Rph Geo Borad

12
Bahan Bantu Belajar: Papan Geo 1

description

IPGM

Transcript of Rph Geo Borad

Page 1: Rph Geo Borad

1

Bahan Bantu Belajar: Papan Geo

Page 2: Rph Geo Borad

2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata pelajaran: Matematik

Topik: Bentuk dan Ruang

Kelas: 4M

Bilangan murid: 40 orang

Tarikh: 1 Februari 2012

Masa: 8.00-9.00 pagi

Page 3: Rph Geo Borad

3

Objektif Pembelajaran:Pada akhir pembelajaran, murid-murid berupaya untuk:i. Mengenal pasti konsep luas permukaan

bentuk 2 dimensi iaitu segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga tepat.

ii. Mengenal pasti cara mengira luas permukaan bentuk 2 dimensi iaitu segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga tepat dengan berpandukan papan Geo dan menggunakan formula.

Page 4: Rph Geo Borad

4

Pengetahuan sedia ada:Murid-murid telah mengetahui bentuk 2 dimensi iaitu segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga tepat.

Nilai murni:Kerjasama, disiplin dan teliti

Kemahiran berfikir:

Menjana idea, mencirikan dan mengira

Bahan bantu mengajar:Papan Geo, gelung getah

Page 5: Rph Geo Borad

5

Proses /Masa yang diperuntu

kkan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi( 5 minit )

1. Guru menunjukkan bahan yang terdiri daripada bentuk segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga tepat.

2. Selepas itu, guru meminta murid-murid untuk menunjukkan bahan yang terdiri daripada bentuk segi empat sama, segi empat tepat dan segi tiga tepat yang terdapat di dalam kelas.

BBM: kertas berwarna yang mempunyai bentuk

Page 6: Rph Geo Borad

6

Proses /Masa yang diperuntu

kkan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Perkembanganpertama( 10 minit )

1. Guru mengajar murid-murid untuk mengenal pasti nama sisi bentuk 2 dimensi seperti panjang dan lebar untuk segi empat sama dan tepat serta tinggi dan tapak untuk segi tiga tepat dengan menunjukkannya pada papan geo.

Contohnya:

BBM: Papan geo

lebar

panjang

tinggi

tapak

Page 7: Rph Geo Borad

Proses /Masa yang diperuntu

kkan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Perkembangankedua( 20 minit )

2. Dengan berpandukan papan geo, guru mengajar murid-murid untuk mencari luas permukaan bentuk 2 dimensi dengan mengira bilangan kotak dalam bentuk pada papan geo.

Contohnya:

BBM: Papan geo

= 4 unit per segi= 4 cm2

= 1 unit per segi= 1 cm2

1 cm

1 cm

2 cm

2 cm

Page 8: Rph Geo Borad

Proses /Masa yang diperuntu

kkan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Perkembangankedua( 20 minit )

3. Murid-murid diminta keluar ke hadapan untuk mengira luas permukaan bentuk 2 dimensi yang dibina oleh guru pada papan geo dengan mengira bilangan kotak dalam bentuk.

Contoh:

BBM: Papan geo

Page 9: Rph Geo Borad

9

Proses /Masa yang diperuntu

kkan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

PerkembanganKetiga(20 minit)

4. Akhirnya, guru mengajar murid-murid mengira luas permukaan bentuk 2 dimensi dengan menggunakan formula iaitu:

Luas permukaan segi empat sama

dan segi empat tepat = Panjang x Lebar

Luas permukaan segi tiga tepat=1/2 (Tapak x Tinggi)

Page 10: Rph Geo Borad

10

Proses /Masa yang diperuntu

kkan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

PerkembanganKetiga(20 minit)

5. Murid-murid berada dalam empat orang satu kumpulan untuk aktiviti permainan.

Contoh: Guru memberi luas

permukaaan bentuk tertentu dan meminta murid-murid untuk membina bentuk yang ditetapkan pada papan geo. Kumpulan yang paling cepat merupakan pemenang.

Page 11: Rph Geo Borad

11

Proses /Masa yang diperuntu

kkan

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Penutup ( 5 minit )

Guru membuat kesimpulan tentang pengajaran pada hari itu. Guru juga meminta murid-murid memberi pendapat tentang apa yang mereka pelajari pada sesi pembelajaran ini.

Guru memberikan latihan kepada murid.

Page 12: Rph Geo Borad

12

Sekian, terima kasih!