Rph Gosok Gg

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 14 Februari 2013 Tahun : 3 Iman Bil. Murid : 32 orang Masa : 10.00 pagi 11.00 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Jaga Kesihatan Diri Tajuk : Penjagaan Gigi STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. 2.3.2 Membaca kuat pelabgai bahan bacaan yang mengandungi ayat tunggal susunan biasa dan susunan songsang dengan lancar, sebutan dan intonasi yang betul dan jelas. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Membaca dan memahami petikan teks Menjaga Gigi dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. ii. Menjawab soalan kefahaman berdasarkan petikan teks dengan jawapan yang betul. Sistem Bahasa

description

123

Transcript of Rph Gosok Gg

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh

: 14 Februari 2013Tahun

: 3 ImanBil. Murid

: 32 orang Masa

: 10.00 pagi 11.00 pagiMata Pelajaran

: Bahasa MalaysiaTema

: Jaga Kesihatan DiriTajuk

: Penjagaan GigiSTANDARD KANDUNGANSTANDARD PEMBELAJARAN

2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.2.3.2 Membaca kuat pelabgai bahan bacaan yang mengandungi ayat tunggal susunan biasa dan susunan songsang dengan lancar, sebutan dan intonasi yang betul dan jelas.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:i. Membaca dan memahami petikan teks Menjaga Gigi dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. ii. Menjawab soalan kefahaman berdasarkan petikan teks dengan jawapan yang betul. Sistem Bahasa Kosa Kata

: sensitif, permukaan, risikoPengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum Ilmu

: Kajian Tempatan, Pendidikan Kesihatan Nilai murni

: Hormat menghormati, kekerjasama, berdisplin Kreativiti

: Imaginasi dan VisualisasiStrategi Kemahiran Berfikir

: Menjana idea, penyoalan, menghubungkait

dengan pengalaman Kecerdasan Pelbagai

: Verbal linguistik, kinestatik Kemahiran Belajar Cara Belajar :Mengumpul maklumat dan memproses

maklumat mengenai cara menggosok gigi

dengan betul.Bahan Bantu Belajar : Petikan teks Replika gigi Kad imbasan

Lembaran kerjaPengetahuan Sedia Ada : Murid-murid mengetahui dan melakukan rutin penjagaan gigi setiap hari. Langkah/ MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

Set Induksi(5 minit)

Nyanyian lagu Gosok GigiContoh soalan:

Cuba kamu memeriksa pakaian rakan kamu dari kepala hingga ke kasut?Adakah gigi kawan kamu rosak?

1. Murid-murid diminta membersihkan lantai bilik darjah.2. Murid memeriksa pakaian dari kepala hingga ke kasut secara berpasangan.

3. Murid melihat gigi pasangannya sama ada bersih atau rosak. 4. Murid menyanyikan lagu Gosok Gigi.5. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk yang hendak diajar. BBB:Lirik lagu Gosok GigiKB:

Penyoalan, menjana ideaBCB:

Mengumpul maklumat

Nilai murni:Hormat menghormati

Langkah 1

(20 minit)

Petikan teks :

Cara Menggosok GigiAktiviti membaca:

KelasKumpulan

Contoh intonasi:Jangan memberus dengan kuat kerana boleh menyebabkan gigi kamu menjadi sensitif.

Isi kandungan berita:

Menggosok gigi di bahagian hadapan.Menggosok gigi di bahagian tepi gigi.

Menggosok gigi di bahagian gigi dalam.

Menggosok gigi di bahagian geraham.1. Murid-murid ditunjukkan dengan kad imbasan gigi yang cantik dan gigi yang rosak.2. Murid-murid bersoal jawab mengenai kepentingan menjaga gigi.

3. Guru bersoal jawab dengan murid-murid mengenai cara menjaga gigi supaya tidak rosak. 5. Guru memberikan murid-murid petikan teks cara menggosok gigi.

6. Murid membaca petikan teks secara kelas dan kumpulan.

6. Murid dan guru berbincang mengenai petikan teks dan mendemontrasikan cara menggosok gigi dengan betul. BBB:

Petikan teks

(Lampiran 1)

KB:

Menjana idea

KP:

Verbal Lingusitik

Nilai murni:

Kerjasama

Langkah 2

(15 minit)Petikan teks:

Cara mengosok gigi

Contoh soalan kefahaman:

1. Kita perlu melihat __________________ semasa memberus gigi.

2. Gigi akan menjadi _____________________ jika memberus dengan kuat.

3. Kita hendaklah membersihkan seluruh _________________ gigi dengan betul.

4. Memberus gigi yang betul akan mengurangkan risiko untuk mendapat gigi _______________.

5. Mula-mula kita perlu memberus gigi di bahagian _________________, kemudian memberus gigi di bahagian tepi gigi.

1. Guru bersoal jawab mengenai petikan teks yang dibaca.

2. Murid-murid diminta menjawab soalan kefahaman yang diberikan pada lembaran kerja.

3. Guru akan memainkan kotak muzik dan murid yang terpilih akan memberi jawab berdasarkan soalan kefahaman tersebut.

4. Guru akan memberikan ganjaran kepada murid yang menjawab dengan betul.

5. Guru membimbing dan memantau aktiviti yang dilakukan oleh murid. BBB:

Petikan teksKotak Muzik

KB:

Bersoal jawab

Menghubung kait

KP:

Verbal Linguistik

Nilai murni:

Kerjasama

Langkah 3

(15 minit)

Ceraian kad imbasan:

Menggosok gigi di bahagian hadapan.

Menggosok gigi di bahagian gigi dalam.

Menggosok gigi di bahagian tepi gigi.

Menggosok gigi di bahagian geraham.

Urutan yang betul:

Menggosok gigi di bahagian hadapan.

Menggosok gigi di bahagian tepi gigi.

Menggosok gigi di bahagian gigi dalam.

Menggosok gigi di bahagian geraham.1. Guru melekatkan ceraian kad imbasan yang tidak mengikut urutan di atas papan putih.

2. Murid yang terpilih akan memadankan kad imbasan menjadi urutan yang betul.

3. Guru akan membimbing dan membetulkan jawapan yang salah.

4. Murid akan menyalin semula urutan yang betul di dalam lembaran kerja.

berdasarkan peta bulatan yang telah dilakukan. BBB:buku latihanKedah : Penyoalan

KB:

Menjana Idea, menyelesaikan masalahNilai murni:

Hormat menghormati

Penutup(5 minit)

Rumusan isi pelajaran

Contoh soalan:

Apakah nilai murni yang kamu pelajari pada hari ini?1. Murid-murid menyanyikan lagu gosok gigi bersama-sama.2. Guru merumuskan pembelajaran pada hari tersebut.KP:

KinestatikVerbal linguistik

Nilai murni:

Kerjasama