Rph Adab Thn 6 Model Assure
-
Upload
norshaidi-dbonsai -
Category
Documents
-
view
513 -
download
10
description
Transcript of Rph Adab Thn 6 Model Assure
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODEL ASSURE
Analisa (Analysis)
Bilangan pelajar : 25 orang
Tahun : 6 Jaya
Umur : 12 tahun
Kesihatan pelajar : semua sihat
Penyataan Objektif (State objective)
Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
1) Murid dapat menyatakan adab terhadap tempat dan harta benda awam.
2) Murid dapat menjelaskan kebaikan beradab terhadap tempat dan harta benda
awam.
3) Murid dapat menerangkan peri laku positif dan negatif ketika menggunakan
tempat dan harta benda awam.
Pemilihan Kaedah dan Bahan Media (Select Method / Media),
BBM : Buku teks, video, muzik, slaid (power point), komputer riba dan LCD.
KAEDAH PENGAJARAN : Kemahiran Berfikir, Konstruktivisme, dan ICT.
Kemahiran berfikir :
1) Banding beza : Mengkelaskan antara kebaikan dengan akibat .
2) Menjana idea : Menyenaraikan hikmah beradab terhadap harta dan tempat awam.
Penggunaan (Utilize),
Rujuk RPH pada set induksi, langkah 2, dan langkah 3.
Penyertaan pelajar (Required Participation),
Rujuk RPH - secara keseluruhannya melibatkan penyertaan pelajar..
Penilaian (Evaluation)
Rujuk RPH langkah 2, langkah 3 dan penutup.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM KBSR
Nama Guru : Norshaidi bin Mohd Nor
Mata pelajaran : Pendidikan Islam
Kelas : 6 Jaya
Tarikh : 12 Feb 2013
Masa : 10.15pg – 11.15pg
Bilangan murid : 25 orang
Bidang : Adab
Tajuk : Adab terhadap harta dan tempat awam
Pengetahuan sedia ada :
1) Semua murid pernah belajar pelajaran adab di tahun 5.
2) Semua murid menggunakan tempat dan harta benda awam dalam kehidupan
seharian.
Hasil pembelajaran :
1) Murid dapat menyenaraikan adab terhadap tempat dan harta benda awam.
2) Murid dapat menjelaskan kebaikan beradab terhadap tempat dan harta benda
awam.
3) Murid dapat membezakan peri laku positif dan negatif ketika menggunakan
tempat dan harta benda awam.
Kemahiran berfikir :
1) Banding beza : Mengkelaskan contoh tempat dan harta benda awam.
2) Menjana idea : Menyenaraikan akibat tidak beradab terhadap tempat dan harta
benda awam.
Penerapan nilai : Bekerjasama, yakin dan berani.
Alat bantu mengajar :
1) Komputer riba
2) LCD
3) Slaid/power point
4) Potongan gambar/puzzle
5) Video
6) Muzik
Strategi pengajaran dan pembelajaran :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Nama : Norshaidi bin Mohd Nor
Sekolah : Sekolah Kebangsaan St. Anne’s Convent,Kulim
Tahun : 6 Jaya
Tarikh : 12 Feb 2013
Masa : 10.15 – 11.15 pagi
Bilangan pelajar : 25 orang
Bidang : Adab dan Akhlak Islamiyyah
Tajuk : Adab Terhadap Tempat Dan Harta Benda Awam
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah mempelajari kepentingan menjaga harta benda awam di dalam pelajaran Kemahiran Hidup.
Penerapan nilai : Khusyu’, taat, berani, rajin dan sayang harta dan tempat awam
Gabung jalin : Tauhid, Jawi, Sirah
Penyerapan Ilmu : Bahasa Arab, Bahasa Melayu, Sains, Sivik
Alat bantu mengajar : LCD, Komputer,Gambar
Hasil pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:-
1) Menyebut 2 hikmah menjaga harta benda dan tempat awam2) Menyebut 2 akibat tidak menjaga harta benda dan tempat awam3) Membaca dalil nakli supaya menjaga harta benda awam
Kemahiran berfikir : Menjana idea dan banding beza
Langkah/
MasaIsi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Langkah 1
(2 minit)
Doa:
ح�م�ن� الر� الله� � م �س� ب
� �م ي ح� الر�
�ا �ن �ي ع�ل �ح� اف�ت �ه�م� �لل ا
�ا �ين ع�ل ر� �ش� و�ان �ك� �م�ت ح�ك
�ا ي �ك� ح�م�ت ر� �ن� ائ خ�ز� م�ن�
�ن� اح�م�ي الر� ح�م� ر�� أ
Guru meminta murid
membaca doa
beramai-ramai dengan
dipimpin oleh seorang
murid yang telah
ditugaskan.
Nilai:
Khusyu’
Set induksi
(5 minit)
Lokasi: Longkang
di luar kelas yang
dipenuhi dengan
sampah-sarap.
-Guru membawa murid
keluar untuk melihat
keadaan longkang di
luar kelas.
-Guru meminta murid
mengutip sampah-
sarap yang terdapat di
dalam longkang
tersebut.
-Guru bertanya kepada
murid mengenai aktiviti
yang dilakukan tadi.
-Murid-murid
menjawab dengan
pelbagai jawapan.
-Guru memuji semua
murid yang berani
memberi jawapan.
-Guru mengaitkan
aktiviti tadi dengan
tajuk pada hari ini.
Nilai:
Taat, menjaga
harta benda dan
tempat awam,
berani, rajin
Langkah 1 (Adab terhadap -Guru membahagikan Nilai:
(13 minit)
tempat dan harta
benda awam)
-Hikmah beradab
ketika
menggunakan
tempat dan harta
benda awam.
1) Selesa dan
selamat untuk
digunakan.
2) Manfaat
berpanjangan.
3) menjimatkan
perbelanjaan.
4) Melatih diri
berdisiplin.
5) Dipuji dan
dicontohi oleh
masyarakat.
murid kepada 4
kumpulan.
-Setiap kumpulan
dikehendaki member 2
hikmah menjaga harta
benda awam.
Setiap kumpulan akan
membaca hasil
perbincangan mereka
kepada kelas.
Kerjasama, berani.
Kaedah:
Perbincangan
Langkah 2
(18 minit)
Gambar: - Guru menunjukkan
gambar akibat tidak
menjaga harta benda
awam
- guru bersoal jawab
dengan murid apakah
akibat jika tidak
menjaga harta benda
dan tempat awam.
- murid-murid
berbincang di dalam
kumpulan akibat-akibat
tidak menjaga harta
benda dan tempat
Nilai:
Berani, rajin,
kerjasama, sayang
alam sekitar.
A.B.M:
LCD, Komputer
Kaedah:
Sumbangsaran
Kemahiran berfikir:
Menjana idea
Akibat tidak
menjaga tempat
dan harta benda
awam:
1)Menyusahkan
orang lain
2)Menjatuhkan
maruah diri dan
masyarakat
3)Berlakunya
pembaziran
awam.
Langkah 3
(17 minit)
Dalil Naqli:
77. " dan janganlah
Engkau melakukan
kerosakan di muka
bumi;
Sesungguhnya
Allah tidak suka
kepada orang-
orang Yang berbuat
kerosakan ".
- Guru menunjukkan
dalil naqli mengenai
menjaga harta benda
dan tempat awam.
- guru meminta murid-
murid membaca ayat
tersebut secara kelas.
- guru meminta
seorang murid
membaca ayat
tersebut beserta
dengan
terjemahannya.
-guru menjelaskan
hukum menjaga harta
benda awam
Nilai:
Khusyuk, Taat
A.B.M:
LCD, Komputer
Kaedah: Talaqqi
berdasarkan dalil
tersebut.
Penutup
(5 minit)
- Nasihat
- Rumusan
- Kerja Rumah: cari
gambar-gambar
akibat tidak
menjaga harta
benda dan tempat
awam.
- Guru memberi
nasihat kepada murid-
murid agar sentiasa
menjaga harta benda
dan tempat awam.
- Guru merumuskan isi
pelajaran pada hari ini.
- Guru memberi kerja
rumah kepada murid-
murid.
Nilai:
sayang alam
sekitar, rajin.