RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

12
ISU/MASALAH 1: PELAJAR HILANG FOKUS DAN TIDAK MEMBERIKAN TUMPUAN SEMASA SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN (PdP) DIJALANKAN

Transcript of RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

Page 1: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

ISU/MASALAH 1:

PELAJAR HILANG FOKUS DAN TIDAK MEMBERIKAN TUMPUAN

SEMASA SESI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN (PdP) DIJALANKAN

Page 2: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran : Teknologi Maklumat Dan Komunikasi Dan Masyarakat.

Tingkatan : 4 Kejora.

Tarikh : 4 August 2014. Hari : Isnin.

Masa : 8.05 am – 9.15 am (70 minit).

Kehadiran Pelajar : / 9 orang.

Tajuk : Bab 3 Rangkaian Komputer dan Komunikasi

3.1 Konsep Asas Rangkaian Komputer Dan Komunikasi.

3.1.1 Definisi.

3.1.1.1 Definisi rangkaian komputer.

3.1.1.2 Definisi komunikasi.

3.1.2 Kepentingan Rangkaian Komputer.

3.1.2.1 Kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi.

3.1.3 Jenis-jenis rangkaian.

3.1.3.1 Definisi jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian

kawasan metropolitan dan rangkaian kawasan luas.

3.1.3.2 Perbezaan antara tiga jenis rangkaian komputer.

Hasil Pembelajaran :

3.1.1.1 Mendefinisikan rangkaian komputer.

3.1.1.2 Mendefinisikan komunikasi.

3.1.2.1 Menyatakan kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi.

3.1.3.1 Mendefinisikan jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian kawasan

metropolitan dan rangkaian kawasan luas.

3.1.3.2 Membezakan antara tiga jenis rangkaian komputer.

Objektif Pembelajaran :

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar akan dapat :

1. mendefinisikan rangkaian komputer dengan betul.

2. mendefinisikan komunikasi dengan betul.

3. menyatakan kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi dengan tepat.

4. mendefinisikan jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian kawasan

metropolitan dan rangkaian kawasan luas dengan betul.

5. membezakan antara tiga jenis rangkaian komputer dengan tepat.

Page 3: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

Nilai :

1. Tekun.

2. Rajin.

3. Patuh arahan.

4. Menghormati guru.

5. Beri Tumpuan.

Kaedah / Teknik :

1. Pemerhatian.

2. Bersoal jawab.

3. Perbincangan.

4. Permainan Kotak Beracun.

5. Penerangan.

6. Latih Tubi.

7. Merumus.

Pengetahuan Sedia Ada :

Pelajar seharusnya telah mengetahui dan mempelajari topik rangkaian komputer dan komunikasi yang

telah dibincangkan pada kelas sebelum ini.

Alat Bantu Mengajar :

Projektor, LCD, papan putih, komputer,pen marker.

Bahan Bantu Mengajar :

1. Bahan Bantu Mengajar :

2. Modul ICT

3. Buku rujukan complete.

4. Set soalan latihan.

5. Kertas A4.

6. Sebuah kotak kecil

7. Muzik.

8. Slide Rangkaian komputer dan komunikasi.

Page 4: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

Langkah pembelajaran :

Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)

Set Induksi

5 minit

(8.05am–8.10am)

Persoalan :

Apa yang kamu

paham daripada

aktiviti tersebut?

Kandungan :

Menggambarkan

apa itu rangkaian

komputer dan

komunikasi.

Guru memulakan sesi pembelajaran dengan

menerangkan bagaimana proses yang terlibat apabila

gambar yang diambil daripada internet, kemudian

dicetak pada sehelai kertas.

Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan apa yang

akan dipelajari pada hari ini iaitu konsep asas

rangkaian komputer dan komunikasi.

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan guru

Kaedah/Teknik:

Penerangan.

Nilai :

Tekun.

Patuh.

KBKK:

Berfikir dengan kritis.

Mengingat kembali isi pembelajaran.

ABBM:

Komputer.

Kertas A4

Langkah 1

15 minit

(8.10 am – 8.25 am)

Persoalan :

Apakah definisi

rangkaian

komputer dan

komunikasi?

Kandungan :

Menerangkan

dengan terperinci

definisi rangakaian

komputer dan

komunikasi.

Guru menerangkan objektif P&P yang perlu pelajar

dicapai dalam pembelajaran pada hari ini.

Guru memberi penerangan tentang definisi rangkaian

komputer dan komunikasi.

Guru mengedarkan kertas A4 kepada pelajar dan

meminta pelajar untuk membuat peta minda berkaitan

dengan topik P&P yang telah dipelajari.

Pelajar diminta untuk melengkapan peta minda

masing-masing.

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan guru.

Kaedah/Teknik:

Penerangan.

Nilai:

Patuh arahan.

Beri perhatian.

KBKK:

Menjana idea.

Pemahaman.

ABBM:

Page 5: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)

Slide Rangkaian komputer dan

komunikasi

Kertas A4.

Langkah 2

30 minit

(8.25 am – 8.55 am)

Kandungan :

Penerangan

tentang tugasan

yang perlu dibuat

oleh pelajar.

Guru memberi arahan dengan meminta pelajar untuk

menjawab soalan latihan berkaitan dengan tajuk yang

diajar.

Guru memberi masa selama 15 minit kepada pelajar

untuk menyiapkan tugasan tersebut dan pelajar

dibenarkan untuk menggunakan komputer untuk

mencari maklumat.

Guru menantau aktiviti yang dilakukan oleh pelajar.

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan pelajar.

Kaedah/Teknik:

Latih tubi.

Nilai:

Tekun.

Rajin.

KBKK:

Menjana tahap. kefahaman pelajar.

Mengingat kembali isi pembelajaran.

ABBM:

Komputer.

Set soalan latihan.

Langkah 3

15 minit

(8.55am–9.10am)

Kandungan :

Menguji tahap

kefahaman

pelajar

Guru mengadakan satu permainan

’kotak beracun’ untuk berbincang jawapan soalan

latihan.

Sebuah kotak kecil diedarkan kepada pelajar dengan

diiringi muzik. Apabila kotak tersebut berhenti dan

pelajar tersebut perlu bangun dan keluar kehadapan

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah/Teknik:

Perbincangan

Permainan Kotak Beracun.

Nilai :

Page 6: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)

memberikan jawapan kepada soalan yang belum

dibincang.

Guru akan membetulkan mana-mana jawapan pelajar

yang salah atau kurang tepat.

Permainan diteruskan sehingga semua soalan

dibincang.

bersama-sama dengan pelajar berbincang jawapan

soalan latihan.

Berani.

Patuh arahan.

KBKK:

Pemahaman.

Mencungkil idea.

ABBM:

Soalan latihan

Sebuah kotak kecil.

Muzik.

Komputer.

Penutup

5minit

(9.10am – 9.15am)

Soalan :

Apa yang telah dipelajari

pada hari ini?

Kandungan :

Rumusan keseluruhan

topik.

Guru merumuskan semua tajuk yang diajar pada hari

ini.

Guru membenarkan pelajar bertanyakan soalan

mengenai tajuk yang dipelajari pada hari ini.

Guru mengarahkan pelajar untuk membaca topik yang

akan dipelajari pada kelas akan datang.

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah/Teknik:

Merumus.

Nilai :

Patuh arahan.

Menghormati guru.

Beri Tumpuan.

KBKK:

Menjana idea.

Page 7: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

SELEPAS PENAMBAHBAIKAN

Page 8: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran : Teknologi Maklumat Dan Komunikasi Dan Masyarakat.

Tingkatan : 4 Kejora.

Tarikh : 23 September 2014. Hari : Selasa.

Masa : 8.05 am – 9.15 am (70 minit).

Kehadiran Pelajar : / 9 orang.

Tajuk : Bab 3 Rangkaian Komputer dan Komunikasi (Ulangkaji).

3.1 Konsep Asas Rangkaian Komputer Dan Komunikasi.

3.1.1 Definisi.

3.1.1.1 Definisi rangkaian komputer.

3.1.1.2 Definisi komunikasi.

3.1.2 Kepentingan Rangkaian Komputer.

3.1.2.1 Kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi.

3.1.3 Jenis-jenis rangkaian.

3.1.3.1 Definisi jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian

kawasan metropolitan dan rangkaian kawasan luas.

3.1.3.2 Perbezaan antara tiga jenis rangkaian komputer.

Hasil Pembelajaran :

3.1.1.1 Mendefinisikan rangkaian komputer.

3.1.1.2 Mendefinisikan komunikasi.

3.1.2.1 Menyatakan kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi.

3.1.3.1 Mendefinisikan jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian kawasan

metropolitan dan rangkaian kawasan luas.

3.1.3.2 Membezakan antara tiga jenis rangkaian komputer.

Objektif Pembelajaran :

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar akan dapat :

1. mendefinisikan rangkaian komputer dengan betul.

2. mendefinisikan komunikasi dengan betul.

3. menyatakan kepentingan rangkaian komputer dan komunikasi dengan tepat.

4. mendefinisikan jenis-jenis rangkaian komputer iaitu, rangkaian kawasan setempat, rangkaian kawasan

Page 9: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

metropolitan dan rangkaian kawasan luas dengan betul.

5. membezakan antara tiga jenis rangkaian komputer dengan tepat.

Nilai : 6. Tekun.

7. Patuh

8. Rajin.

9. Kerjasama.

10. Berani.

11. Beri Tumpuan.

Kaedah / Teknik :

8. Pemerhatian.

9. Penerangan.

10. Perbincangan.

11. Demostrasi.

12. Gallery Walk.

13. Bersoal jawab.

14. Merumus.

Pengetahuan Sedia Ada :

Pelajar seharusnya telah mengetahui dan mempelajari topik rangkaian komputer dan komunikasi yang

telah dibincangkan pada kelas sebelum ini.

Alat Bantu Mengajar :

Projektor, LCD, papan putih, komputer,pen marker.

Bahan Bantu Mengajar : 9. Modul ICT.

10. Kertas A4.

11. Pencetak.

12. Kota Kad.

13. Kad Warna.

14. Soalan latihan.

15. Kertas Mahjong.

16. Buku rujukan complete.

17. Slide tugasan kumpulan.

18. Kertas latihan(untuk setiap kumpulan).

Page 10: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

19. Slide Rangkaian komputer dan komunikasi (definisi).

Langkah pembelajaran :

Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)

Set Induksi

5 minit

(8.05am–8.10am)

Persoalan :

Apa yang kamu

paham daripada

aktiviti tersebut?

Kandungan :

Menggambarkan

apa itu rangkaian

komputer dan

komunikasi.

Guru memulakan sesi pembelajaran dengan membuat

satu aktiviti ringkas iaitu pelajar diedarkan dengan satu

KAD dan pelajar-pelajar perlu memberikan kad

tersebut kepada rakan mereka yang lain sehingga

pelajar yang terakhir memperolehi kad tersebut.

Semasa pelajar tersebut memindahkan kad tersebut

kepada rakan mereka,pelajar perlu menampal nombor

pada kad tersebut.

Setelah selesai pelajar yang terakhir perlu menulis

kembali apa yang tertulis pada kad di atas kertas A4.

Kemudian pelajar tersebut perlu menunjukkan apa

yang ditulis di atas kertas tadi kepada pelajar-pelajar

lain.

Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan apa yang

akan dipelajari pada hari ini iaitu konsep asas

rangkaian komputer dan komunikasi.

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan guru dan pelajar.

Berpusatkan bahan.

Kaedah/Teknik:

Penerangan.

Nilai :

Tekun.

Patuh.

Kerjasama.

KBKK:

Berfikir dengan kritis.

Mengingat kembali isi pembelajaran.

ABBM:

Kad warna.

Kertas A4.

Langkah 1

15 minit

(8.10 am – 8.25 am)

Persoalan :

Apakah definisi

rangkaian

komputer dan

komunikasi?

Kandungan :

Menerangkan

dengan terperinci

definisi rangakaian

komputer dan

Guru menunjukkan slide berkaitan dengan rangkaian

komputer dan komunikasi dan menerangkan dengan

terperinci definisi rangkaian komputer dan definisi

komunikasi.

Seterusnya guru menunjukkan satu demostrasi

bagaimana untuk mencetak gambar epal yang diambil

daripada internet.

Guru menggunakan kembali kad tadi untuk

menunjukkan persamaan stimulasi yang berlaku.

Pelajar dibenarkan bertanya sekiranya masih belum

jelas tentang konsep asas rangkaian komputer dan

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan guru dan pelajar.

Berpusatkan bahan.

Kaedah/Teknik:

Penerangan.

Pemerhatian.

Demostrasi.

Nilai :

Tekun.

Patuh.

Page 11: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)

komunikasi.

komunikasi ini.

KBKK:

Berfikir dengan kritis.

Menjana idea.

ABBM:

Komputer.

Pencetak.

Slide rangkaian komputer dan

komunikasi.

Langkah 2

30 minit

(8.25 am – 8.55 am)

Kandungan :

Penerangan

tentang tugasan

yang perlu dibuat

oleh pelajar.

Setiap orang pelajar diminta untuk datang kedepan dan

mencabut kertas didalam kotak yang telah disediakan.

Dalam kertas tersebut tertulis nombor 1-3 iaitu nombor

yang menentukan kumpulan mana pelajar tersebut

akan berada.

Kemudian pelajar diarahkan untuk bergerak mengikut

nombor kumpulan masing-masing.

Semua pelajar diminta untuk melihat pada layar skrin

dihadapan untuk melihat tajuk tugasan kumpulan yang

perlu diselesaikan.

Guru akan bergerak kesetiap kumpulan sebagai

fasilitator membimbing pelajar-pelajar untuk

menyelesaikan tugasan yang diberikan.

Setelah tugasan selesai, setiap kumpulan perlu

menampal tugasan mereka pada dinding.

Pelajar-pelajar dari kumpulan pertama akan

menerangkan tugasan mereka kepada pelajar dari

kumpulan 2 dan 3. Setelah selesai kumpulan dua

pula,akan menerangkan tugasan mereka kepada pelajar

dari kumpulan 1 dan 3 serta seretusnya kumpulan 3

akan membentangkan tugasan mereka kepada

kumpulan 1 dan 2.

Guru akan memantau aktiviti pelajar supaya tiada

pelajar yang pasif semasa aktiviti dijalankan.

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan pelajar.

Kaedah/Teknik:

Perbincangan

(Guru Sebagai Fasilitator).

Gallery Walk.

Nilai:

Tekun.

Rajin.

Patuh.

Kerjasama.

KBKK:

Menjana tahap kefahaman pelajar.

Mengingat kembali isi pembelajaran.

ABBM:

Helaian kerja.

Kertas Mahjong.

Kotak Kad (menentukan kumpulan).

Kertas latihan.

Pen Marker.

Komputer.

Slide tugasan kumpulan.

Page 12: RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI

Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)

Langkah 3

15 minit

(8.55am–9.10am)

Kandungan :

Menguji tahap

kefahaman

pelajar

Pelajar diminta kembali ke tempat masing dan pelajar

diminta untuk menjawab soalan latihan yang telah

disediakan.

Seletah soalan selesai dijawab, pelajar perlu menukar

kertas soalan tersebut dengan rakan mereka.

Guru dan pelajar akan sama-sama berbincang soalan

tersebut. Pelajar perlu menyemak jawapan kawan

mereka dan memberikan markah sekiranya jawapan

tersebut betul.

Setelah perbincangan soalan selesai, pelajar perlu

mengembalikan kertas tersebut kepada rakan mereka.

Guru akan meminta pelajar untuk mengangkat tangan

apabila guru memberi arahan pelajar yang miliki

markah tertentu daripada latihan tersebut untuk

mengenalpasti tahap pemahaman pelajar pada

pembelajaran kelas hari ini.

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan pelajar.

Kaedah/Teknik:

Perbincangan.

Nilai:

Tekun.

Rajin.

Beri Tumpuan.

Berani.

KBKK:

Menjana kemahiran berfikir.

Mengingat kembali isi pembelajaran.

ABBM:

Helaian kerja.

Soalan latihan.

Penutup

5minit

(9.10am – 9.15am)

Soalan :

Apa yang telah dipelajari

pada hari ini?

Kandungan :

Rumusan keseluruhan

topik.

Guru merumuskan apa yang telah dibincangkan pada

hari ini.

Guru membenarkan pelajar bertanyakan soalan

mengenai topik perbincangan pada hari ini.

Guru mengarahkan pelajar untuk membuat latihan set 4

sebagai latihan hujung minggu dan akan dibincangkan

pada kelas seterusnya minggu hadapan.

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan guru dan pelajar.

Kaedah/Teknik:

Merumus.

Soal jawab.

Nilai:

Menghormati guru.

Beri Tumpuan.

KBKK:

Menjana idea.