RPH-KBSR-Catan 1

13
Rancangan Pengajaran HarianPendidikan Seni Visual Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual Tahun: Tahun 3 Amanah Bidang Kegiatan: Mengambar Tajuk: Pemandangan Jenis: Catan Tarikh: 14 Ogos 2012 Masa:11. 30 – 12. 30 ( 60 minit ) Objektif Pengajaran: - Guru dapat mengajar murid menghasilkan gambar pemandangan dengan menggunakan teknik catan. Hasil Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat: 1.Menghasilkan gambar pemandangan dengan menggunakan teknik catan. 2.Menyenaraikan alat dan bahan yang diperlukan untuk menghasilkan gambar pemandangan dengan menggunakan teknik catan.

Transcript of RPH-KBSR-Catan 1

Page 1: RPH-KBSR-Catan 1

Rancangan Pengajaran HarianPendidikan Seni Visual

Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual

Tahun: Tahun 3 Amanah

Bidang Kegiatan: Mengambar

Tajuk: Pemandangan

Jenis: Catan

Tarikh: 14 Ogos 2012

Masa:11. 30 – 12. 30 ( 60 minit )

Objektif Pengajaran:

- Guru dapat mengajar murid menghasilkan gambar pemandangan dengan menggunakan teknik catan.

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1.Menghasilkan gambar pemandangan dengan menggunakan teknik catan.

2.Menyenaraikan alat dan bahan yang diperlukan untuk menghasilkan gambar pemandangan dengan menggunakan teknik

catan.

3.Menyatakan langkah-langkah untuk menghasilkan gambar pemandangan dengan menggunakan teknik catan.

4.Murid berasa gembira dan seronok dengan hasil kerja yang telah dijalankan.

Keperluan :

1.Alat-berus dan “pallet”.

2.Bahan- kertas lukisan dan cat air atau cat poster atau cat tempera3.Rujukan- Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni VisualKurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR).

Page 2: RPH-KBSR-Catan 1

Prosedur:

1.Guru menentukan aras pembelajaran supaya bersesuaian dengan tahap murid.

2.Guru merancang strategi pengajaran dengan teratur supaya proses pengajaran dan pembelajaran berjalan dengan lancar

denganmenerapkan integrasi muzik, pergerakan dan pendidikan seni.

3.Memulakan proses pengajaran dengan membuat aktiviti bersama murid.

4.Mempamerkan contoh hasil karya mencorak dengan teknik catan yang telah siap.

5.Guru menerangkan proses untuk membuat lukisan pemandangan dengan teknik catan basah atas basah.

6.Guru membimbing murid-murid melakukan aktiviti melukis catan pemandangan dengan menggunakan teknik basah atas

basah sehingga siap.

.Apresiasi dan refleksi.

Penutup

Page 3: RPH-KBSR-Catan 1

LANGKAH/ MASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI P&P CATATAN

Set Induksi (5 minit) 1.Guru menunjukkan contoh

hasil lukisan pemandangan

yang menggunakan teknik

catan kepada murid.

2. Guru menanyakan beberapa

soalan kepada murid.

a. “Gambar apakah ini?”

b. “Pernah melihat lukisan

seperti ini?”

3. Guru mengaitkan aktiviti

-Murid dapat melakukan aktiviti

dengan rasa gembira.

-murid dapat kembali

segar untuk menjalani sesi

pembelajaran

Teori Kecerdasan Pelbagai-

interpersonal-kecerdasan

ruang.

Page 4: RPH-KBSR-Catan 1

melukis gambar pemandangan

dengan teknik catan.

Aktiviti 1 (5 minit) 1.Guru mengaitkan aktiviti

dengan pelajaran mencatan.

2. Guru menerangkan definisi

catan kepada murid-murid.

Aras 1

-murid dapat menerangkan

tentang aktiviti mencatan

dengan menggunakan teknik basah atas basah.

Teori Kecerdasan Pelbagai-

interpersonal

Aktiviti 2 (5 minit)1. Guru menunjukkan alat dan

bahan yang diperlukan

untuk mlakukan aktiviti

mencatan.

Aras 2

-murid dapat menyatakan

alat dan bahan yang

diperlukan untuk membuat

lukisan catan pemandangan

dengan teknik basah atas

basah.

Teori Kecerdasan Pelbagai

- kecerdasan ruang

Teori Pembelajaran Sosial

- behaviorisme

Aktiviti 3 (40 minit) 1. Guru menunjukkan cara Aras 3 Pembelajaran secara

Page 5: RPH-KBSR-Catan 1

untuk membuat catan

pemandangan dengan

menggunakan teknik basah

atas basah.

Langkah 1:

Langkah 2:

-murid dapat menceritakan

langkah-langkah untuk

menghasilkan catan

pemandangan dengan

menggunakan teknik basah

atas basah.

-Membuat lakaran terlebih

dahulu pada kertas lukisan

mengikut motif yang telah

dipilih..

-Basahkan kertas terlebih

dahulu.

konstruktivisme

Page 6: RPH-KBSR-Catan 1

Langkah 3:

Langkah 4:

Langkah 5:

Langkah 6:

-Sapukan campuran warna

Ultramarine Deep dan

Prussian Blue (Biru) bagi

membentuk awan dan air.

- Sapukan campuran warna

Yellow Ochre, Red, dan Burnt

Sienna bagi membentuk daun-

daun pokok.

-Sapukan warna hitam bagi

membentuk objek figura

manusia.

Page 7: RPH-KBSR-Catan 1

Langkah 7:

Langkah 8:

2. Guru membimbing murid

-Sapukan warna hitam bagi

membentuk dahan dan imej

bayang pokok.

- Dengan menggunakan tisu,

celup dan tekapkan bagi

membentuk ton warna pada

daun-daun pokok.

- Lakukan kemasan pada

bahagian- bahagian lain, agar

lukisan nampak lebih

semulajadi.

- Karya catan pemandangan

yang berjaya dihasilkan

dengan menggunakan teknik

basah atas basah.

Page 8: RPH-KBSR-Catan 1

menyiapkan catan

pemandangan dengan

menggunakan teknik basah

atas basah.

-murid dapat menghasilkan

catan pemandangan dengan

menggunakan teknik basah

atas basah.

-murid dapat menjalankan

aktiviti dengan lancar dibawah

penyeliaan guru.

Sesi apresiasi dan refleksi

(5 minit)

1.Sesi apresiasi dan refleksi

hasil kerja yang telah

dihasilkan murid dengan:

-baik

-sederhana

-kurang

2. Guru membuat rumusan

berdasarkan ketiga-tiga

kategori tersebut.

-murid berasa gembira dengan

hasil kerja masing-masing.

-murid dapat menilai tahap

keupayaan diri dan rakan-

rakan.

-murid diberi peluang memberi

pendapat tentanghasil kerja

rakan yang lain.

Teori Kecerdasan Pelbagai

-intrapersonal

-interpersonal

Page 9: RPH-KBSR-Catan 1

3.Guru menjalankan penutup

dengan membuat pengukuhan

terhadap apa yang telah

dipelajari kerja masing-masing.

-murid dapat menghasilkan

rekaan corak menggunakan

teknik gosokan tanpa seliaan

guru. 

--Intelektual