Rph 17 Februari 2015
-
Upload
alezasyahlee -
Category
Documents
-
view
223 -
download
0
description
Transcript of Rph 17 Februari 2015
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA
TARIKH: 17 FEBRUARI 2015 (SELASA)
MASA: 10.50 – 11.50 PAGI
TAHUN: 5 INOVATIF
BIL MURID:
TEMA: KESIHATAN & KEBERSIHAN
TAJUK: MINUMAN YANG BERKHASIAT
Standard Kandungan: 2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respon dengan betul.
Standard Pembelajaran: 2.4.3 (k2) Membaca dan memahami yang tersurat dan tersirat dengan tepat daripada pelbagai bahan untuk membuat ulasan dengan betul.
Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran murid – murid dapat;1. Menyatakan sekurang – kurangnya tiga isi tersirat dengan tepat daripada sumber peket label minuman.2. Menceritakan semula sekurang – kurangnya tiga isi tersirat dengan tepat daripada sumber peket label minuman.
Sistem Bahasa: Kosa Kata: Tatabahasa : Kata Nama
Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)Ilmu: MuzikNilai Murni: Keyakinan, kerjasama, keberanian, kesungguhanElemen Keusahawan: E.K 1.
Kecerdasan Pelbagai: KB:KP:BCB:Teknik:
Bahan Bantu Mengajar
Langkah – langkah pengajaran;
Langkah/ Isi Pelajaran
Aktiviti P dan P Catatan
Set Induksi (5 Minit)
1. Audio lagu2. Lirik Lagu(SIla rujuk lampiran3. Murid mengemukakan pendapat berdasarkan audio lagu4. Menghubungkait dengan isi pelajaran pada hari ini.
1. Murid diperdengarkan audio iklan nestum.2. Guru meminta pendapat murid tentang audio lagu yang diperdengarkan.3. Guru menghubungkait jawapan murid dengan isi pelajaran pada hari ini
1. BBM: Audio Lagu, Speaker2.Ilmu: MuzikKP: Intrapersonal,verbal linguistikBBM: Audio Lagu, Speaker, Lirik Lagu3. Nilai: KeyakinanEK:KP: Intrapersonal, Verbal Linguistik4. KB: Menghubungkait
Langkah 1 (10 minit)1. Pembahagian mengikut kumpulan2. Edaran peket label minuman (Sila rujuk lampiran3. Mengenal pasti maklumat dalam peket label minuman4. Mencari maklumat melalui panduan pada peta5. Murid berkongsi maklumat
1. Murid dibahagikan kepada lima kumpulan (K1, K2,K3,K4 & K5).2. Setiap kumpulan diedarkan peket label minuman.3. Murid diminta untuk membaca maklumat dalam label peket minuman yang telah diedarkan.4. Murid diminta untuk mencari maklumat berdasarkan tugasan yang ditetapkan mengikut kumpulan. ( K1, K2 & K3 diminta untuk mencari maklumat tentang saiz hidangan, maklumat ramuan, dan tarikh luput pada peket label minuman). Manakala (K4 & K5 diminta untuk mencari maklumat tentang khasiat minuman, nama minuman dan .5. Guru meminta wakil setiap kumpulan untuk berkongsi maklumat yang diperoleh berdasarkan pada peket label minuman.
1.Nilai: kerjasama, tolak – ansur, hormat – menghormati2. BBM: Peket Label Minuman ( SIla rujuk lampiran3. Nilai: KesungguhanKB: Mengenal pasti maklumatKP: Interpersonal4.KB: Mengenal pasti maklumatBCB: Mencari maklumatBBM: Label Peket Minuman5. Teknik: Pembentangan
Langkah 2 ( 1. Seorang murid dipilih untuk melakukan aktiviti main peranan tentang jurujual yang mempromosikan minumannya.2. Guru memberikan bimbingan awal kepada murid tentang maklumat yang perlu dinyatakan berdasarkan aktiviti mengisi maklumat dalam peta pokok.2. Beberapa orang murid dipilih untuk menjadi pelanggan kepada murid yang memainkan peranan sebagai jurujual.
3. Murid – murid lain diminta untuk mendengar dan memerhati dengan teliti aktiviti main peranan yang dilakukan oleh rakan.4. Guru memilih dua orang murid untuk mengemukakan maklumat tersirat pada peket label minuman.5. Murid dapat menyatakan sekurang – kurangnya tiga isi tersirat dengan tepat daripada sumber peket label minuman.
Langkah 3 (25 Minit)
1. Murid diminta untuk mengenal pasti isi tersirat berdasarkan pada peket label minuman.2. Guru memberikan panduan kepada murid untuk menyenaraikan isi tersirat yang dapat diperoleh berdasarkan sumber pada peket label minuman.3. Beberapa soalan berpandu yang mengkehendaki murid untuk berfikir secara kritis bagi menyatakan maklumat tersirat berdasarkan sumber pada peket label minuman.4. Murid diminta untuk berkongsi maklumat tersirat yang diperoleh.5. Menceritakan semula sekurang – kurangnya tiga isi tersirat dengan tepat daripada sumber peket label minuman.
Penutup 1. Guru meminta murid untuk menyatakan semula maklumat tersirat yang diperoleh pada hari ini.2. Murid merumus isi pelajaran pada hari ini dengan bimbingan guru.3. Guru mengucapkan terima kasih atas kerjasama murid.