Rph Dst Tahun 2

27
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi Tarikh : 6 Feb 2013 (Rabu) Masa : 10.30 – 11.30 pagi Tahun : 2 Klana Bilangan murid : / 27 orang Tema : Manusia Tajuk : Makanan dan Khasiatnya Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui manusia memerlukan keperluan asas untuk terus hidup. Standard Kandungan : 1.3 Menghargai keperluan asas yang sedia ada Standard Pembelajaran : 1.2.1 Menerangkan makanan, air, udara dan tempat perlindungan adalah penting untuk menjamin kesihatan. Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

description

RPH KSSR DST TAHUN 2

Transcript of Rph Dst Tahun 2

Page 1: Rph Dst Tahun 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA

Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Tarikh : 6 Feb 2013 (Rabu)

Masa : 10.30 – 11.30 pagi

Tahun : 2 Klana

Bilangan murid : / 27 orang

Tema : Manusia

Tajuk : Makanan dan Khasiatnya

Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui manusia memerlukan keperluan asas untuk

terus hidup.

Standard Kandungan : 1.3 Menghargai keperluan asas yang sedia ada

Standard Pembelajaran : 1.2.1 Menerangkan makanan, air, udara dan tempat

perlindungan adalah penting untuk menjamin kesihatan.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1) Membezakan makanan, air, udara dan tempat

perlindungan yang bersih dan tidak bersih dengan

menyelesaikan lembaran kerja yang diedarkan.

2) Menyenaraikan kepentingan makanan, air, udara dan

tempat perlindungan yang bersih untuk menjamin

kesihatan.

Page 2: Rph Dst Tahun 2

AKTIVTI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN:

FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI

Orientasi (5 minit)

1. Guru menayangkan klip video iklan kepada murid. 2. Guru bersoal jawab dengan murid.

Soalan: 1. Apakah yang kamu perhatikan daripada iklan tersebut?

Pencetusan idea(15 minit)

1. Guru menunjukkan gambar makanan, air,udara dan tempat perlindungan

2. Murid menyatakan perbezaan yang terdapat pada setiap gambar.

- Murid A: Makanan bersih dan tidak bersih

- Murid B: Air bersih dan tidak bersih - Murid C: Udara bersih dan udara tidak

bersih - Murid D: Tempat perlindungan bersih

dan tidak bersih

Menjana Idea(20 minit)

1. Guru menunjukkan gambar makanan, air, udara dan tempat perlindungan yang bersih kepada murid-murid.

2. Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang kepentingan makanan, udara, air dan tempat perlindungan yang bersih.

Soalan: 1. Apakah yang dapat kamu perhatikan tentang gambar ini? Jawapan murid: Makanan itu ditutup2. Kenapa makanan itu ditutup? Jawapan murid: Supaya makanan itu bersih dan tidak terdedah kepada lalat

Page 3: Rph Dst Tahun 2

3. Kalau kita makan makanan yang tidak bersih apa yang akan terjadi?Jawapan murid: Perut kita akan sakit.

Penstrukturan semula

(20 minit)

1. Murid melihat tayangan video tentang pencemaran.

2. Guru menjelaskan tentang kepentingan kebersihan makanan, air, udara dan tempat perlindungan.

Contoh: Kita mesti menghargai dan mengamalkan kehidupan yang bersih dan sihat.

Pentaksiran 1. Murid menyiapkan Lembaran Kerja 1

Aktiviti Pemulihan

1. Murid menyiapkan lembaran kerja 2.

Aktiviti Pengayaan

1. Guru membuat pengukuhan tentang pembelajaran dan pengajaran.

Refleksi

Elemen Merentas Kurikulum (EMK):

TMK – menggunakan tayangan video tentang pencemaran

Bahan Bantu Mengajar (BBM)

- Kad gambar

- Kad perkataan

- Klip video

Page 4: Rph Dst Tahun 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA

Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Tarikh : 20 Feb 2013 (Rabu)

Masa : 10.30 – 11.30 pagi

Tahun : 2 Klana

Bilangan murid : / 27 orang

Tema : Manusia

Tajuk : Perubahan Pada Diriku

Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui bahawa manusia mengalami perubahan

dari segi saiz, tinggi dan berat.

Standard Kandungan : 1.3 Mengaplikasikan pengetahuan tentang tumbesaran

manusia

Standard Pembelajaran : 1.3.1 Mengenal pasti perubahan yang berlaku pada diri

mereka sejak dilahirkan iaitu membesar dari segi saiz,

tinggi dan berat dengan menjalankan aktiviti.

1.3.2 Membanding dan membezakan

tumbesaran mereka dengan rakan dari segi saiz,

tinggi dan berat dengan menjalankan aktiviti.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1) Menyatakan perbezaan tinggi, berat dan saiz badan

antara sesama murid melalui aktiviti yang dijalankan.

2) Membezakan pakaian yang sesuai digunakan oleh

peringkat umur yang berbeza dengan menyelesaikan

lembaran kerja yang diberikan.

Page 5: Rph Dst Tahun 2

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASIOrientasi (5 min)

1. Guru menunjukkan pakaian yang sebenar pada murid dan meminta murid menamakannya.

2. Guru meminta murid menyatakan peringkat umur yang sesuai dengan pakaian yang ditunjukkan.

a) Bolehkah kamu nyatakan siapakah yang sesuai memakai pakaian ini?

b) Mengapakah kanak-kanak sesuai memakai pakaian ini?

Pencetusan idea

(15 min)

1. Guru menayangkan klip video perkembangan manusia.

2. Guru bertanya murid tentang perubahan dari segi bentuk, saiz dan ketinggian sepanjang proses perkembangan manusia.

a) Apakah yang dapat dilihat daripada kilp video ini?

b) Apakah perubahan yang boleh dilihat sepanjang proses tumbesaran manusia?

Menjana Idea(20 min)

1. Guru menunjukkan pelbagai gambar mengikut peringkat umur.

2. Murid menyusun kad perkataan mengikut gambar yang ditunjukkan.

a) Bolehkah kamu menyusun kad perkataan mengikut urutan yang betul berdasarkan gambar?

b) Apakah perubahan yang berlaku apabila kita semakin membesar?

remaja Kanak-kanakdewasa

bayi Kanak-kanak

Page 6: Rph Dst Tahun 2

Penstrukturan semula(15min)

1. Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan.

2. Guru meminta murid beratur mengikut turutan dari yang tinggi kepada yang rendah.

3. Guru meminta murid mengukur saiz kasut yang dipakai dengan melakar kasut di atas kertas yang diberi oleh guru. Murid menunjukkan lakaran kasut mereka mengikut saiz dari besar ke saiz yang kecil.

4. Guru menyediakan warna di dalam besen. Guru meminta setiap murid mencelup tapak tangan masing-masing ke dalam besin dan menekap di atas kertas mahjung.

5. Guru memberi penimbang berat kepada setiap kumpulan, guru meminta murid menimbang berat badan masing-masing.

6. Murid merekod ketinggian, berat dan saiz di dalam lembaran kerjayang disediakan

a) Siapakah yang paling tinggi dalam kumpulan?

b) Siapakah yang paling rendah dalam kumpulan?

c) Saiz tapak kasut siapakah yang paling besar?

d) Saiz tapak kasut siapakah yang paling kecil?

e) Saiz tapak tangan siapakah yang paling besar?

f) Saiz tapak tangan siapakah yang paling kecil?

Pentaksiran 1. Murid mengunting dan menampal gambar perkembangan manusia dari bayi hingga dewasa di dalam lembaran kerja 1.

Aktiviti Pemulihan

1. Murid memadankan gambar yang sesuai mengikut peringkat umur dalam lembaran kerja 2.

Aktiviti Pengayaan

1. Murid menjawab soalan di dalam lembaran kerja 3.

Refleksi(5min)

remajadewasa

Page 7: Rph Dst Tahun 2

Elemen Merentas Kurikulum (EMK):

TMK – menggunakan tayangan video tentang perkembangan manusia

Bahan Bantu Mengajar (BBM)

Klip video Kad gambar Pakaian sebenar Lembaran kerja Besin dan air berwarna Kertas mahjung

Page 8: Rph Dst Tahun 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA

Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Tarikh : 27 Feb 2013 (Rabu)

Masa : 10.30 – 11.30 pagi

Tahun : 2 Klana

Bilangan murid : / 27 orang

Tema : Sains Hayat

Tajuk : Hayat

Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui bahawa haiwan mempunyai keperluan asas

seperti manusia.

Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk

hidup

Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu makanan,

air, udara dan tempat perlindungan.

1.3.2 Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada

haiwan.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1) Mengenalpasti keperluan asas haiwan melalui aktiviti

yang dijalankan secaraberkumpulan.

2) Menyatakan 4 keperluan asas haiwan iaitu makanan, air,

udara dan tempat perlindungan dengan melengkapkan

lembaran kerja yang diberikan secara individu.

3) Menyenaraikan 2 kepentingan keperluan asas haiwan

secara individu.

Page 9: Rph Dst Tahun 2

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASIOrientasi (15 minit)

1. Murid melihat tayangan klip video dan menyanyikan lagu ‘Bangau Oh Bangau’ bersama-sama.

2. Guru menayangkan klip video burung memberI makan pada anaknya.

3. Guru menjelaskan hubungkait klip video tersebut dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

1. Melalui klip video tadi kita dapat lihat bahawa haiwan memerlukan makanan untuk meneruskan hidupan.

2. Seperti manusia yang memerlukan makanan, udara, air dan tempat perlindungan, begitu juga haiwan.

Pencetusan idea

(15 min)

1. Guru menunjukkan gambar seekor kucing yang berada di dalam sangkar.

2. Murid memerhatikan gambar tersebut.3. Murid menyatakan benda yang terdapat di

dalam sangkar selain kucing.4. Murid menjelaskan tujuan benda-benda

tersebut berada di dalam sangkar. 5. Guru menyoal murid tentang keadaan

haiwan itu jika dimasukkan ke dalam kotak yang tertutup.

6. Murid menjelaskan keadaan kucing yang mati disebabkan ketiadaan makanan.

7. Guru menyoal murid apa yang akan berlaku jika anak kucing itu tidak diletakkan di dalam sangkar.

8. Murid mendengar penerangan guru mengenai kepentingan tempat perlindungan kepada haiwan.

1. Apakah haiwan yang dapat kamu lihat pada kad gambar ini?

2. Terdapat air dan makanan di dalam sangkar itu.

3. Air dan makanan yang terdapat sangkar adalah untuk keperluan haiwan.

4. Haiwan akan mati jika diletakkan di dalam kotak yang tertutup kerana tiada udara.

5. Anak kucing akan terbiar jika tidak diletakkan di dalam sangkar.

6. Kepentingan tempat perlindungan :a) melindungi diri

daripada musuhb) melindungi diri

daripada cuaca yang melampau

c) membiakd) membesar

Menjana Idea(15 minit)

1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. 2. Wakil murid dari setiap kumpulan

mengambil kad perkataan yang telah disediakan oleh guru.

1. Sila lihat slaid yang akan guru tunjukkan.

2. Perhatikan dan cuba teka apakah keperluan asas haiwan yang cuba ditunjukkan melalui gambar tersebut.

3. Bincang bersama ahli kumpulan dan pilih

makanan udara

Tempat perlindungan air

Page 10: Rph Dst Tahun 2

3. Murid melihat slaid gambar haiwan satu persatu.

4. Murid menjawab berdasarkan slaid yang ditunjukkan oleh guru.

5. Berdasarkan slaid yang ditunjukkan itu, wakil murid menjawab dengan mengangkat kad perkataan yang diberikan tadi.

jawapan dengan mengangkat kad perkataan.

Penstrukturan semula(10min)

1. Sesi perbincangan diadakan. 2. Murid menyiapkan lembaran kerja 1. Guru

membimbing murid yang lemah.

1. Slaid yang ditunjukkan sebentar tadi menunjukkan bahawa haiwan memerlukan makanan untuk meneruskan hidup.

Pentaksiran Murid menyiapkan lembaran kerja 2. (B1D2E1) -

Aktiviti Pemulihan

Guru membimbing murid yang lemah ketika menyiapkan lembaran kerja 2.

-

Aktiviti Pengayaan

Murid menyelesaikan latihan pada buku aktiviti Dunia Sains dan Teknologi Tahun 2.

-

Refleksi(5min)

1. Guru meminta seorang murid menyatakan apakah 4 keperluan asas haiwan yang telah dipelajari.

2. Guru meminta 2 orang murid menyatakan apakah kepentingan tempat perlindungan kepada haiwan.

1. Nyatakan 4 keperluan asas haiwan yang telah dipelajari pada hari ini.

2. Apakah kepentingan tempat perlindungan kepada haiwan?

Bahan Bantu Mengajar :

- Klip video

- LCD Projektor

- Komputer riba

- Speaker

- Kad gambar

- Kad perkataan

- Persembahan powerpoint

- Lembaran kerja

Page 11: Rph Dst Tahun 2

Elemen Merentas Kurikulum (EMK):

TMK – menggunakan tayangan video tentang perkembangan manusia

Kemahiran Proses Sains :

- Memerhati

- Berkomunikasi

- Membuat kesimpulan

KBKK :

- Menjana idea

- Menghubungkaitkan

Nilai :

- Kejujuran

- Menghargai kehidupan di sekeliling kita

Page 12: Rph Dst Tahun 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA

Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Tarikh : 06 Mac 2013 (Rabu)

Masa : 10.30 – 11.30 pagi

Tahun : 2 Klana

Bilangan murid : / 27 orang

Tema : Sains Hayat

Tajuk : Hayat

Pengetahuan sedia ada : Murid memahami bahawa haiwan mempunyai keperluan asas

seperti manusia.

Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk

hidup

Standard Pembelajaran : 2.1.3 Memberi contoh haiwan dan makanan yang dimakan

2.1.4 Mengelaskan haiwan mengikut makanan yang

dimakan iaitu makan tumbuhan sahaja, makan haiwan

sahaja atau makan haiwan dan tumbuhan

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1) Memberi contoh haiwan dan makanan yang dimakan.

Page 13: Rph Dst Tahun 2

2) Mengelaskan haiwan mengikut makanan yang dimakan iaitu makan

tumbuhan sahaja, makan haiwan sahaja sertamakan tumbuhan dan

haiwan lain melalui aktiviti yang dijalankan.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASIOrientasi(5 minit)

1. Murid mendengar dan menyanyikan lagu ‘Bangau Oh Bangau’ bersama-sama.

Nyanyian

Pencetusan idea(15 minit)

1. Guru membawa haiwan seperti burung, ikan dan siput babi ke dalam bilik darjah untuk membuat pemerhatian.

2. Murid menyatakan contoh haiwan dan makanan yang dimakan.

Murid A : Burung – cacing, buah-buahan

Murid B : Ikan – rumpai, cacing

Murid C : Siput babi – daun

Murid D : Arnab – lobak

Murid E : Harimau - daging

1. Apakah makanan bagi burung?

2. Apakah makanan bagi ikan?

3. Apakah makanan bagi siput babi?

4. Apakah makanan bagi arnab?

5. Apakah makanan bagi harimau?

Menjana Idea(15 minit)

1. Guru menayangkan kad gambar haiwan.2. Perbincangan dijalankan.

1. Apakah makanan bagi arnab?

2. Apakah makanan bagi tikus?

3. Apakah makanan bagi burung helang?

4. Terdapat berapa jenis haiwan yang telah dibincangkan sebentar tadi?

Penstrukturan semula

(10minit)

1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.2. Ketua kumpulan dilantik. 3. Setiap kumpulan dikehendaki membina

mobil Diet Haiwan. 4. Setiap kumpulan diedarkan kertas yang

mengandungi beberapa keping gambar haiwan.

5. Murid dikehendaki mengenalpasti haiwan dan jenis makanannya.

6. Gambar dilekatkan pada kad manila yang diedarkan oleh guru dan mengasingkannya mengikut kumpulan haiwan berdasarka

Aktiviti secara berkumpulan.

Page 14: Rph Dst Tahun 2

jenis makanannya.

Pentaksiran Murid menyiapkan lembaran kerja 1. -

Aktiviti Pemulihan Guru membimbing murid yang lemah ketika menyiapkan lembaran kerja 2.

-

Aktiviti Pengayaan Murid menyelesaikan latihan pada buku aktiviti Dunia Sains dan Teknologi Tahun 2.

-

Refleksi(5min)

1. Guru meminta seorang murid menyatakan apakah 3 kategori haiwan berdasarkan jenis makanannya.

1. Nyatakan 3 kategori haiwan berdasarkan jenis makanannya.

Bahan Bantu Mengajar :

- Klip video

- LCD Projektor

- Komputer riba

- Speaker

- Kad gambar

- Klip video

- Gambar haiwan

- Kad manila

- Gunting

- Gam

- Tali

- Penyangkut baju

Elemen Merentas Kurikulum (EMK):

TMK – menggunakan tayangan klip video

Kemahiran Proses Sains :

- Memerhati

- Berkomunikasi

- Membuat kesimpulan

KBKK :

- Menjana idea

- Mengelaskan

Nilai :

Page 15: Rph Dst Tahun 2

- Kerjasama

- Mematuhi masa

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA

Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Tarikh : 12 Mac 2013 (Selasa)

Masa : 11.30 pagi – 12.30 tengahari

Tahun : 2 Klana

Bilangan murid : / 27 orang

Tema : Sains Hayat

Tajuk : Haiwan

Pengetahuan sedia ada : Murid mengetahui tempat perlindungan adalah keperluan asas

bagi hidupan.

Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk

hidup

Standard Pembelajaran : 2.1.5 Mengenal pasti tempat perlindungan haiwan seperti

sarang, reban, lubang, atas pokok, kandang, gua, di dalam air,

dalam tanah dan di celah batu atau kayu.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1) Menyebut tempat perlindungan yang betul sekurang-

kurangnya bagi satu jenis haiwan secara individu.

Page 16: Rph Dst Tahun 2

2) Mengenalpasti tempat perlindungan bagi haiwan dengan

memandankan haiwan dan tempat perlindungannya melalui

aktiviti yang dijalankan secara berkumpulan

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASIOrientasi(5 minit)

1. Guru menunjukkan gambar seekor kucing pada kad imbasan.

2. Guru dan murid bersoal jawab.

1. Apakah yang dapat diperhatikan pada gambar ini?

2. Apakah nama tempat perlindungan ini?

3. Sebutkan jenis rumah/tempat tinggal kamu.

Pencetusan idea(15 minit)

1. Murid memerhatikan gambar tempat perlindungan bagi haiwan yang ditunjukkan pada papan hitam

1. Berikan contoh haiwan bagi tempat perlindungan berikut.

- Kandang- Dalam tanah - Di dalam air- Gua- Sarang- Reban- Atas pokok- Lubang pokok

Menjana Idea(15 minit)

1. Murid bermain permainan kotak beracun.2. Kotak beracun akan digerakkan mengikut

rentak muzik yang dimainkan. 3. Murid yang megang kotak setelah muzik

dihentikan perlu mengambil kad soalan di dalam kotak.

1. Sila jawab soalan yang terdapat pada kad soalan yang dipilih.

Penstrukturan semula

(20 minit)

1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. 2. Murid diedarkan satu lembaran kerja. 3. Murid perlu memilih tempat perlindungan

bagi haiwan yang ditunjukkan dan

1. Murid menyelesaikan aktiviti secara berkumpulan.

Page 17: Rph Dst Tahun 2

menampal pada ruangan yang telah disediakan.

4. Perbincangan diadakan.

2. Sebutkan contoh lain bagi setiap tempat perlindungan. Tuliskan jawapan kamu pada ruangan yang disediakan.

Pentaksiran Murid menyelesaikan pentaksiran. (B3DS4E1) -

Aktiviti Pemulihan Murid menyelesaikan lembaran kerja 1 Murid yang lemah dibimbing oleh guru

Aktiviti Pengayaan Murid menyelesaikan lembaran kerja 2 -

Refleksi(5min)

Bahan Bantu Mengajar :

- Komputer riba

- Speaker

- Kad gambar

- Gambar haiwan

- Gunting

- Gam

- Lembaran kerja

- Kotak beracun

Elemen Merentas Kurikulum (EMK):

TMK – menggunakan muzik sebagai sumber pengajaran

Kemahiran Proses Sains :

- Memerhati

- Berkomunikasi

- Menghubungkait

KBKK :

- Menjana idea

- Mengelaskan

Nilai :

- Kerjasama

- Mematuhi masa

Page 18: Rph Dst Tahun 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

DUNIA SAINS DAN TEKNOLOGI TAHUN 2 KLANA

Mata Pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Tarikh : 13 Mac 2013 (Rabu)

Masa : 10.30 pagi – 11.30 pagi

Tahun : 2 Klana

Bilangan murid : / 27 orang

Tema : Sains Hayat

Tajuk : Haiwan

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui beberapa tempat perlindungan bagi

haiwan.

Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk

hidup

Standard Pembelajaran : 2.1.5 Mengenal pasti tempat perlindungan haiwan seperti

sarang, reban, lubang, atas pokok, kandang, gua, di dalam air,

dalam tanah dan di celah batu atau kayu.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1) Murid dapat mengenalpasti tempat perlindungan bagi

haiwan melalui aktiviti yang dijalankan secara individu.

2) Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya 5 tempat

perlindungan haiwan dengan betul.

3) Murid dapat membina sebuah tempat perlindungan bagi

haiwan secara berkumpulan.

Page 19: Rph Dst Tahun 2

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

FASA CADANGAN AKTIVITI CADANGAN KOMUNIKASI

Orientasi(5 minit)

1. Guru bercerita tentang kisah ‘Hello Kitty’ kepada murid-murid.

2. Soal jawab diadakan.

Pada hujung minggu yang lalu, Kitty dan kawan-kawannya pergi ke taman permainan bagi mengisi masa lapang. Ibu Kitty telah berpesan kepada agar pulang ke tempat perlindungan sebelum jam 6.30 petang. Kitty, Sandy dan Fifi memulakan perjalanan ke taman permainan yang berhampiran. Mereka telah bermain buaian, gelongsor dan jongkang-jongket. Kitty melihat jam tangan yang menghampiri jam 6.30. Setelah puas bermain permainan di taman permainan tersebut, Kitty, Sandy dan Fifi pun pulang ke tempat permainannya.

Guru bertanya kepada murid :

Berdasarkan cerita tadi, apakah tempat perlindungan bagi Kitty, Sandy dan Fifi?

Jawapan : sangkar

Pencetusan idea(15 minit)

1. Murid melihat tayangan klip video haiwan dan tempat perlindungannya.

1. Murid-murid sila perhatikan klip video yang akan diadakan.

Menjana Idea(5 minit)

1. Murid menjawab soalan berdasarkan tayangan video yang telah ditunjukkan pada fasa pencetusan idea. Jawapan ditulis pada lembaran kerja yang disediakan.

1. Apakah tempat perlindungan bagi ikan?

2. Apakah haiwan yang kamu dapat lihat di dalam air selain ikan?

3. Apakah tempat perlindungan bagi semut?

Penstrukturan semula

(20 minit)

1. Murid melakukan aktiviti membuat diorama bagi haiwan yang tinggal di dalam air.

2. Setiap kumpulan dikehendaki

1. Murid mendapat bimbingan untuk membina diorama bagi tempat perlindungan haiwan di dalam air.

2. Apakah nama tempat

Page 20: Rph Dst Tahun 2

mengambil peranan masing-masing bagi membuat diorama.

3. Kumpulan yang telah siap membuat diorama diminta untuk menceritakan diorama tersebut.

perlindungan ini?3. Apakah haiwan yang terdapat di

tempat perlindungan ini?

Pentaksiran Murid menyelesaikan pentaksiran. -

Aktiviti Pemulihan Murid menyelesaikan tugasan di buku aktiviti muka surat 27.

Murid yang lemah dibimbing oleh guru

Aktiviti Pengayaan Murid menyelesaikan tugasan di buku aktiviti. Muka surat 28.

-

Refleksi(5min)

1. Murid dapat mengenalpasti sekurang-kurangnya 5 tempat perlindungan bagi haiwan.

-

Bahan Bantu Mengajar :

- Komputer riba

- Speaker

- Penebuk lubang

- Surat khabar

- Pensel

- Kad manila

- Kertas warna

- Gambar haiwan

- Slaid powerpoint

- Klip video

- Lembaran kerja

Elemen Merentas Kurikulum (EMK):

TMK – menggunakan tayangan video tentang tempat perlindungan haiwan

Kemahiran Proses Sains :

- Memerhati

- Berkomunikasi

- Menghubungkait

KBKK :

- Menjana idea

- Mengelaskan

Page 21: Rph Dst Tahun 2

Nilai :

- Kerjasama

- Mematuhi masa