rph imbangan print.docx

15
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani Tunjang : 1- Kecergasan Tajuk : Imbangan Tarikh : 29 Ogos 2014 Hari : Selasa Masa : 8.30 – 9.00 pagi Kelas : 4 Maju Bil Murid : 33 (L : 21 / P : 12) Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : Psikomotor : 1) Melakukan aktiviti yang melibatkan imbangan secara individu iaitu imbangan ‘V’ atas punggung, dan dirian skala sekurang- kurangnya 5 kali dalam kiraan 5 saat dengan betul dan selamat. 2) Melakukan permainan sungai beracun dalam permainan kecil dengan betul dan selamat.

Transcript of rph imbangan print.docx

Page 1: rph imbangan print.docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani

Tunjang : 1- Kecergasan

Tajuk : Imbangan

Tarikh : 29 Ogos 2014

Hari : Selasa

Masa : 8.30 – 9.00 pagi

Kelas : 4 Maju

Bil Murid : 33 (L : 21 / P : 12)

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :

Psikomotor : 1) Melakukan aktiviti yang melibatkan imbangan secara individu iaitu imbangan ‘V’ atas

punggung, dan dirian skala sekurang- kurangnya 5 kali dalam kiraan 5 saat dengan

betul dan selamat.

2) Melakukan permainan sungai beracun dalam permainan kecil dengan betul dan

selamat.

Kognitif  : 1) Menyatakan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 otot yang terlibat semasa melakukan

aktiviti imbangan dengan betul dan tepat.

2) Menyatakan maksud dan aktiviti imbangan dengan betul dan tepat.

Afektif  : 1) Mempamerkan perasaan seronok semasa melakukan aktiviti yang melibatkan

imbangan.

2) Mempamerkan sikap bertanggungjawab menyusun semula alatan selepas pengajaran

Page 2: rph imbangan print.docx

dan pembelajaran dilaksanakan.

Pengalaman sedia ada : Murid pernah mempelajari aktiviti yang melibatkan imbangan semasa

Tahun 3.

Strategi utama : Teori kecerdasan Pelbagai dan Pembelajaran Secara Konstruktivisme.

Penggabungjalinan : Sains (Penggunaan otot yang terlibat)

Bahasa Melayu (Membina perkataan)

KBKK : Menjana idea dan menyelesaikan masalah.

Nilai Murni : Keyakinan diri, disiplin dan semangat berpasukan.

Bahan bantu mengajar : Perkara Perincian Kuantiti

1. Marker penanda 102. Kad imbasan 23. Board putih 14. Wisel 15. Kad abjad 50 6. Gelung rotan 15

Page 3: rph imbangan print.docx

Pelaksanaan :

Fasa Strategi / Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Catatan

Set Induksi (3-5 minit)

KKE : Kemahiran sosial – komunikasi.Strategi Utama : TKP (Intrapersonal, Interpersonal)

KehadiranKesihatanPakaian

Memanaskan Badan :-

Mobiliti Pepatung (a,e,i,o,u STOP) :-

Arahan guru dan diikuti dengan perlakuan murid

Mobiliti Pepatung (a,e,i,o,u stop) :-

Perlakuan berjalan :-Berdiri tegak.Kaki dibuka seluas bahuJarakkan kedudukan dengan rakan sebelah Tangan rapat ke sisiBersedia mendengar arahan dari guru

Pepatung (a,e,i,o,u stop) :-Berdiri secara rawakMenghadap guru Bergerak dalam kawasan yang ditetapkan.Perlakuan mengikut arahan guru :-

Berjalan Terbang seperti burungBergerak seperti

Page 4: rph imbangan print.docx

Lutut di fleksi sedikit semasa berjalanTangan dihayunkan.Bergerak tanpa melanggar kawan.

Perlakuan terbang seperti burung :-Berdiri tegak.Kaki dibuka seluas bahuJarakkan kedudukan dengan rakan sebelah Tangan didepakan Fleksi lutut semasa berjalanTangan diayunkan ke atas dan ke bawah seperti sayap burung yang sedang terbangBergerak tanpa melanggar kawan.

Perlakuan bergerak seperti robot :-Berdiri tegak.Kaki dibuka seluas bahuJarakkan kedudukan dengan rakan sebelah Fleksi siku 90°Lutut lurus semasa berjalan seperti robot Bergerak tanpa melanggar kawan.

robotMerangkak

Murid meneruskan perlakuan sehingga guru selesai menyebut ‘a,e,i,o,u STOP!’

Organisasi murid untuk mobiliti dan regangan

Petunjuk :-

Page 5: rph imbangan print.docx

Regangan

Regangan kepala, tangan, dan pinggang. Demonstrasi guru dan diikuti murid lain

Perlakuan merangkak :-Tapak tangan, lutut dan hujung jari kaki diletakkan di atas lantaiGerakkan tangan kanan dan diikuti kaki kiriTukar pelakuan dengan tangan kiri dan kaki kananMerangkak seperti bayi

ReganganRegangan tengkuk :-

Berdiri tegakKaki buka seluas bahuTangan kiri memegang daguPerlahan-lahan, tolak kepala ke arah kanan Mata memandang ke arah kananKira ulangan sebanyak 8 kaliPerlakuan diulang dengan kepala memandang ke arah kiri, atas dan bawah

Regangan tangan :-Berdiri tegakKaki buka seluas bahuTangan kanan lurus dan disilangkan ke kiri badan

- Guru- Murid - Marker penanda

Regangan

Regangan tengkuk

Regangan tangan

Page 6: rph imbangan print.docx

Tangan kiri diletakkan di bawah siku kanan dan difleksikan Tarik rapat tangan kanan ke arah badan Kira ulangan sebanyak 8 kaliPerlakuan diulang dengan menukar tangan kiri.

Regangan Pinggang :-Berdiri tegakKaki buka seluas bahuBahagian atas badan direndahkan kebahagian kanan badanKira ulangan sebanyak 8 kaliPerlakuan diulang dengan menukar ke arah kiri, hadapan dan belakang

Regangan pinggang

Perkembangan(10 minit)

Strategi utama : Kecergasan kinestatik dan teori konstruktivisme

Aktiviti Individu

BBM :Kad imbasan - 2Wisel -1Board putih – 1

Page 7: rph imbangan print.docx

Langkah 1 1) Imbangan ‘v’

atas punggung.

Demonstrasi guru dan diikuti perlakuan murid

Guru menerangkan tajuk pengajaran yang akan diajar.

Tajuk : Imbangan

Maksud : kebolehan mengawal

atau mengekalkan diri dengan

stabil semasa melakukan aktiviti.

1) Imbangan ‘v’ atas punggung. Perlakuan imbangan V’ :-

Duduk dan lunjurkan kaki ke hadapanLetakkan dan luruskan dua tangan ke belakang Condongkan badan ke belakangPerlahan-lahan angkat dua kaki dan luruskan ke atas Pastikan kedudukan stabil dan depakan tangan ke sisi secara perlahan-lahan. Bertahan selama mana yang boleh dan ulang sebanyak tiga kali.

Murid lelaki dan perempuan dipecahkan kepada 3 barisan. Duduk dalam barisan dan mengadap guru.

Imbangan ‘v’ atas punggung.

Organisasi imbangan V” dan dirian skala

Petunjuk :-guruMurid lelakiMurid perempuan marker penanda

Page 8: rph imbangan print.docx

2) Imbangan dirian skala.

Demonstrasi guru dan diikuti perlakuan murid

Imbangan dirian skala. Perlakuan imbangan dirian skala :-

Berdiri dalam keadaan sediaMata pandang hadapanTangan di sisiPerlahan-lahan, bongkokkan badan ke hadapan Kaki kanan ditarik ke belakang dan diluruskanBertahan selama 5 saatTurunkan kaki perlahan-lahanUlang sebanyak 3 kali perlakuanTukar kaki kiri dan ulang perlakuan.

Imbangan dirian skala.

Dalam organisasi yang sama

Imbangan dirian skala

Permainan kecil (10 minit)

Strategi Utama :TKP - Kecergasan kinestatikTeori konstruktivismeKBKK : Menjana idea

Sungai Beracun

.

Sungai BeracunPeraturan permainan :-

Murid dibahagikan kepada empat kumpulanMurid dikehendaki melalui gelung rotan untuk mengumpul abjad-

Sungai BeracunAbjad diletakkan di sekeliling gelung rotan Murid duduk dalam barisan yang diberikan

Page 9: rph imbangan print.docx

abjad yang diletakkan di sekeliling gelungMurid perlulah tunduk semasa mengambil abjadMurid dikehendaki mengambil satu abjad sahaja Dalam kumpulan, bentuk perkataan ‘IMBANGAN’ Murid perlulah berhati-hati imbangkan badan dan jangan terkeluar daripada gelung rotan.Sekiranya terdapat kumpulan yang terkeluar daripada gelung, murid tersebut dikehendaki ulang semula daripada garisan permulaan.Kumpulan yang menyusun perkataan “Imbangan” dengan sempurna dikira sebagai pemenang.

Organisasi permainan sungai beracun

Petunjuk :-- Kumpulan 1- Kumpulan 2- Kumpulan 3- Kumpulan 4- Marker penanda- Gelung getah

BBB :- Marker

penanda – 8 Gelung getah

4 Abjad - 50

Penutup(3-5 minit)

Strategi Utama : TKP – Kinestatik KBKK : menyelesaikan

Page 10: rph imbangan print.docx

masalah

1) Gerak Kendur Body Parts

Murid menyanyikan lagu ‘Body Parts’ Melodi : “London Bridge is Falling Down ”Murid mengikut demonstrasi guru

Rumusan

Gerak kendurBody Parts

Murid-murid berdiri dalam keadaan sediaGuru menyanyikan lagu ‘body parts’ dan diikuti perlakuan berdasarkan nyanyian guruMurid sama-sama menyanyikan lagu dan diikuti perlakuan yang lainLagu body parts :-

Put your finger on your head, On your head, on your head,Put your finger on your head, Hello head!Put your finger on your shoulders , On your shoulders, on your shoulders,Put your finger on your shoulders, Hello shoulders!

Guru menukar arahan bahagian badan yang lain seperti ears, elbows, stomach, knees, toes dan sebagainya.

Gerak kendurBody Parts

Organisasi gerak kendur

Petunjuk : - Guru- Murid lelaki- Murid perempuan

BBM :Skital - 4

Page 11: rph imbangan print.docx

RumusanSoal Jawab :-

Apakah aktiviti yang dijalankan?Apakah bahagian otot yang terlibat semasa melakukan aktiviti yang dilakukan?

Jawapan :-Imbangan Triseps, biseps, gluteus maksimus, deltoid, hamstring, kuadriseps.

Guru membuat refleksi apa yang diajar.