Rph k3 Kemahiran Manipulatif - m3

download Rph k3 Kemahiran Manipulatif - m3

of 4

Transcript of Rph k3 Kemahiran Manipulatif - m3

  • 7/29/2019 Rph k3 Kemahiran Manipulatif - m3

    1/4

    Rancangan Pengajaran Harian Kemahiran Manipulatif

    Tarikh : 4/2/2013

    Kelas : K3

    Masa : 11.05 pagi 12.05 tengah hari

    Bil. Murid :

    Bil. Nama Masalah Kehadiran

    1. Tang Yu Jing Sindrom Down

    2. Muhd Aqil Anaqi Autisme

    3. Rizal Eng Slow Learner

    4. Nur Athirah Slow Learner

    5. Chew Ting Sheng ADHD

    Tajuk : 1. Motor Kasar

    Standard Kandungan : 1.2 Pergerakan motor kasar melalui aktiviti harian

    Standard Pembelajaran : 1.2.2 Latihan amali menyarung baju-T

    i. Mengenal bahagian baju-Tii. Latihan amali menyarung baju-T

    Objektif :

    Pada akhir pengajaran ini, murid dapat :

    i. Murid boleh mengenal bahagian baju-T dengan betul.ii. Murid boleh menyarung baju-T dengan baik.

    Nilai : Berdikari, kesungguhan, kerjasama, hormat.

    Bahan Bantu Mengajar : Senikata lagu, video lagu Bangun Pagi, baju-T (bahan maujud), analisis

    tugasan, lembaran kerja, kad bersiri.

  • 7/29/2019 Rph k3 Kemahiran Manipulatif - m3

    2/4

    Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Catatan

    Set Induksi

    (5 minit)

    Menyanyikan lagu

    Bangun Pagi

    bersama-sama.

    1. Guru menampal senikata lagudi hadapan.

    2. Guru meminta seorang muriduntuk membaca senikata

    tersebut.

    3. Guru menayangkan videolagu Bangun Pagi kepada

    murid.

    4. Murid melihat danmendengar video terlebih

    dahulu.

    5. Guru memainkan semulavideo dan menyanyi

    bersama-sama murid.

    Teknik : Nyanyian.

    Nilai :Kerjasama.

    BBB : Senikata

    lagu, video lagu

    Bangun Pagi.

    Terapi : Muzik dan

    nyanyian.

    Langkah 1

    (10 minit)

    Memperkenalkan

    bahagian-bahagian

    baju-T.

    1. Guru mengedarkan lembarankerja kepada setiap murid.

    2. Guru melekatkan gambarsehelai baju di papan putih.

    3. Guru memperkenalkanbahagian-bahagian baju-T

    kepada murid.

    4. Setelah itu, murid dimintamenunjukkan bahagian-

    bahagian baju-T yang disebut

    oleh guru pada lembaran

    kerja yang diberi.

    5. Guru menilai jawapan murid.

    Teknik :

    Penerangan.

    Nilai : Hormat.

    BBB : Lembaran

    kerja.

  • 7/29/2019 Rph k3 Kemahiran Manipulatif - m3

    3/4

    6. Murid melengkapkanlembaran kerja.

    Langkah 2

    (20 minit)

    Latihan amali

    memakai baju

    menggunakan

    analisis tugasan.

    1. Guru menunjukkan baju-Tberlengan panjang dan

    pendek kepada murid.

    2. Murid mengenalpasti yangmanakah baju-T berlengan

    panjang dan pendek.

    3. Guru menampal analisistugasan di hadapan.

    4.

    Guru menerangkan analisistugasan yang ditampal.

    5. Setelah itu, murid melakukanamali memakai baju dengan

    bimbingan guru dan

    pembantu pengurusan murid.

    Teknik : Latihan

    Amali.

    Nilai : Berdikari.

    BBB : Analisis

    tugasan, baju-

    T(bahan maujud)

    Terapi :

    Psikomotor kasar.

    Langkah 3

    (10 minit)

    Menyusun analisis

    tugasan .

    1. Guru memberikan setiapmurid satu set kad bersiri.

    2. Guru memberi arahan kepadamurid untuk menyusun kad-

    kad tersebut mengikut

    langkah-langkah untuk

    memakai baju yang betul.

    3. Murid melakukan aktivitisambil dipantau oleh guru.

    Teknik : Latih tubi.

    Nilai :

    Kesungguhan.

    BBB : Kad bersiri.

    Langkah 4

    (10 minit)

    Latih tubi

    menggunakan

    lembaran kerja.

    1. Guru mengedarkan lembarankerja kepada setiap murid.

    2. Murid diberi masa untukmenyiapkan lembaran kerja.

    Teknik : Latih tubi.

    Nilai :

    Kesungguhan.

    BBB : Lembaran

  • 7/29/2019 Rph k3 Kemahiran Manipulatif - m3

    4/4

    3. Guru mengutip semulalembaran kerja setelah murid

    siap.

    kerja.

    Penutup

    (5 minit)

    Menyanyi semula

    lagu Bangun Pagi.

    1. Guru menyanyikan semulalagu tersebut bersama-sama

    murid.

    2. Guru membuat kesimpulanpengajaran.

    Teknik : Rumusan.

    Terapi : Muzik

    dan nyanyian.

    Refleksi :

    ______________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________

    Ulasan pensyarah / guru pembimbing :

    ______________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________