RPH DSV Tahun 1-Mewarna-Wau

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUAL Tarikh : 12 Februari 2015 Tahun : 1 Zamrud Bilangan Murid : 30 orang Modul : Bidang Mengenal Kraf Tradisional Aktiviti : Wau - Mewarna Tema : Alam Benda Tajuk : Wau Bulan Masa : 10.30 – 11.30 pagi ( 60 minit ) Media : Alat: tiada Bahan: lakaran wau pada kertas A4, krayon, pastel atau pensel warna Bahan Bantu Mengajar : LCD, komputer riba dan contoh hasil karya sebenar EMK : Elemen Kreativiti dan Inovatif, TMK Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat : 1. Mengenal bahasa seni visual yang terdapat dalam gambar wau bulan. 2. Mewarnakan wau bulan dengan menggunakan pensel warna atau oil- pastel dengan betul. 3. Menghargai karya seni wau bulan yang

description

RPH DSV Tahun 1, Bidang Menggambar, Aktiviti-Mewarna,Tajuk-Wau

Transcript of RPH DSV Tahun 1-Mewarna-Wau

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN DUNIA SENI VISUALTarikh : 12 Februari 2015

Tahun : 1 Zamrud

Bilangan Murid: 30 orang

Modul : Bidang Mengenal Kraf Tradisional

Aktiviti : Wau - Mewarna

Tema : Alam Benda

Tajuk : Wau Bulan

Masa : 10.30 11.30 pagi ( 60 minit )

Media : Alat: tiadaBahan: lakaran wau pada kertas A4, krayon, pastel atau pensel warna

Bahan Bantu Mengajar: LCD, komputer riba dan contoh hasil karya sebenar

EMK : Elemen Kreativiti dan Inovatif, TMK

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :1. Mengenal bahasa seni visual yang terdapat dalam gambar wau bulan.2. Mewarnakan wau bulan dengan menggunakan pensel warna atau oil-pastel dengan betul.3. Menghargai karya seni wau bulan yang telah dihasilkan.

STANDARD KANDUNGAN1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip rekaan : garisan, rupa, jalinan, warna, kontra dan imbangan) yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan wau dengan mewarna.2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan wau.3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan wau.4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.STANDARD PEMBELAJARAN4.1Persepsi EstetikMurid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni visual yang ada pada karya wau.

4.1.1 Unsur Seni

4.1.1.1Garisan garisan melengkung pada rupa wau

4.1.1.2Rupa organic dan geometri

4.1.1.3Jalinan - tampak

4.1.1.4Warna - primer

4.1.2 Prinsip Rekaan

4.1.2.1Kontra - warna

4.1.2.2Imbangan - simetri

4.2Aplikasi SeniMurid dapat mengaplikasikan pengetahuan menerusi penggunaan media dan teknik dalam aktiviti seni.

4.2.1 Mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni wau.

4.2.2 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

4.2.2.1Alat-tiada

4.2.2.2Bahan-lakaran wau pada kertas A4, krayon, pastel atau pensel warna

4.2.3 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam penghasilan karya wau

4.2.2.1Teknik lukisan

4.3Ekspresi KreatifMurid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya 2D iaitu wau.

4.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

4.3.2 Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya wau.

4.4Apresiasi SeniMurid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan berpandukan bahasa seni visual.

4.4.1 Mempamerkan karya seni yang dihasilkan

4.4.2 Menceritakan karya seni sendiri dan rakan secara lisan

4.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan.

LANGKAH / MASASTANDARD PEMBELAJARANILUSTRASI AKTIVITICATATAN

Set induksi(7 minit)Persepsi EstetikMenyanyikan lagu Wau Bulan dengan iringan muzik.

Ala ewah bule,Wau bule teraju tigo,Mari sini kawe-kawe,Buat wau bersamo-samo.

Strategi:Berpusatkan murid

BBM : Lagu Wau Bulan

KB : Mengait semula

Perkembangan(10 minit)Aplikasi Seni Murid ditunjukkan contoh wau sebenar. Bersoal jawab tentang:Unsur seni garisan, rupa, warna dan garisanPrinsip rekaan kontra (warna) dan imbangan (simetri)

KB: Menjana ideaBBM: Contoh gambar wau bulan.

Langkah 1(10 minit)Ekpresi Kreatif Mengedarkan lakaran wau. Memilih media dan warna yang digemarinya.

Langkah 2(10 minit)Mewarna lakaran corak dengan pensel warna, pastel atau krayon.

Langkah 3(5 minit)Membuat kemasan dan hiasan tambahan pada lukisan wau yang telah siap diwarnakan

Kemuncak (10 minit)Soal Jawab: Murid ditanya berkaitan dengan bahasa seni visual yang terdapat pada wau bulan yang telah diwarnakan oleh mereka. Soalan:Apakah jenis garisan yang terdapat pada gambar wau?Apakah warna yang digunakan untuk mewarnakan wau? KB : Mengingat kembali

Penutup (7 minit)Apresiasi Seni Mempamerkan hasil kerja dan bercerita mengenainya. Contoh: Wau terkenal di pantai timur terutama di Kelantan biasanya dimainkan selepas musim menuai padi. Wau yang dipasang busur akan mengeluarkan bunyi Mempamerkan karya seni pada papan pamer.Nilai : Menghargai karya dan keberanian

KB : Mengingat semulaEMK : Keusahawanan

Refleksi :KelebihanKelemahanPenambahbaikan

Ulasan Guru Pembimbing :____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ulasan Pensyarah :________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________