Rph Kh Menjaga Haiwan

8
19 3.0 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) KEMAHIRAN MEMELIHARA HAIWAN

description

PKB3107-KAUB

Transcript of Rph Kh Menjaga Haiwan

Page 1: Rph Kh Menjaga Haiwan

19

3.0 RANCANGAN PENGAJARAN

HARIAN (RPH) KEMAHIRAN

MEMELIHARA HAIWAN

Page 2: Rph Kh Menjaga Haiwan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP PENDIDIKAN KHAS MASALAH PEMBELAJARAN

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup (Komponen : Pertukangan)

Kelas : 4 Bintang

Tarikh : 25 Julai 2013

Hari : Rabu

Masa : 0800-0900 (60 minit)

Bilangan Murid : Kumpulan 1 :

NAMA KATEGORI

Kumpulan 2 :

Tema / Tajuk : Alatan Pemeliharaan Haiwan

Tunjang Utama : Kemanusiaan

Standard Kandungan : 3.1 Mengetahui Alatan untuk Pemeliharaan Haiwan

Standard Pembelajaran : 3.1.1 Mengenal dan Menamakan Alatan untuk Pemeliharaan Haiwan

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai haiwan peliharaan seperti ikan dan kucing di rumah serta pernah melihat alatan untuk pemeliharaan haiwan tersebut.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat

Kumpulan 1 : 1. Mengenal pasti 3 daripada 5 peralatan yang digunakan untuk memelihara ikan dengan betul.

2. Menyebut 3 daripada 5 peralatan yang digunakan

20

NAMA KATEGORI

Page 3: Rph Kh Menjaga Haiwan

untuk memelihara ikan dengan betul.

Kumpulan 2 : 1. Mengenal pasti 3 daripada 5 alatan pertukangan dengan betul.

2. Melakukan amali memelihara ikan hiasan dengan aksesori yang dibekalkan.

Tunjang Lain Yang Disepadukan : Komunikasi dan Kerohanian, Sikap dan Nilai

Elemen Merentas Kurikulum : Kemahiran Belajar Cara Belajar

Penggabungjalinan Kemahiran : Pertuturan, Pengamatan, Psikomotor Halus dan Sosialisasi

Unsur Terapi : Pertuturan, Pengamatan, Psikomotor Halus dan Sosialisasi.

Penyerapan Nilai : Mendengar arahan, berdisiplin, berdikari, bekerjasama dan yakin diri.

Kemahiran Berfikir (KBKK) : Meneliti bahagian kecil dan keseluruhan

Bahan Bantu Mengajar :

LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi

(± 5 minit)

Mencari Ikan

Tersembunyi

1. Guru membawa sauk ikan ke

dalam kelas.

2. Guru menerangkan fungsi sauk

ikan tersebut kepada murid.

3. Murid diminta untuk mencari

seekor ikan replika untuk setiap

seorang yang telah

disembunyikan di sekitar bilik

darjah.

4. Murid akan dimasukkan ke

Teknik :

o Permainan

Terapi :

o Psikomotor

Halus

Nilai :

o Mendengar

21

Apron Sauk Ikan

Ikan Laga Replika Ikan

Air Kolah Rumpai Air

Akuarium Batu Hiasan

Makanan Ikan Kad Nama

Page 4: Rph Kh Menjaga Haiwan

dalam kumpulan masing-

masing mengikut ikan replika

yang telah mereka temui.

5. Guru mengaitkan aktiviti

tersebut dengan topik

pembelajaran pada hari

berkenaan.

Arahan

o Berdisiplin

BBM :

o Sauk Ikan

o Ikan Replika

Langkah 1

(15 minit)

Memperkenalkan

komponen asas

untuk

memelihara ikan:

Air Kolah

Akuarium

Batu Hiasan

Rumpai Air

Ikan Laga

1. Guru bertanya kepada murid

jenis-jenis ikan peliharaan yang

mereka tahu.

2. Murid ditunjukkan dengan

peralatan yang digunakan

untuk memelihara ikan.

3. Murid dibimbing untuk

menyebut nama peralatan

tersebut satu persatu.

4. Murid diterangkan fungsi setiap

peralatan tersebut.

5. Murid diminta untuk menyebut

semula nama dan fungsi alatan

tersebut secara rawak mengikut

peralatan yang ditunjukkan oleh

guru.

Teknik :

o Soal Jawab

o Tunjuk Cara

Terapi :

o Pertuturan

Nilai :

o Mendengar

Arahan

o Yakin Diri

o Berdisiplin

BBM :

o Akuarium

o Air Kolah

o Batu Hiasan

o Rumpai Air

o Ikan Laga

Langkah 2

(10 minit)

Demonstrasi

Langkah

Penyediaan

Komponen Asas

Memelihara Ikan

di Dalam

1. Murid diingatkan tentang

langkah-langkah keselamatan

dalam penyediaan akuarium

agar tidak mengotorkan

pakaian dengan memakaikan

apron.

Teknik :

o Demonstrasi

Terapi :

o Pengamatan

22

Page 5: Rph Kh Menjaga Haiwan

Akuarium 2. Murid ditunjukkan cara untuk

menghias bekas akuarium dan

memelihara ikan satu persatu.

Nilai :

o Mendengar

Arahan

o Berdisiplin

o Berdikari

BBM :

o Air Kolah

o Akuarium

o Batu Hiasan

o Rumpai Air

o Ikan Laga

Langkah 3

(25 minit)

Amali

Penyediaan

Komponen Asas

Dalam

Memelihara Ikan

di Dalam

Akuarium

1. Murid diminta untuk memakai

apron sebelum melakukan

tugas sebagai langkah

keselamatan.

2. Murid diberikan alatan untuk

menghias dan memelihara ikan

mengikut kumpulan masing-

masing.

3. Murid perlu menyediakan

komponen asas dan peralatan

mengikut arahan guru dan

langkah-langkah yang telah

dipelajari tadi.

4. Murid memasukkan komponen

dan peralatan dengan bantuan

guru.

5. Murid menyusun batu hiasan di

dalam akuarium dan diikuti

dengan memasukkan air kolah

yang telah disediakan.

Teknik :

o Amali

o Kreativiti

Terapi :

o Pertuturan

o Sosialisai

Nilai :

o Mendengar

Arahan

o Berdisiplin

o Bertanggungjaw

ab

BBM :

o Apron

o Akuarium

o Air Kolah

23

Page 6: Rph Kh Menjaga Haiwan

6. Murid memasukkan rumpai air

ke dalam akuarium mengikut

kreativiti masing-masing.

7. Murid memasukkan ikan laga

ke dalam akuarium sebagai

langkah terakhir.

8. Murid diminta untuk melabelkan

akuarium masing-masing agar

tidak bertukar dengan

kumpulan yang lain.

9. Murid diajar untuk memberi

makan kepada ikan.

10.Murid diminta untuk membuat

jadual bertugas bagi memberi

makan kepada ikan mengikut

giliran ahli dalam kumpulan

masing-masing.

o Batu Hiasan

o Rumpai Air

o Ikan Laga

o Kad Nama

o Makanan Ikan

Penutup

(5 minit)

Soal Jawab dan

Rumusan Topik

1. Hasil kerja murid dinilai dan

akuarium yang paling cantik

diberikan ganjaran berbentuk

pujian.

2. Guru membuat rumusan

terhadap pelajaran hari ini.

3. Murid diterapkan rasa

bertanggungjawab dan

menyayangi haiwan peliharaan

masing-masing.

Strategi :

o Soal jawab

Nilai :

o Bertanggungjaw

ab

o Menyayangi

Haiwan

24