Rph 1

10
Rancangan Pelajaran Harian 1 Tarikh : 29.09.2011 Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi Tahun : 6F Bilangan Murid : 42 orang Mata Pelajaran : Kajian Tempatan Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar a) Kesan i. Perubahan landskap akibat Perlombongan Pembalakan Pembinaan Pertanian Pendekatan : Pembelajaran Kontekstual Kaedah : Simulasi Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat : 1) Menyenaraikan perubahan landskap akibat daripada kegiatan ekonomi. 2) Berlakon satu situasi yang berkenaan kesan terhadap landskap. Pengabung jalinan kemahiran : Fokus Utama Fokus Sampingan 5.4 (2) Menerangkan perubahan dan kesa terhadap landskap daripada kegiatan 5.4.1 Cara-cara menjaga alam sekitar

Transcript of Rph 1

Page 1: Rph 1

Rancangan Pelajaran Harian 1

Tarikh : 29.09.2011

Masa : 10:50 pagi – 11:50 pagi

Tahun : 6F

Bilangan Murid : 42 orang

Mata Pelajaran : Kajian Tempatan

Tajuk : 5.4 Implikasi Kegiatan Ekonomi Terhadap Alam Sekitar

a) Kesan

i. Perubahan landskap akibat

Perlombongan

Pembalakan

Pembinaan

Pertanian

Pendekatan : Pembelajaran Kontekstual

Kaedah : Simulasi

Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :

1) Menyenaraikan perubahan landskap akibat daripada kegiatan

ekonomi.

2) Berlakon satu situasi yang berkenaan kesan terhadap landskap.

Pengabung jalinan kemahiran :

Fokus Utama Fokus Sampingan

5.4 (2)

Menerangkan perubahan dan kesa terhadap

landskap daripada kegiatan

Perlombongan

Pembalakan

Pembinaan

Pertanian

5.4.1

Cara-cara menjaga alam sekitar

Pengetahuan Sedia Ada :

1) Murid telah mempelajari pelbagai kegiatan ekonomi.

Unsur Patriotisme : Menyedari pentingnya menjaga alam sekitar

Page 2: Rph 1

Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT ) :

1) Kemahiran Berfikir : Menganalisis, membanding beza, mencirikan, membuat

kesimpulan.

2) Pembelajaran Kontekstual : Mengaitkan isu semasa yang berlaku.

Alat Bantu Mnegajar ( ABM ) :

1) Slaid PP

2) Gambar

3) Kad Tugasan

Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran

Langkah

/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid Catatan

Set Induksi

( 5 minit ) Sila rujuk

lampiran 1

1. Guru

memaparkan dan

menceritakan

sebuah cerita.

2. Guru

menyoalkan

soalan :

a) Jika

mempunyai

pilihan, mengapa

Wan Lee tidak

berhasrat

perkembangan

ekonomi?

3. Guru

memperkenalkan

tajuk pengajaran

hari ini :

Kesan

Perubahan

Landskap

1. Murid

mendengar

2. Murid

menjawab :

Kegiatan

ekonomi

menjejaskan

kehidupannya,

seperti masalah

udara, air dan

bunyi.

Nilai Murni :

Menghargai

Alam Sekitar

ABM :

Slaid PP

KBKK :

Menganalisis

Page 3: Rph 1

Langkah 1

( 10 minit )

( Sebelum

menebang

pokok )

( Selepas

menebang

pokok )

1. Guru

memaparkan dua

keping gambar

2. Guru

menyoalkan

soalan :

a) Apakah

perbezaan

kedua-dua

gambar ini?

b) Terangkan

perubahan

landskap yang

berlaku.

1. Murid

memerhati.

2. Murid

menjawab

soalan.

ABM :

Gambar

KBKK :

Membanding

beza

Langkah 2

( 10 minit )

Perubahan

landskap akibat :

Perlombongan

Pembalakan

Pembinaan

1. Guru

memaparkan

gambar.

2. Guru

menerangkan

perubahan

landskap dan

akibatnya.

a) Perlombangan

b) Pembalakan

c) Pembinaan

d) Pertanian

3. Guru

membimbing

murid

menerangkan isu

semasa yang

berlaku.

1. Murid

memerhatikan

gambar.

2. Murid

menyatakan

kesan terhadap

landskap.

3. Murid

memberikan

contoh isu

semasa.

Nilai :

Menyedari

pentingnya

menjaga alam

sekitar

ABM :

Gambar

KBKK :

Mencirikan

Page 4: Rph 1

Pertanian

Langkah 3

( 15 minit )

Sila rujuk

lampiran 2

1. Guru

membahagikan

murid kepada 4

kumpulan.

2. Guru

memberi murid

satu kegiatan.

3. Guru

meminta murid

berbincang

satiap kegiatan

dengan

menyatakan

kesan terhadap

landskap.

Kemudian,

membuat satu

situasi lakonan.

1. Murid duduk

mengikut

kumpulan

masing-masing.

2. Murid

mendapat soalan

dengan

mencabut undi

kad tugasan.

3. Murid

berbincang

dalam kumpulan

untuk

menyatakan

kesan dan

mengagihkan

peranan

lakonan.

Nilai :

Bekerjasama

ABM :

Kad Tugasan

KBKK :

Menganalisis

Langkah 4

( 15 minit )

1. Guru

meminta murid

berlakon situasi

dalam

kumpulan.

2. Guru

memberi komen

yang

sewajarnya.

1. Murid

berlakon dalam

kumpulan.

2. Murid-murid

memberikan

idea yang baru.

Nilai :

Bekerjasama

Penutup Rumusan 1. Guru minta 1. Murid

Page 5: Rph 1

( 5 minit ) murid

menyenaraikan

perubahan

landskap akibat

daripada

kegiatan

ekonomi.

menyatakan

perubahan dan

akibat landskap

yang dipelajari.

KBKK :

Membuat

kesimpulan

Lampiran 1

Saya bernama Wan Lee, tinggal di Sibu. Semasa saya masih budak lagi, memang

tidak ada jalan raya, kilang dan bangunan yang tinggi di sini. Suasana pada masa itu aman-

damai dan tenteram, udara segar dan air sungainya jernih.

Kini,keadaan itu tidak wujud lagi. Udara kian dicemar, air sungai berselerak dengan

sampah-sarap,maka berlakunya pencemaran air. Bunyi pembinaan rumah, kilang dan

kenderaan menjejaskan keamanan di sini. Inilah akibat daripada perkembangan ekonomi.

Jika saya berhak membuat pilihan, saya tidak akan bersetuju dengan perkembangan

ekonomi secara demikian.

Lampiran 2

Kad Tugasan 1

Kegiatan : Perlombongan

Kesan terhadap landskap :

a) Kolam atau tasik besar.

b) Tanah tandus yang hilang kesuburan.

c) Timbunan bukit pasir atau tahi bijih.

d) Lekukan yang dalam, luas dan bercerun-curam.

Page 6: Rph 1

Kad Tugasan 2

Kegiatan : Pembalakan

Kesan terhadap landskap :

e) Masalah hakisan dan tanah runtuh.

f) Kawasan hutan menjadi lapang dan meningkatkan suhu.

g) Tanah menjadi tandus dan akan ditumbuhi semak samun.

Kad Tugasan 3

Kegiatan : Pembinaan empangan hidroelektrik

Kesan terhadap landskap :

a) Menyebabkan kawasan hutan yang luas ditenggelami air.

b) Kemusnahan tumbuh-tumbuhan dan hasil hutan di kawasan itu.

Kad Tugasan 4

Kegiatan : Pertanian

Kesan terhadap landskap :

a) Penebangan pokok yang berleluasa menyebabkan tanah runtuh.

b) Suhu meningkat.

REFLEKSI RANCANGAN PELAJARAN HARIAN 1

Perkara Yang Boleh Saya Pembaikan

Saya dapati murid-murid tidak berani berlakon dan kebanyakan dalam keadaan pasif.

Ini telah mengambil masa yang panjang. Selain itu, kebanyakan isi lakonan murid-murid

kurang menarik dan masa yang berlakon terlalu singkat.

Set induksi yang dipersembahkan malalui cerita kurang menarik minat murid-muird.

Mereka kelihatan keliru dan menunjukkan perasaan tidak minat.

Bisikan hati / Emosi / Perasaan

Page 7: Rph 1

Pada hal, saya ingin menjayakan pengajaran dan pembelajaran saya dengan sempurna.

Oleh itu, saya telah memilih kaedah simulasi, ia merupakan satu kaedah yang kurang saya

gunakan dalam proses P&P saya.

Saya telah merancangkan kaedah ini dengan menyediakan kad tugasan dan masalah

yang perlu murid-murid menyelesaikan. Ketika mendapat kad tugasan, murid-murid berasa

gembira dan mula membuat perbincangan secara berkumpulan. Suasana ini menunjukkan

pembelajaran dijalankan dengan berkesan.

Walau bagaimanapun, saya dapati lakonan murid-murid kurang memuaskan, malahan

ini juga merupakan kali pertama mereka berlakon. Saya rasa, pengalaman kali ini akan

merupakan sebahagian kenangan manis bagi mereka.

Namun demikian, murid-murid masih Berjaya menyenaraikan perubahan landskap akibat

daripada kegiatan ekonomi dalam rumusan.

Kefahaman Baru / Kesedaran

Saya sedar bahawa menjalankan satu kaedah pengajaran perlu merancang dengan

teliti. Saya dapati bahawa pengalaman amat penting. Saya akan sering menggunakan kaedah

ini supaya dapat memperbaiki kelemahan saya. Selain itu, saya juga boleh berinteraksi

dengan rakan sejawat supaya berkongsi pengalaman kaedah pengajaran ini.

Cadangan

Saya bercadang akan berbincang dengan rakan sejawat mengenai kaedah simulasi

bagi mengaplikasikan dalam pengajaran. Ini kerana ia dapat mendorong murid berminat

berlakon dan secara tidak langsung mereka dapat meluahkan pemikiran mereka melalui

simulasi.

Tindakan

Saya akan merancang pengajaran dan pembelajaran saya berdasarkan kaedah simulasi

pada masa akan datang. Pengalaman kali ini memberikan peluang untuk saya memperbaiki.