Rph (cetakan)

8
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual. Tahun : 4 Tekun Hari/Tarikh : Khamis / 9 Oktober 2014 Masa : 12.15pm 1.15pm Bilangan Murid : 25 Orang . Bidang : Membuat Corak dan Rekaan Aktiviti : Corak Terancang Cetakan. Tema : Objek Buatan Manusia Tajuk : Kertas Pembalut Media : Alat : Pembaris, polistrean, berus lukisan, palet dan alatan yang sesuai untuk membuat motif : Bahan : Kertas lukisan, bahan yang sesuai untuk membuat motif dan cat air atau cat poster atau cat tempera Bahan Bantu Mengajar : Video Interaktif, polistrean EMK : Kreativiti dan inovasi, nilai murni. Standard Kandungan : Persepsi Estetik Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada karya corak teknik cetakan. Aplikasi Seni Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan karya corak teknik cetakan.

Transcript of Rph (cetakan)

Page 1: Rph (cetakan)

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual.

Tahun : 4 Tekun

Hari/Tarikh : Khamis / 9 Oktober 2014

Masa : 12.15pm – 1.15pm

Bilangan Murid : 25 Orang .

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan

Aktiviti : Corak Terancang – Cetakan.

Tema : Objek Buatan Manusia

Tajuk : Kertas Pembalut

Media : Alat : Pembaris, polistrean, berus lukisan, palet dan

alatan yang sesuai untuk membuat motif

: Bahan : Kertas lukisan, bahan yang sesuai untuk

membuat motif dan cat air atau cat poster atau

cat tempera

Bahan Bantu Mengajar : Video Interaktif, polistrean

EMK : Kreativiti dan inovasi, nilai murni.

Standard Kandungan :

Persepsi Estetik

Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang ada pada karya corak

teknik cetakan.

Aplikasi Seni

Mengaplikasikan bahasa seni visual dan media dalam penghasilan karya corak teknik

cetakan.

Page 2: Rph (cetakan)

Ekspresi Kreatif

Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan

karya corak teknik cetakan.

Apresiasi Seni

Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah

seni dan budaya.

Standard Pembelajaran :

2.1 Persepsi Estetik

Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada

pada corak teknik cetakan..

2.1.1 Unsur Seni

2.1.1.1 Rupa– geometri atau organik

2.1.1.2 Warna –sekunder atau tertier

2.1.2 Prinsip Rekaan

2.1.2.1 Kontra – warna

2.1.2.2 Irama dan pergerakan – susunan cerminan.

2.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media serta proses

dan teknik dalam penghasilan corak teknik cetakan.

2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media seperti

2.2.1.1 Alat - pembaris, kentang, berus lukisan, palet dan alat lain yang

sesuai.

2.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, warna air atau cat air atau tempera atau

bahan yang sesuai.

2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam penghasilan

karya

2.2.2.1 Teknik – Cetakan blok.

Page 3: Rph (cetakan)

2.3 Ekspresi Kreatif

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, media

serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik cetakan secara kreatif.

2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya corak teknik

cetakan.

2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya corak

teknik cetakan.

2.4 Apresiasi Seni :

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada

aspek bahasa seni visual.

2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan.

2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya.

2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sndiri dan rakan secara lisan.

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran,murid dapat :

1. Implisit

Menguasai kemahiran menggunakan teknik cetakan dengan menekankan bahasa

seni visual.

2. Eksplisit

Menghasilkan corak terancang dengan mengaplikasikan media serta proses dan

teknik secara kreatif.

3. Estetika

Menerapkan penggunaan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan corak

terancang dengan menggunakan teknik cetakan.

Page 4: Rph (cetakan)

Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah melihat pelbagai corak di rumah, di kantin sekolah dan pakaian.

Kemahiran Berfikir

Menjana idea, menghubung kait, memanipulasi alatan.

Penerapan Nilai (PN)

Tekun, rajin, bekerjasama, menumpukan perhatian.

Bahan Bantu Mengajar (BBM)

Video interaktif, warna air, kertas lukisan dan polistrean.

Kecerdasan Pelbagai (KP)

Interpersonal, visual ruang, naturalistik

Kosa Kata

Rupa geometri, susunan cerminan

Pendekatan /Konsep

Kolaboratif, konstruktivisme.

Teknik

Tunjuk cara – teknik cetakan.

Perkembangan

Langkah/ Masa

(Standart

Pembelajaran)

Isi Pelajaran

(Ilustrasi Visual Aktiviti) Aktiviti Catatan

Set Induksi

Persepsi Estetik

(5 minit)

Aktiviti:

1. Guru menayangkan

video penghasilan

cetakan.

1. Murid menonton dengan

teliti video yang

ditayangkan oleh guru.

2. Murid memberi tindak

BBM :

Video interaktif

KB :

Menghubungkait

Page 5: Rph (cetakan)

2. Guru bersoal jawab

dengan murid tentang

hasil cetakan dalam

video yang

ditayangkan.

3. Guru memperkenalkan

tajuk pelajaran hari ini

iaitu cetakan corak

terancang dalam

bidang membuat corak

dan rekaan.

balas selepas menonton

video.

3. Murid bersoal jawab

dengan guru tentang

teknik cetakan.

Langkah 2

Aplikasi Seni

(10 minit)

Isi Pelajaran

Aktiviti 1 :

1. Guru memperkenalkan

teknik-teknik cetakan

dalam bidang membuat

corak dan rekaan,

serta bahan-bahan

yang boleh digunakan

dalam penghasilan

cetakan.

2. Guru menunjukkan

contoh gambar hasil

cetakan corak

terancang bagi

meransang kreativiti

murid.

3. Guru menunjukkan

gambar-gambar

pembalut buku, kertas

dinding dan pembalut

1. Murid berinteraksi

dengan guru tentang

teknik-teknik cetakan

dalam bidang membuat

corak dan rekaan, serta

bahan yang boleh

digunakan.

2. Murid mengenali bahan-

bahan yang diperlukan

dalam menghasilkan

cetakan corak

terancang.

3. Murid melihat hasil karya

cetakan pada contoh-

contoh gambar.

4. Murid melihat dengan

teliti demonstrasi

menghasilkan cetakan

corak terancang kertas

pembalut.

BBM :

LCD, laptop,

contoh gambar

cetakan corak

terancang.

Teknik :

Demonstrasi

Pendekatan :

Kontekstual

Page 6: Rph (cetakan)

hadiah.

4. Guru membuat

demonstrasi langkah

menghasilkan cetakan

corak terancang pada

kertas pembalut.

Langkah 2

Ekspresi Kreatif

(40 minit)

Aktiviti 2 : Individu

Guru mengedarkan

polistrean kepada

setiap murid.

Guru membimbing

murid memotong

polistrean.

Langkah 1

Murid menyediakan media

yang diperlukan iaitu

pembaris, berus lukisan,

palet, pisau, dan warna air.

Langkah 2

Murid melakarkan motif

pada blok cetakan.

Langkah 3

Murid memotong lebihan

polistrean yang tidak

digunakan untuk

menghasilkan motif pada

blok cetakan.

BBM :

Kertas lukisan,

polistrean.

Pendekatan :

Kolaboratif

PN :

Tekun

KP :

Visual Ruang

Page 7: Rph (cetakan)

Langkah 4

Murid menyapu warna pada

blok cetakan

Langkah 5

Murid mencetak pada

permukaan kertas lukisan.

Langkah 6

Ulangi langkah lima

sehingga memenuhi

permukaan kertas lukisan

Penutup

Apresiasi Seni

(5 minit)

1. Guru memberikan

coklat kit-kat kepada

murid-murid yang telah

menceritakan

pengalaman sendiri

semasa menghasilkan

cetakan corak

terancang.

2. Guru membuat

peneguhan, nasihat

dan kata-kata

semangat serta

mengucapkan tahniah

sebagai tanda

penghargaan atas

1. Murid mempamerkan

hasil cetakan corak

terancang masing-

masing.

2. Murid menghargai dan

tampil ke hadapan

untuk menceritakan

pengalaman masing-

masing.

3. Murid yang cemerlang

diberikan hadiah.

PN :

Menghargai

KP :

Interpersonal

Berani

Page 8: Rph (cetakan)

usaha murid-murid.

Refleksi :