RPH Jalur Gemilang

20
JALUR GEMILANG Disediakan oleh; Md. Azri bin Sidik Syaza Yasmin binti Ismail Muhammad Kamarul Ariffin bin Lokman

Transcript of RPH Jalur Gemilang

Page 1: RPH Jalur Gemilang

JALUR GEMILANG

Disediakan oleh;

Md. Azri bin Sidik

Syaza Yasmin binti Ismail

Muhammad Kamarul Ariffin bin Lokman

Page 2: RPH Jalur Gemilang

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN(SLOT 30 MINIT) Komponen : Kerohanian dan Moral Kelas : Prasekolah Bestari Tarikh : 16 Ogos 2009 Masa : 10.50 pagi – 11.20 pagi Bilangan Murid: 25 orang Tema: Negara Malaysia Sub Tema : Jalur Gemilang Hasil Pembelajaran:

4.5.2 Mengenal dan menghormati bendera kebangsaan dan bendera negeri

4.5.3 Menyanyikan lagu kebangsaan dan lagu negeri Pengetahuan Sedia Ada:

Murid pernah melihat bendera kebangsaan dan menyanyikan lagu Maju dan Sejahtera.

Page 3: RPH Jalur Gemilang

Objektif:Pada akhir pembelajaran murid dapat, Menerangkan ciri-ciri Jalur Gemilang dengan

betul. Menyanyikan lagu kebangsaan dan lagu negeri

dengan betul. Kemahiran Berfikir (KB):

Menjana idea kreatif dan kritis, imbas kembali Nilai: Teliti, peka, cermat, berhati-hati, mengikut

arahan Bahan Bantu Belajar (BBB):

Carta lirik, lembaran kerja, radio, cakera padat, bendera Jalur Gemilang, pemain cakera padat, televisyen

Penggabungjalinan komponen: Bahasa dan Komunikasi, Kreativiti dan Estetika, Perkembangan Fizikal

Page 4: RPH Jalur Gemilang

•Murid berkumpul dan duduk di ruang perbualan pagi menghadap guru.•Guru akan bertanyakan kepada murid tentang Malaysia.

Set Induksi

(3 minit)• Aktiviti 1• Guru menunjukkan bendera Jalur Gemilang dan

menerangkan bilangan jalur, bucu bintang, dan warna-warna dalam bendera Jalur Gemilang.

• Aktiviti 2• Guru menayangkan video yang bertajuk Jalur Gemilang.• Murid-murid menyanyi mengikut nyanyian dalam video

tersebut bersama-sama.• Guru mengedarkan bendera Jalur Gemilang kecil kepada

setiap murid.• Murid-murid menyanyikan lagu ‘Jalur Gemilang’ sekali lagi

sambil mengibarkan bendera Jalur Gemilang.• Aktiviti 3• Murid diarahkan untuk mewarnakan bendera Malaysia dan

meniru ayat-ayat mudah dalam lembaran kerja yang telah diberikan oleh guru.

Penyampaian

(25 minit)

•Rumusan dibuat dengan bersoal jawab dengan murid-murid.•Lagu ‘Maju dan Sejahtera’ (lagu Wilayah Persekutuan) dimainkan. •Murid-murid menyanyikan lagu Maju dan Sejahtera dengan iringan muzik.

Penutup(2 minit)

Page 5: RPH Jalur Gemilang

SET INDUKSI(3 MINIT)

Page 6: RPH Jalur Gemilang

SET INDUKSI Murid berkumpul dan duduk di ruang

perbualan pagi menghadap guru. Guru akan bertanyakan kepada murid

tentang Malaysia.

Page 7: RPH Jalur Gemilang

CONTOH SOALAN: G: Apa yang kamu tahu tentang Negara

kita? M1: Bendera Malaysia M2: Lagu Negaraku M3: Malaysia merdeka pada 31 Ogos

1957

Page 8: RPH Jalur Gemilang

PENYAMPAIAN(25 MINIT)

Page 9: RPH Jalur Gemilang

AKTIVITI 1: Guru menunjukkan bendera Jalur

Gemilang dan menerangkan bilangan jalur, bucu bintang, dan warna-warna dalam bendera Jalur Gemilang.

Page 10: RPH Jalur Gemilang

JALUR GEMILANG

Page 11: RPH Jalur Gemilang

AKTIVITI 2: Guru menayangkan video yang bertajuk

Jalur Gemilang. Murid-murid menyanyi mengikut

nyanyian dalam video tersebut bersama-sama.

Guru mengedarkan bendera Jalur Gemilang kecil kepada setiap murid.

Murid-murid menyanyikan lagu ‘Jalur Gemilang’ sekali lagi sambil mengibarkan bendera Jalur Gemilang.

Page 12: RPH Jalur Gemilang

JALUR GEMILANG

Page 13: RPH Jalur Gemilang

 Merahmu bara semangat wajaPutihmu bersih budi pekerti

Kuning berdaulat payung negaraBiru perpaduan kami semua

Puncak dunia telah kau tawanLautan luas telah kau redah

Membawa semangat jiwa merdekaSemarak jaya kami warganya

Empat belas melintang jalurnyaSemua negeri dalam Malaysia

Satu suara satu semangatItu sumpah warga berdaulat

Jalur gemilang... di bawah naunganmuJalur gemilang... kami semua bersatu

Perpaduan ketaatanAmalan murni rakyat Malaysia

Jalur gemilang... megah kami terasaJalur gemilang... kibarkanlah wawasan

Merah putih biru kuningJalur semangat kami semua

BerkibarlahBerkibarlahBerkibarlah

Jalur gemilang

JALU

R G

EM

ILA

NG

Page 14: RPH Jalur Gemilang

AKTIVITI 3: Murid diarahkan untuk mewarnakan

bendera Malaysia dan meniru ayat-ayat mudah dalam lembaran kerja yang telah diberikan oleh guru.

LEMBARAN KERJA

Page 15: RPH Jalur Gemilang

PENUTUP(2 MINIT)

Page 16: RPH Jalur Gemilang

RUMUSAN Guru membuat rumusan dengan

bertanya soalan kepada murid. Rumusan dibuat dengan bersoal jawab

dengan murid-murid. Lagu ‘Maju dan Sejahtera’ (lagu Wilayah

Persekutuan) dimainkan. Murid-murid menyanyikan lagu Maju

dan Sejahtera dengan iringan muzik.

Page 17: RPH Jalur Gemilang

CONTOH SOALAN: G: Seronok tak belajar hari ini? M: Seronok. G: Apa yang kamu belajar? M: Jalur Gemilang.

Page 18: RPH Jalur Gemilang

LAGU WILAYAH PERSEKUTUAN

Harmoni Wilayah Pertiwi Semoga Sentiasa Diberkati

Wawasan Hala Pembangunan Sebagai Semangat Perpaduan

Wilayah Persekutuan Maju Dan Sejahtera (2X)

MA

JU D

AN

S

EJA

HTER

A

Page 20: RPH Jalur Gemilang

SEKIAN,TERIMA KASIH