15 minit )a.Guru menjelaskan peraturan dan cara bermain permainan kecil(Edar Kotak Muzik).b.Permainan dimulakan. Sesiapa yang mendapat kotak muzik akan mengambil satu kad dari kotak muzik lalu menulis jawapan di atas papan hitam.

a.Murid-murid, marilah kita bersama-sama menyemak jawapan sama ada betul atau salah?

4.Tindakan Pelaksanaan(10minit )a.Edarkan lembaran kerja seperti yang dilampirkan.(sila rujuk lampiran)b.Bincangkan hasil kerja murid.c.Beri pengukuhan kepada semua murid.a.Selesaikan tugasan yang diberi.

a.Marilah kita bersama-sama berbincang jawapan .

Pentaksiran( 5 minit )a.Guru memaparkan 5 kad imbasan angka dan sebaliknya.AngkaPerkataan

8lapan

19Sembilan belas

34Tiga puluh empat

65Enam puluh lima

88Lapan puluh lapan

b.Guru menanyakan apa yang dipelajari pada hari ini sebagai rumusan dan pengukuhan.

a.Sesiapa yang boleh menjawab soalan yang dikemukakan?

Nilai dan Sikap

Kerjasama, berdisiplin, tolong-menolong, bertanggungjawab, yakin diri.