Rph Bola Tampar Tahun 6 Pendidikan Jasmani

10
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 6 PENDIDIKAN JASMANI Butiran Am Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani Tarikh : 18 Oktober 2013 Masa : 9.00 - 9.30 pagi Tahun : 6 Amanah Bil. Murid : 18 Orang ( 9 Lelaki, 9 Perempuan ) Butiran Khas Tunjang (KBSR) : Kemahiran Tajuk/Kemahiran : Kemahiran Bola tampar Fokus Pembelajaran : Kemahiran menyangga Hasil Pembelajaran : Di sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : a) Psikomotor : 1) Melakukan kemahiran menyangga 6 daripada 8 percubaan dengan teknik yang betul. b) Kognitif : 2) Memberi contoh otot utama yang terlibat dalam aktiviti melalui lembaran kerja yang diberikan. 2

description

pj

Transcript of Rph Bola Tampar Tahun 6 Pendidikan Jasmani

Page 1: Rph Bola Tampar Tahun 6 Pendidikan Jasmani

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 6 PENDIDIKAN JASMANI

Butiran Am

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Tarikh : 18 Oktober 2013

Masa : 9.00 - 9.30 pagi

Tahun : 6 Amanah

Bil. Murid : 18 Orang ( 9 Lelaki, 9 Perempuan )

Butiran Khas

Tunjang (KBSR) : Kemahiran

Tajuk/Kemahiran : Kemahiran Bola tampar

Fokus Pembelajaran : Kemahiran menyangga

Hasil Pembelajaran :

Di sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

a) Psikomotor :

1) Melakukan kemahiran menyangga 6 daripada 8 percubaan

dengan teknik yang betul.

b) Kognitif :

2) Memberi contoh otot utama yang terlibat dalam aktiviti melalui

lembaran kerja yang diberikan.

c) Afektif :

1) Bersemangat, seronok dan bersungguh-sungguh dalam

melakukan setiap aktiviti yang dijalankan.

2

Page 2: Rph Bola Tampar Tahun 6 Pendidikan Jasmani

Pengalaman Sedia Ada : Murid pernah belajar kemahiran servis dalam bola tampar.

Penerapan Nilai : Kerjasama, keselamatan, berkeyakinan, bersemangat, dan

berdisiplin (memberi perhatian dan mengambil perhatian).

KBKK : Membuat Analisis

Penggabungjalinan : Aspek Kecergasan – Koordinasi dan Ketangkasan

Kesepaduan : Penggunaan istilah Sains : Hamstring, Kuadrisep, Biseps,

Triseps, Gastroknemius, Deltoid.

Sumber Rujukan :

Bahan Bantu Mengajar :

I. Wisel.II. 9 biji bola tampar.

III. 20 skitel atau kon.

3

Page 3: Rph Bola Tampar Tahun 6 Pendidikan Jasmani

BAHAGIAN /

MASA

ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN

DAN PEMBELAJARAN

ORGANISASI CATATAN/ALATAN

PERMULAAN

(5 Minit)

Set Induksi. -Bahagikan kepada 4

kumpulan.

-Guru memberikan

Puzzle (gambar menyangga)

kepada setiap kumpulan.

-murid akan meneka

kemahiran yang dipelajari

berdasarkan puzzle yang

dibuat.

Petunjuk:

murid

guru

Nilai: Kerjasama

Pemanasan badan -Membentuk satu bulatan besar.

-Berlari anak di sekeliling

bulatan.

-Lompat bintang.

-Regangan badan.

4

Page 4: Rph Bola Tampar Tahun 6 Pendidikan Jasmani

BAHAGIAN /

MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

ORGANISASI CATATAN/ALATAN

PERKEMBANGAN

LANGKAH 1(7 minit)

Kemahiran

Menyangga

Menyangga

Bersendirian

-Berdiri dalam keadaan sedia, sebelah kaki di hadapan, sebelah kaki lagi di belakang.-Lutut kaki di depan dibengkokkan sedikit-Tangan dihalakan kehadapan, siku diluruskan.-Tapak tangan diletakkan bertindih antara satu sama lain, dan letakkan kedua ibu jari di atas tapak tangan.

-Setiap murid hendaklah mempunyai pasangan masing-masing.-setiap pasangan mempunyai 1 biji bola.-Lakukan kemaihiran menyangga secara bersendirian dengan:1) melabung bola ke atas,2) menyangga bola dan ,3) menyambut kembali bola tersebut.

- lakukan sebanyak 8 kali.

Petunjuk:

murid

guru

Nilai:

-Kerjasama

-yakin diri

5

Page 5: Rph Bola Tampar Tahun 6 Pendidikan Jasmani

BAHAGIAN /

MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

ORGANISASI CATATAN/ALATAN

LANGKAH 2

(7 minit)

Menyangga

Berpasangan

-Setiap murid hendaklah mempunyai pasangan masing-masing.

-Setiap pasangan mempunyai 1 biji bola.

-Murid membuat dua barisan yang menghadap antara satu sama lain.

-Lambung bola kepada rakan dan sangga bola tersebut.

-Bertukar mengikut giliran.

-Lakukan sebanyak 10 kali.

Petunjuk:

murid

guru

Nilai:

- Kerjasama

- Yakin diri

6

Page 6: Rph Bola Tampar Tahun 6 Pendidikan Jasmani

BAHAGIAN /

MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

ORGANISASI CATATAN /

ALATAN

KEMUNCAK /

PERMAINAN

KECIL

(6 minit)

Permainan “bola api”

Bahagikan murid

kepada 2 kumpulan.

-Hantar bola ke tempat lawan

dengan menggunakan teknik

menyangga.

-Kumpulan A akan mendapat 1 mata

sekiranya Kumpulan B mematikan

bola.

-Bola boleh disentuh hanya 3 kali

oleh sesebuah kumpulan.

-Kiraan mata sehingga 15.

-kumpulan yang dahulu mendapat

mata 15 akan dikira sebagai

pemenang.

*menggunakan gelanggang dan net

badminton.

Petunjuk:

murid

guru

Nilai:

- Kerjasama

- Semangat

berpasukan

7

Page 7: Rph Bola Tampar Tahun 6 Pendidikan Jasmani

BAHAGIAN / MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

ORGANISASI CATATAN / ALATAN

PENUTUP(5 MINIT)

Penyejukan badan dan regangan

Soalan mengenai otot yang terlibat.

Rumusan dan kesimpulan

Murid-murid melakukan penyejukan badan dan regangan berdasarkan arahan guru.

Guru memberitahu otot-otot utama yang terlibat seperti :

- Biseps- Trisep- Hamstring- Kuadriseps

Guru memberikan lembaran kerja kepada murid.

Guru membuat rumusan isi pelajaran yang telah dipelajari pada hari tersebut.

Kesepaduan:Istilah Sains

Nilai murni: -Yakin diri.- kerjasama

Petunjuk :

= Guru

= Pelajar

8