RPH Kolaj bunga

7
Bidang : Menggambar Tahun : 3 Modul : Bidang Menggambar Aktiviti : Kolaj Tema : Alam Semula Jadi Tajuk : Bunga Masa : 60 minit Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempelajari teknik melukis dan kolaj serta mengenali jenis-jenis bunga. Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi PdP murid dapat: 1. Memilih, menyusun dan memanipulasi bahan secara kreatif. 2. Mengamalkan nilai-nilai murni seperti bekerjasama, berkeyakinan diri, kekemasan da kebersihan serta menghargai alam sekitar. 3. Meningkatkan minat, daya kreativiti dan imaginasi dalam kegiatan seni visual. FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]

description

PSV

Transcript of RPH Kolaj bunga

Bidang : Menggambar

Tahun : 3

Modul : Bidang Menggambar

Aktiviti : Kolaj

Tema : Alam Semula Jadi

Tajuk : Bunga

Masa : 60 minit

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mempelajari teknik melukis dan

kolaj serta mengenali jenis-jenis bunga.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi PdP murid dapat:

1. Memilih, menyusun dan memanipulasi bahan

secara kreatif.

2. Mengamalkan nilai-nilai murni seperti

bekerjasama, berkeyakinan diri, kekemasan da

kebersihan serta menghargai alam sekitar.

3. Meningkatkan minat, daya kreativiti dan imaginasi

dalam kegiatan seni visual.

4. Menghasilkan karya gambar bunga daripada kulit

telur dengan teknik kolaj.

Media : Alat : berus lukisan, pembaris, pensel

Bahan: kulit telur, gam ‘UHU’ , warna poster atau cat

arkilik, kertas warna

Bahan Bantu Mengajar : i. Persembahan powerpoint maksud kolaj dan

FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]

Bidang : Menggambar

bahan yang diperlukan untuk membuat kolaj.

ii. Contoh gambar yang menggunakan teknik kolaj.

iii. Klip video ‘Bunga Berkembang’

EMK : Keusahawanan, Kreativiti dan Inovasi

STANDARD KANDUNGAN :

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan, warna,

kepelbagaian, dan kontra yang terdapat dalam alam semulajadi, objek

buatan manusia, dan karya seni dalam penghasilan gambar dengan

teknik kolaj.

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi

penentuan media dan teknik dalam aktiviti menghasilkan gambar teknik

kolaj.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam

penghasilan gambar teknik kolaj.

4. Apresiasi terhadap karya seni sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni

visual, sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN :

1.1 Persepsi Estetik

Murid dapat mengenal, menamakan dan menyatakan bahasa seni visual

yang ada pada kolaj.

1.1.1 Unsur seni

1.1.1.1 Rupa- organik atau geometri atau gabungan rupa.

1.1.1.2 Jalinan – sentuh dan tampak.

FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]

Bidang : Menggambar

1.1.1.3 Warna – primer atau sekunder atau kedua-dua warna.

1.1.2 Prinsip rekaan

1.1.2.1 Kepelbagaian - bahan

1.1.2.2 Kontra - warna

1.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media serta

proses dan teknik dalam penghasilan kolaj.

1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis media

1.2.1.1 Alat – berus lukisan, pembaris, pensel

1.2.1.2 Bahan – kertas warna, kulit telur, warna poster/cat arkilik

dan gam ‘uhu’

1.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik dan proses dalam

penghasilan karya.

1.2.2.1 Teknik – kolaj

1.3 Ekspresi Kreatif

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni

Visual, media serta serta proses dalam penghasilkan karya.

1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.

1.3.2 Menggunakan bahasa seni cisual dalam penghasilan karya.

1.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan

karya.

1.4 Apresiasi Seni

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan

berpandukan bahasa seni visual.

1.4.1 Mempamer hasil karya yang dihasilkan

1.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri secara lisan

FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]

Bidang : Menggambar

1.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan

STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI

Set Induksi (3minit)

Guru menayangkan klip video bunga berkembang.

(ppt cth kolaj.pptx)

Guru bersoal jawab dengan murid:

bunga apakah yang terdapat dalam klip video itu.

apakah perasaan kamu bila melihat bunga-bunga

Ini?

Persepsi Estetik (7 minit)

Guru bersoal jawab dengan murid tentang bahasa

seni visual yang ada dalam klip video ini.

Guru menerangkan pengertian kolaj beserta contoh-

contoh kolaj.

Guru memberitahu murid bahawa mereka akan

membuat aktiviti kolaj yang bertajuk “Bunga”. pada

hari ini dengan menggunakan bahan terbuang iaitu

kulit telur.

Rujuk slaid 1 ppt

Nilai :

Menghargai ciptaan

Tuhan.

Rujuk ppt slide 2 – 6

ppt cth kolaj.pptx

Aplikasi Seni (10)

Murid dibahagikan kepada kumpulan berpasangan.

Guru memperkenalkan media yang digunakan.

Rujuk Langkah2.pptx

FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]

Bidang : Menggambar

Guru menunjukkan langkah-langkah menghasilkan

kolaj bunga.

Langkah 1 – melakar gambar bunga di atas

kertas warna yang dipilih.

Langkah 2 – mewarnakan kulit telur.

Langkah 3 – kulit telur dipecahkankan menjadi

cebisan kecil.

Langkah 4 – menampal kulit telur pada gambar

bunga dengan gam ‘uhu’.

Ekspresi Kreatif (30 minit)

Murid mengeluarkan bahan/media yang telah

dipesan oleh guru pada minggu lalu.

Murid menghasilkan kolaj dengan bimbingan guru

seperti langkah-langkah yang telah ditunjukkan.

Murid bekerjasama dalam kumpulan menghasilkan

kolaj mengikut kreativiti masing-masing.

Nilai :

Bekerjasama

KBKK:

Menjana idea

Apresiasi Seni (5 minit)

Murid menghantar hasil karya mereka.

Guru memanggil tiga orang murid mempamerkan

hasil karya seni kolaj dan menceritakan hasil karya

seni sendiri.

Murid disoal bagaimanakah rasanya bekerjasama

menyiapkan kolaj ini dalam kumpulan.

Nilai:

Semangat berpasukan

FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]

Bidang : Menggambar

Penutup (5 minit)

Guru membuat rumusan dan menanya tiga soalan

untuk menguji minda iaitu :

1) Apakah maksud kolaj?

2) Bagaimanakah cara-cara membuat teknik kolaj?

3) Apakah bahan-bahan lain yang boleh dikitar

semula untuk menghasilkan satu bahan seni

yang menarik?

Murid diminta oleh guru untuk menjaga dan

mencintai alam sekitar.

Murid mengemas dan membersihkan kelas sebelum

menamatkan sesi pengajaran dan pembelajaran.

KBKK:

Menjana idea

Nilai:

Menghargai alam sekitar

dan menjaga kebersihan

FAKHRIYAH SAID [PPG21578/12]