Rph format komputer

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Matapelajaran : Teknologi Maklumat Dan Komunikasi Dan Masyarakat. Tingkatan : 4 Kejora. Tarikh : 7 Ogos 2014. Hari : Khamis. Masa : 7.30 am 8.40 am (70 minit). Kehadiran Pelajar : 9 / 9 orang. Tajuk : Kerja kursus. Hasil Pembelajaran : Memahami langkah-langkah untuk memformat komputer memformat komputer menggunakan window XP. Objektif Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar akan dapat : 1. Memahami langkah-langkah untuk memformat komputer menggunakan window XP dengan betul. Nilai : 1. Tekun. 2. Rajin. 3. Menghormati guru. 4. Beri Tumpuan. Kaedah / Teknik : 1. Pemerhatian. 2. Bersoal jawab.

Transcript of Rph format komputer

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matapelajaran : Teknologi Maklumat Dan Komunikasi Dan Masyarakat.

Tingkatan : 4 Kejora.

Tarikh : 7 Ogos 2014. Hari : Khamis.

Masa : 7.30 am – 8.40 am (70 minit).

Kehadiran Pelajar : 9 / 9 orang.

Tajuk : Kerja kursus.

Hasil Pembelajaran :

Memahami langkah-langkah untuk memformat komputer memformat komputer menggunakan window XP.

Objektif Pembelajaran :

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, para pelajar akan dapat :

1. Memahami langkah-langkah untuk memformat komputer menggunakan window XP dengan betul.

Nilai :

1. Tekun.

2. Rajin.

3. Menghormati guru.

4. Beri Tumpuan.

Kaedah / Teknik :

1. Pemerhatian.

2. Bersoal jawab.

3. Brainstorming.

4. Merumus.

Pengetahuan Sedia Ada :

1. Pelajar telah tahu menggunakan komputer dan jenis-jenis sistem pengoperasian.

Alat Bantu Mengajar :

Projektor, LCD, papan putih, komputer.

Bahan Bantu Mengajar :

1. Modul ICT.

2. Buku rujukan complete.

3. Video koswer .

4. Komputer.

Langkah pembelajaran :

Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)

Set Induksi

5 minit

(7.30 am – 7.35 am)

Kandungan :

Sistem pengoperasian.

Guru memulakan sesi pembelajaran

dengan menunjukkan jenis-jenis sistem

pengoperasian yang berada dipasaran. .

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan guru dan

pelajar.

Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)

Guru bersoal jawab dengan pelajar

berkaitan contoh-contoh serta fungsi

setiap jenis sistem pengoperasian.

Guru mengaitkan apa yang akan

dipelajari pada hari ini.

Kaedah/Teknik:

Pemerhatian.

Bersoal jawab.

Nilai :

Tekun.

Patuh.

KBKK:

Berfikir dengan kritis.

Mengenalpasti.

Menghubungkaitkan

dengan pelajaran.

ABBM:

Komputer.

Langkah 1

30 minit

Kandungan :

Guru menerangkan objektif P&P yang

Strategi/Pendekatan:

Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)

(7.35 am – 8.05 am) Video koswer langkah-

langkah memformat

komputer.

perlu pelajar dicapai dalam pembelajaran

pada hari ini.

Guru mengarahkan pelajar untuk

memberi tumpuan kepada tayangan

video langkah-langkah memformat

komputer.

Berpusatkan pelajar.

Kaedah/Teknik:

Pemerhatian.

Nilai:

Patuh arahan.

Beri perhatian.

KBKK:

Menjana idea.

Pemahaman.

ABBM:

Video Koswer.

Langkah 2

(30 minit)

(8.05 am – 8.35 am)

Kandungan :

Menguji tahap kefahaman

pelajar

Pelajar diminta untuk berada didalam

kumpulan secara berpasangan iaitu

pelajar perlu membuat peta minda

berkaitan langkah demi langkah cara

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan guru dan

pelajar.

Kaedah/Teknik:

Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)

untuk memformat komputer.

Pelajar perlu membuat peta minda

tersebut dalam microsoft office work dan

dihantar ke email guru.

Guru memantau aktiviti pelajar.

Brainstorming.

Nilai:

Tekun.

Rajin.

KBKK:

Menjana tahap.

kefahaman pelajar.

Mengingat kembali isi

pembelajaran.

ABBM:

Komputer.

Penutup

5minit

(8.35am – 8.40am)

Soalan :

Apa yang telah dipelajari pada hari

ini?

Kandungan :

Rumusan keseluruhan topik.

Guru merumuskan semua tajuk yang

diajar pada hari ini.

Guru membenarkan pelajar bertanyakan

soalan mengenai tajuk yang dipelajari

pada hari ini.

Guru mengarahkan pelajar untuk

Strategi/Pendekatan:

Berpusatkan guru dan

pelajar.

Kaedah/Teknik:

Merumus.

Nilai:

Langkah/Masa Isi Pelajaran / Kemahiran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Catatan

(ABBM/Kaedah/Nilai/KBKK)

membaca topik yang akan dipelajari pada

kelas akan datang.

Menghormati guru.

Beri Tumpuan.

KBKK:

Menjana idea.