RancanganMengajar (1)

download RancanganMengajar (1)

of 4

Transcript of RancanganMengajar (1)

RANCANGAN MENGAJAR SUBJEK: PENDIDIKAN ISLAM TAHUN / TINGKATAN: TINGKATAN SATU 1. Ciri-Ciri Kelas a) Tingkatan / Tahun b) Pengetahuan Sedia Ada Tingkatan Satu Pelajar telah mengetahui secara ringkas dakwah Rasulullah di Mekah. Pelajar telah didedahkan dengan pengunaan internet sebelum ini. 80 minit (2 masa) Ulum Syariyyah (Sirah) 3. Tema Pelajaran / Topik Strategi Perjuangan Rasululllah Di Mekah

2.

Peruntukan Masa

4.

a) Hasil Pembelajaran

a) Pada akhir sesi pembelajaran pelajar dapat: Aras 1: 1. Menyebut strategi dakwah Rasulllah saw: Aras 2 1. 2. Menceritakan perlantikan baginda sebagai Rasul. Menjelaskan strategi dakwah Rasulullah dan cara baginda berdakwah.

3. Aras 3: 1. Menerangkan masalah yang dihadapi oleh Rasulullah semasa berdakwah secara rahsia dan terang 2. Merumuskan hikmah pendekatan dakwah secara rahsia dan terang. b) b) Nilai Murni c) KBKK c) -Saling menasihati -Lemah lembut -Bijaksana dan hikmah -Pengorbanan -Bercakap benar -Menganalisa -Menghuraikan -Mengkategorikan

5.

Objektif Pembelajaran

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran diharapkan pelajar-pelajar akan dapat: 1. Menjelaskan strategi Rasulullah berdakwah secara rahsia dan secara terus terang. 2. Menerangkan hikmah dakwah secara rahsia dan berterus terang. 3. Menghuraikan dengan ringkas cara Rasulullah merealisasikan dakwah secara hikmah dan bijaksana. 4. Menjelaskan tentangan yang dihadapi oleh Rasulullah dan faktor musyrikin Mekah menentang dakwah Islam.

Rasyidah bt Muhammad Sesi 4/2006 ATC SMK DJHassan Perlis

RANCANGAN MENGAJAR SUBJEK: PENDIDIKAN ISLAM TAHUN / TINGKATAN: TINGKATAN SATU

6.

Persediaan TMK

1. 2. 3. 1.

Membuat tempahan makmal dan LCD projektor Memastikan alatan TMK boleh digunakan untuk melayari internet. Memastikan setiap laptop mempunyai MS Power Point Pelajar mendapat pengetahuan tentang persembahan MS Power Point. Pelajar mengetahui penggunaan internet dan cara memuat turun data kedalam MS Word. Penintergrasian MS Word, MS PowerPoint, dan Internet. Buku teks Pend. Islam Tingkatan Satu (DBP) Peta Semenanjung Tanah Arab Lembaran kerja Buku latihan Pendidikan Islam

7.

Penerapan TMK

2. 3. 1. 2. 3. 4.

8.

Persediaan Guru Bukan TMK

Set Induksi: 9. Aktiviti Pelajaran 1.Guru menayangkan klip video tentang perjuangan Rasulullah di Mekah. 2.Guru berinteraksi dengan murid tentang kisah tersebut dan dikaitkan dengan tajuk. Perkembangan: Akses intenet untuk mendapatkan maklumat dan data mengenai sirah perjuangan Rasulullah saw di Mekah. Pentrukturan semula idea: Menyusun data dalam bentuk MS Power Point secara berkumpulan. Kumpulan 1: Strategi dakwah Rasulullah saw. Kumpulan 2: Hikmah dakwah secara rahsia dan terus terang. Kumpulan 3: Teknik Rasulullah saw berdakwah. Kumpulan 4: Faktor-faktor penting penentangan musyrikin Mekah terhadap dakwah Rasulullah. Rumusan/ Penutup: Rumusan daripada guru dengan menayangkan semula isi-isi penting melalui slaid power point.Rasyidah bt Muhammad Sesi 4/2006 ATC SMK DJHassan Perlis

RANCANGAN MENGAJAR SUBJEK: PENDIDIKAN ISLAM TAHUN / TINGKATAN: TINGKATAN SATU

10. Aktiviti Guru

1.Guru menayangkan klip video tentang perjuangan Rasulullah di Mekah. 2. Guru berinteraksi dengan murid tentang kisah tersebut dan dikaitkan dengan tajuk. 3. Guru mengadakan sesi perbincangan dengan murid mengenai perjuangan Rasulullah di Mekah. 4. Guru menayangkan peta Semenanjung Tanah Arab untuk mengetahui kedudukan Kota Mekah. 5. Guru membahagikan kepada 4 kumpulan mengikut tajuk yang telah ditetapkan. 6. Guru meminta pelajar melayari internet untuk mencari maklumat-maklumat yang berkaitan dengan tajuk kumpulan. 7. Guru meminta pelajar membentangkan hasil kumpulan dalam MS Power Point 8. Guru mendengar pembentangan pelajar 9. Guru merumuskan semula hasil pembentangan setiap kumpulan dengan menayangkan semula slaid power point. Pelajar melihat klip video yang ditayangkan Pelajar mengaitkan klip video tersebut dengan soalan yang diajukan oleh guru. 3. Pelajar berada dalam kumpulan 4. Pelajar melayari internet berdasarkan laman web yang telah diberikan untuk mencari maklumat-maklumat yang telah ditetapkan . 5. Sesi pembentangan setiap kumpulan menggunakan Ms Power Point 1. 2. Ulum Syariyyah (Sirah) Strategi Perjuangan Rasululllah Di Mekah 1. Strategi dakwah Rasulullah saw. 2. Hikmah dakwah secara rahsia dan terus terang.

11. Aktiviti Pelajar

12.

Liputan Kurikulum 3. Teknik Rasulullah berdakwah 4. Rintangan yang dihadapi oleh Rasulullah semasa berdakwah

13.

Keperluan Khusus

Menyediakan modul ringkas tatacara menggunakan Power Point 2. Untuk tumpuan pelajar lemah, guru sediakan nota ringkas. 1.

Rasyidah bt Muhammad Sesi 4/2006 ATC SMK DJHassan Perlis

RANCANGAN MENGAJAR SUBJEK: PENDIDIKAN ISLAM TAHUN / TINGKATAN: TINGKATAN SATU 14. 15. Literasi Numerasi Berdakwah secara berhikmah Tempoh dakwah secara sulit selama 3 tahun a. Penilaian Pelajar akan dinilai berdasarkan penglibatan di dalam kelas dan perbincangan berkumpulan semasa menyiapkan tugasan yang diberikan. 16. a) Penilaian b. Refleksi: 1. Adakah pengintegrasian TMK dapat membantu pelajar menyelesaikan masalah yang diberi dalam tempoh pelajaran satu waktu yang disediakan. 2. Adakah pengintegrasian persembahan slaid , soalan penyelesaian masalah, dapat membantu pelajar mengukuhkan kemahiran belajar, kemahiran berfikir dan kemahiran TMK pelajar. Bahan Rujukan Bukan TMK 1. Buku Teks Pendidikan Islam Tingkatan 1 DBP. (2002) 2. Pendidikan Islam Tingkatan 1-Buku panduan Guru / DBP (2002) 3. Buku Rujukan Pendidikan Islam PMR-Sasbadi Us Hamil @Amir Abdul Hameed. 4. Peta Semenajung Tanah Arab Bahan Rujukan TMK 1. CD Muhammad Utusan Terakhir. 2. Perisian MS Office (word, Power point) 3. Alatan tayangan 4. Talian Internet 5. Laman Web 1. www.islam.gov 2. http:www.geocities.com/drikmal/artikel_agama_16.html 3. http://tajamfikir. .com

b) Refleksi

17.

Bahan Rujukan TMK dan bukan TMK

18.

Laman Web

Rasyidah bt Muhammad Sesi 4/2006 ATC SMK DJHassan Perlis