rph bm

6
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH ) Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 5 Orked Bilangan Murid: 32 orang Tema : Kebudayaan Tajuk : Perayaan di Malaysia Tarikh : 12 Februari 2011 Masa : 60 minit Hasil Pembelajaran: 1.1berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonansi dan nada yang sesuai. Aras 1 (i) berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar dengan menggunakan bahasa yang sesuai. 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonansi yang betul dan memahami petikan yang dibaca. Aras 2 (i) membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonansi berdasarkan tanda baca. 8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks tentang sesuatu tajuk. Fokus Utama :- Aras 3 (i) menyediakan perenggan dengan mengguna ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;

description

bm

Transcript of rph bm

Page 1: rph bm

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 5 Orked

Bilangan Murid: 32 orang

Tema : Kebudayaan

Tajuk : Perayaan di Malaysia

Tarikh : 12 Februari 2011

Masa : 60 minit

Hasil Pembelajaran:

1.1 berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan

kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonansi dan nada yang sesuai.

Aras 1 (i) berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar dengan

menggunakan bahasa yang sesuai.

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonansi yang betul dan

memahami petikan yang dibaca.

Aras 2 (i) membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonansi

berdasarkan tanda baca.

8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan teks

tentang sesuatu tajuk.

Fokus Utama :-

Aras 3 (i) menyediakan perenggan dengan mengguna ayat tunggal dan ayat majmuk

berdasarkan tajuk yang diberikan.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;

i. berbual-bual tentang pengalaman mereka menyambut sesuatu perayaan secara lisan.

ii. membaca petikan dengan intonasi yang betul berdasarkan tanda baca dalam petikan.

iii. menulis karangan pendek tentang pengalaman mereka menyambut perayaan masing-

masing dengan menggunakan ayat majmuk yang betul.

Kemahiran Bahasa : Kemahiran bertutur, menulis dan mendengar.

Sistem Bahasa : Sistem ejaan, ayat tunggal dan ayat majmuk, sebutan dan intonansi.

Page 2: rph bm

Ilmu : Bahasa Melayu, Kebudayaan

Nilai : Kesenian, menghayati, menghormati dan Menghargai.

Kemahiran Bernilai Tambah (KBT)

Kemahiran Berfikir : Membuat perbezaan, membuat inferens, dan kemahiran mengkategori.

Kemahiran Belajar : Menerima maklumat, memproses dan melaporkan.

Kecerdasan Pelbaga : Kinestetik, intrapersonal, interpersonal, dan naturalis.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengetahuan dan pengalaman tentang

perayaan masing-masing dan pernah berdialog serta membina ayat dengan menggunakan

ayat mudah.

BBB : Power point, buku latihan dan alat tulis.

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Murid ditayangkanpower point yangberkaitan denganjenis-jenis perayaan yangterdapat diMalaysia.kebudayaan.blogspot.co

m

Set Induksi (5 minit)

-Murid diminta melihat paparanpower point dan menghayatinya.

-Murid diminta untuk membezakan jenis perayaan mengikut kaum .

-Guru menjelaskan tujuan aktiviti dan tajuk pengajaran yang akan diajari pada hari itu.

Menghubungkait,Inferens

BCB: menonton dengan aktifBBB : power point((sediakan)

Aras 1

(i) berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan didengar dengan menggunakan bahasa yang sesuai.

Langkah 1 (15 minit)

-Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.

-murid diminta berbual secara berpasangan ‘pair share’ tentang perayaan masing-masing.

- Kemudian dalam kumpulan koperatif murid nombor satu menyatakan sambutan perayaan yang dilaluai bersama keluarga-nya.

-Beberapa orang murid nombor dua diminta menyatakan semula pengalaman murid nombor satu secara kuat menggunakan teknik ‘thiking aloud protocol’

KB : menghubungkaitkan,menjana idea

BCB : memprosesmaklumat dan melaporkanmaklumat.

KP : verbal linguistik,visual,intrapersonal, interpersonal

Nilai : kerjasama, hormat menghormatiBBB : power point

Page 3: rph bm

Aras 2 (i) membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan pada intonansi berdasarkan tanda baca.

Lampiran Teks:

Lampiran Borang Penilaian Bacaan.

Langkah 2 (15 minit)

-Murid dikehendaki membaca teks petikan dalam buku teks.

-Murid diminta membaca petikan itu secara individu dengan kuat dan mengikut intonansi serta gaya yang betul.

-Murid-murid yang lain dikehendaki mendengar dan meneliti teks sambilmemahami petikan tersebut.

-Setiap kumpulan diminta member penilaian terhadap bacaan rakan secara NHT.

-Guru mengulas bacaan murid-murid.

-Kemudian guru menanyakan soalan kepada murid berkaitan dengan petikan tersebut.

KB : membuat inferens

BCB : i) membaca denganintonansi yang betul.

ii) mendengar dengan aktif.

BBB : teks cerita daripada buku.

Aras 3 (i) menyediakan perenggan dengan mengguna ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk yang diberikan.

Lampiran 3:

Contoh karangan cerita.

Langkah 3 (22 minit)

-Dalam kumpulan berempat, murid berbincang tentang tajuk karangan ‘ Pengalaman Menyambut Hari Raya/ Tahun Baru Cina/ Krismas.

-Berdasarkan bahan dari langkah 1 dan 2, guru memberi latihan kepada murid iaitu membuat satu perenggan pendahuluan karangan pendek menggunakan tajuk di atas.

-Guru membimbing kumpulan murid yang memerlukan pemulihan denganmenyediakan teks cerita yang perlu dilengkapkan dengan mengisi tempat kosong.

memproses, mencatat danmelaporkan maklumat.KP :intrapersonal;interpersonal,visual, verbal-linguistik.Nilai : bekerjasama,menghargai,.BBB : kertas latihan.

Page 4: rph bm

Lampiran 3. AktivitiPengayaan:-Murid bijak meneruskan menulis perenggan seterusnya berdasarkan tajuk yang diberi.

Lampiran 4:

Isi tempat kosong

Aktiviti Pemulihan:-Murid lemah menyudahkan petikan yang diberikan dengan mengisi tempat kosong.

Penutup (3 minit)

-Guru bertanya murid nilai murni yang perlu diamalkan semasa menyambut perayaan mengikut budaya masing-masing

KB : menjana idea,menghubungkaitkan,membuat inferens.BCB : mengumpul,Guru membuatrumusanmengenaipengajaran yangtelah diajar danmenanyakansoalan kepadamurid akan apayang merekatelah pelajari.Guru jugamenayakan nilainilaimurni yangterdapat semasasesi pengajarandanpembelajaran.Penutup (5 minit)i)murid digalakkan supaya mengumpulmaklumat tambahan daripada bahanbahanyang lain bagi menambanhkanpengetahuan mereka.ii)murid juga menyatakan nilai-nilai murniyang telah dipelajari pada hari tersebut.Nilai-nilai murni :-Menghargai-Bersyukur-Menghormati-bekerjasama