Rph Diri Saya

download Rph Diri Saya

of 18

description

m

Transcript of Rph Diri Saya

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBAHASA MELAYU

PROGRAM PENDIDIKAN KHAS MASALAH PEMBELAJARANTarikh

: 19 Februari 2012Masa

: 10.00 pagi 11.00 pagi (1 jam)

Tahun/Kelas

: K 1 Jumlah Murid: 6 orang

Matapelajaran: Bahasa Melayu

Tema

: Anggota Badan

Tajuk

: Bahagian Muka

Kumpulan Murid:Kump.NamaUmurKategoriKehadiran

AMohammad Nazhan Bin Hanafi12Hyperaktif(ADHD)

Abdul Aziz Bin Arnasib11Hyperaktif(ADHD)

BAidilNazmi Bin Norzaman11Hyperaktif(ADHD)

Ahmad Aqil Bin Shaharudin9Autisme&Hyperaktif(ADHD)

CKamaliahAnuar12MasalahPembelajaranSpesifik

Muhammad Hasyraf Bin Awang Hussein11Autisme

Kemahiran:Kumpulan 1Kumpulan 2Kumpulan 3

1.3 Mengenal dan mengecam bunyi huruf pada simbol yang di lihat.4.1 Membina dan membaca

suku kata 4.1.1 suku kata kv + kv4.2 Membina dan membaca perkataan dan rangkai kata ayat mudah

Pengetahuan Sedia Ada:Kumpulan1: Murid telah dapat mengecam bentuk huruf vokal a dan e

Kumpulan 2: Murid telah mengenal huruf abjad kv

Kumpulan 3: Murid sudah mengecam dan mengenal beberapa perkataan mudah

Semua murid pernah melihat bahagian muka diri sendiri ataupun orang lain.

Hasil Pembelajaran:Kumpulan 1: Murid dapat mengecam bentuk dan menyebut huruf vokal i dengan betul.

Kumpulan 2 : Murid dapat menulis bahagian muka di tempat yang betul dan

menamakannya.Kumpulan 3: Murid dapat membina ayat mudah secara berperingkat berdasarkan perkataan yang telah dibina.

Penggabungjalinan Matapelajaran:

Pendidikan Muzik

Pendidikan Seni Visual

Pendidikan Jasmani & Kesihatan

Penerapan nilai:Kerjasama

Bersabar

Bersemangat

Kebersihan

Kerajinan

Unsur Terapi:

Terapi Muzik

Terapi Pertuturan

Terapi pengamatan

Terapi pendengaran

Bahan Bantu Belajar:

Kad perkataan

Kad gambar

Kad suku kata

CD/Radio

Lembaran kerja

Carta Lagu

Langkah pengajaran:-LANGKAHISI KANDUNGANAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANCATATAN/TEKNIK/

BBB/NILAI

Set Induksi

(5minit)Lagu Bangun PagiBangun pagiGosok gigiCuci mukaDan mandi

Pakai baju

Minum kopi

Pergi sekolah

Senang hati..

1. Guru memperdengarkan lagu Bangun pagi dengan menggunakan pita rakaman.

2. Murid mendengar lagu dan menyanyi bersama-sama dengan iringan muzik.

3. Guru mengaitkan isi kandungan lagu dengan tajuk pelajaran.Catatan:

Semua kumpulan.

Teknik Nyanyian

BBB:

Carta lagu

CD

kaset lagu.

Nilai: Bekerjasama

Berdisiplin

Bersemangat

Terapi:

muzik

pergerakan

Pendengaran

Langkah 1(10 minit)Bahagian muka. pipi

gigi

mata

dahi

dagu

mulut bibir

gusi

hidung

1. Guru mempamerkan gambar muka.2. Murid di minta menyentuh muka masing-masing.

3. Guru menyebut sambil murid menyentuh bahagian muka.4. Murid menyebut bahagian muka mengikut kad gambar yang ditunjukkan oleh guru.BBB:Kad gambar: muka bahagian muka

Cth:

mata, mulut, gigi, pipi.

Langkah 2

(20 minit)Membunyikan suku kata terbuka atau tertutup.

Menyebut huruf konsonan

Menyebut huruf vokal

Contoh:

suku kata terbuka:

suku kata tertutup

Kumpulan1.

1. Guru menayangkan slide.

2. Murid menamakan gambar bahagian muka yang dilihat di slide.

3. Murid membunyikan gabungan suku kata huruf konsonan dan huruf vokal (KV) berpandukan kad suku kata yang telah disediakan.

Kumpulan 2.

1. Murid mencantumkan puzzle gambar muka.

2. Murid melukis bahagian muka pada kad gambar muka yang disediakan di lembaran kerja.3. Murid menamakan bahagian muka dan membunyikan suku kata dengan bimbingan guru.

Kumpulan 3.

1. Guru menyediakan kad suku kata kv + kv dan kv + kvk.2. Murid diminta membina perkataan yang berkaitan dengan bahagian muka daripada suku kata yang diberikan.

da + gu =

+ =

3. Murid menyalin semula perkataan yang di bina semasa membuat aktiviti penggabungkan kad suku kata.

BBB:i. Kad gambar muka

ii. Kad gambar bahagian muka:

dahi

pipi

gigi

mata

mulut

bibir

dagu

iii. gunting

iv. gam

v. lembaran kerja (gambar muka)

vi. Puzzle muka.

Langkah 3

(20 minit)Aktiviti peneguhan

Suku kata KV + KV

Bahagian muka yang mengandungi vokal i

pipi

dahi

gigi gusi

Bahagian Muka:

suku kata kv + kv

dahi

mata

dagu

pipi

gigi

gusi

suku kata kv + kvk

mulut

bibir

lidah

Kumpulan 1.

1. Murid mengecam huruf i.

2. Murid membunyikan huruf i dengan betul.

3. Murid membunyikan perkataan bahagian muka yang mengandungi huruf vokal i dengan betul.

4. Murid mengasingkan campuran kacang merah, hijau dan soya ke dalam bekas yang berlainan.

5. Murid melakukan aktiviti membuat kolaj huruf vokal dengan menggunakan kacang merah, kacang hijau dan kacang soya.

Kumpulan 2:

1. Guru menyediakan kad suku kata kv + kv dan kv + kvk.

2. Murid diminta menggabungkan suku kata kv + kv dan kv + kvk.

+ =3. Murid melengkapkan gambar muka dengan menulis semula suku kata kv + kv dan kv + kvk pada bahagian muka di lembaran yang disediakan.

Kumpulan 3:

1. Murid melabelkan bahagian muka.2. Murid menulis ayat mudah daripada gabungan suku kata yang telah di bentuk dalam langkah sebelum ini.

BBB:

kacang merah

kacang hijau

kacang soya

lembaran kerja

mounting board

Kad gambar

Muka

Kad suku kata

Terapi: Pertuturan

Pengamatan

Nilai:

Bekerjasama

Berdisiplin

Bersemangat

bersabarLembaran kerja:K1 - Aktiviti

membuat

kolaj huruf vokal I .K2 - Gambar mukaK3 - Menulis perkataan

yang di bina dari kad suku

kata.

- menulis ayat

mudah daripada

perkataan yang

telah dibina.

Penutup

(5 minit)Lagu Bangun Pagi

Bangun pagi

Gosok gigiCuci mukaDan mandi

Pakai baju

Minum kopi

Pergi sekolah

Senang hati..

Bahagian muka.

pipi dagu gigi dahi mata gusi mulut lidah

Imbas kembali:

1. Murid diminta menyanyikan semula lagu Bangun Pagi2. Murid menyatakan salah satu cara menjaga kebersihan bahagian muka.

3. Murid menyatakan bahagian muka yang telah dipelajarai pada hari ini.BBB

Lembaran senikata laguTerapi:MuzikCatatan:

Cara Menjaga Kebersihan diri

LAMPIRAN

BAHAN BANTU BELAJAR

KAD HURUF UNTUK AKTIVITI KOLAJ

KAD SUKU KATA

KAD PERKATAAN

LEMBARAN KERJAkv+kvperkataan

mu+kamuka

LEMBARAN KERJAArahan:

Bina ayat mudah daripada perkataan yang telah dibina.1. ___________________________________.2. ___________________________________.

3. ___________________________________.

4. ___________________________________.

5. ___________________________________.

6. ___________________________________.

KAD GAMBAR UNTUK AKTIVITI PUZZLE

KAD SENIKATA LAGU

Tajuk Lagu: Bangun Pagi

Bangun pagi

Gosok gigiCuci mukaDan mandi

Pakai baju

Minum kopi

Pergi sekolah

Senang hati..

bi

hi

pi

gu

da

bir

lut

dah

gu

da

dagu

pipi

pi

pi

gu

da

dagu

li

gigi

dagu

mulut

bibir

pipi

mata

dahi

muka

muka

pi

mu

bi

hi

gu

da

muka

lut

bir

gi

dahi

gigi

pipi

bibir

mulut

dagu

PGSR PENDIDIKAN KHAS MASALAH PEMBELAJARAN13