RPH BM Linus Tahun 3 Alam Mesra

3
Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3 Tarikh : 28 Ogos 2013 ( Rabu ) Masa : 8.40 – 9.40 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Kelas : 3 Mawar Tema : Alam Ceria Hidup Sejahtera Tajuk : Mesra Alam Standard Kandungan : 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul. Standard Pembelajaran : 2.5.1 Membaca dan memahami bahan grafik yang mengandungi ayat dengan betul. 3.5.1 Mencatat maklumat yang betul mengikut susunan daripada pelbagai sumber Kemahiran Literasi : 4.1 Menyebut,membaca dan memahami perkataan yang mengandungi digraf dan konsonan bergabung. 4.2 Membina dan menulis perkataan yang mengandungi digraf dan konsonan bergabung Objektif Pembelajaran : Murid berupaya untuk : Menguasai 1. Membaca dan memahami bahan grafik yang mengandungi ayat dengan betul. 2. Menaakul bahan grafik yang mengandungi ayat dengan betul. 3. Mencatat maklumat yang betul mengikut susunan

description

Linus

Transcript of RPH BM Linus Tahun 3 Alam Mesra

Page 1: RPH BM Linus Tahun 3 Alam Mesra

Rancangan Pelajaran Harian Bahasa Malaysia Tahun 3

Tarikh : 28 Ogos 2013 ( Rabu )Masa : 8.40 – 9.40 pagiMata Pelajaran : Bahasa MalaysiaKelas : 3 MawarTema : Alam Ceria Hidup SejahteraTajuk : Mesra Alam

Standard Kandungan : 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai

bahan dengan betul.

Standard Pembelajaran : 2.5.1 Membaca dan memahami bahan grafik yang mengandungi ayat dengan betul. 3.5.1 Mencatat maklumat yang betul mengikut susunan daripada pelbagai sumber

Kemahiran Literasi : 4.1 Menyebut,membaca dan memahami perkataan yang mengandungi digraf dan konsonan bergabung.

4.2 Membina dan menulis perkataan yang mengandungi digraf dan konsonan bergabung

Objektif Pembelajaran : Murid berupaya untuk :

Menguasai1. Membaca dan memahami bahan grafik yang

mengandungi ayat dengan betul.

2. Menaakul bahan grafik yang mengandungi ayat dengan betul.

3. Mencatat maklumat yang betul mengikut susunan daripada pelbagai sumber

Tidak Menguasai1. Menyebut dan memahami perkataan yang

mengandungi digraph dan konsonan bergabung.

2. Membina dan menulis perkataan yang mengandungi digraph dan konsonan bergabung.

Elemen Merentas Kokurikulum : Kreativiti

Nilai Murni : Menjaga kebersihan alam sekitar

BBB/Media : Kad perkataan bergambar,Kad Topup dan lembaran kerja.

Page 2: RPH BM Linus Tahun 3 Alam Mesra

Aktiviti Pembelajaran dan pengajaran :

Set Induksi :i. Murid diminta menyanyi lagu air pasang dalam

Langkah 1 :i. Murid diperdengarkan lagu “ Air Pasang Dalam “ melalui slide.ii. Murid menyebut perkataan berwarna dalam slide yang dipaparkan.iii. Murid dan guru bersoaljawab tentang lagu yang diperdengarkan.

Langkah 2 :Murid yang tidak menguasai

i. Murid menyebut perkataan dan membaca perkataan digraf dan konsonan bergabung yang diwarnakan dalam slide. ( bunga,nyamuk,monyet,wangi,bunyi,traktor,skuter,strawberi )

Murid yang menguasai

i. Membaca ayat dari petikan bergambar yang dipaparkan.ii. Murid dipilih secara rawak untuk menceritakan aktiviti yang boleh

dilakukan untuk menjaga alam sekitar.iii. Murid bersoal jawab dengan guru untuk menerang maksud ayat tersebut.

Langkah 3 :Murid yang tidak menguasai

i. Menyebut dan memahami digraf dan konsonan bergabung berdasarkan Kad Topup.

Murid yang menguasai

i. Murid diminta menerangkan akan kepentingan menjaga alam sekitar dengan menggunakan ayat mudah.

ii. Murid membaca semula lirik lagu air pasang dalam dengan intonasi yang betul.

iii. Murid menyalin semula perkataan berwarna dengan betul.iv. Murid menulis semula lirik lagu yang telah dinyanyikan.

Penutup

i. Guru membuat aktiviti pengukuhan dengan menyanyi semula lagu “ Air Pasang Dalam” berserta dengan aksi.

Page 3: RPH BM Linus Tahun 3 Alam Mesra

Refleksi

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________