rph kssr tahun 2

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 4 Betau Tarikh : 21 Januari 2011 Masa : 10.30 11.00pagi (30 minit) Bilangan Murid : 25 orang Tajuk : Pemimpin Kecil di Sekolahku Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat : 1. Mengemukakan 3 soalan bertumpu dan 2 soalan bercapah mengenai kriteria calon ketua kelas secara logik dan tepat 2. Membaca petikan kriteria calon ketua kelas dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik 3. Membina 3 perenggan dengan ayat tunggal dan ayat majmuk menggunakan kata adjektif yang terdapat dalam petikan Fokus Utama: 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila Aras : 2 (i) Mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah serta menjawabnya secara logik dan tepat Fokus Sampingan: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul serta memahami perkara yang dibaca Aras : 3 (i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik

Transcript of rph kssr tahun 2

Page 1: rph kssr tahun 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tahun : 4 Betau

Tarikh : 21 Januari 2011

Masa : 10.30 – 11.00pagi (30 minit)

Bilangan Murid : 25 orang

Tajuk : Pemimpin Kecil di Sekolahku

Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat :

1. Mengemukakan 3 soalan bertumpu dan 2 soalan bercapah mengenai kriteria

calon ketua kelas secara logik dan tepat

2. Membaca petikan kriteria calon ketua kelas dengan sebutan dan intonasi

yang betul dan menarik

3. Membina 3 perenggan dengan ayat tunggal dan ayat majmuk menggunakan

kata adjektif yang terdapat dalam petikan

Fokus Utama:

1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila

Aras : 2 (i) Mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah serta menjawabnya

secara logik dan tepat

Fokus Sampingan:

5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul serta

memahami perkara yang dibaca

Aras : 3 (i) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan

menarik

Page 2: rph kssr tahun 2

8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan

teks tentang sesuatu tajuk

Aras : 2 (i) Membina perenggan dengan ayat tunggal dan ayat majmuk

Kemahiran Bahasa: Mendengar dan bertutur, membaca dan menulis

Sistem Bahasa:

Tatabahasa: Membina perenggan menggunakan kata adjektif:

kemas, berani, tegas, lemah lembut, berat, pintar dan baik

Pengisian Kurikulum :

a) Ilmu: Pendidikan Islam

b) Nilai murni: Kejujuran, kerjasama dan kerajinan

c) Kemahiran Bernilai Tambah: Kemahiran berfikir: - Menjana dan menghasilkan idea baru Kecerdasan pelbagai: - verbal-linguistik dan interpersonal

Pengetahuan Sedia Ada:

Pernah dan tahu :

- Membina ayat menggunakan kata adjektif

- Berpengalaman memilih ketua kelas

Bahan Bantu Belajar:

- Tayangan slaid power point berkaitan kriteria pemilihan calon ketua kelas

Page 3: rph kssr tahun 2

ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

Soalan :

1.Apakah kriteria yang

kamu nampak pada diri

ketua kelas kamu ini?

2.Layak ataupun tidak ketua

kelas ini dilantik sebagai

ketua kelas?

SET INDUKSI (5 minit)

• Guru meminta ketua kelas tampil

ke hadapan

• Guru bertanyakan kepada murid

lain menegenai keriteria yang

terdapat pada ketua kelas tersebut

• Guru mengaitkan tajuk pelajaran.

Nilai : kejujuran

Tayangan slaid power point

berkaitan

“Kriteria Pemilihan Calon

Ketua Kelas”

(Rujuk Lampiran A)

Kata adjektif

- Kemas

- Berani

- Tegas

- Rajin

- Lemah lembut

- Berat

- Pintar

- Baik

LANGKAH 1 (10 minit)

• Guru menayangkan slaid power

point berkaitan kriteria pemilihan

calon ketua kelas

• Beberapa orang murid diminta

membacakan kriteria pemilihan

calon ketua kelas yang terdapat

pada tayangan menggunakan

sebutan dan intonasi yang betul

dan menarik

• Guru dan murid bersoal jawab

mengenai kriteria tersebut

• Guru meminta murid

menyenaraikan kata adjektif yang

terdapat pada tayangan tersebut

BBM :

-tayangan slaid

power point

berkaitan kriteria

pemilihan calon

ketua kelas

KP :

Verbal linguistik

Nilai :

- Kerjasama

Page 4: rph kssr tahun 2

Aktiviti

Main Peranan

Contoh soalan bertumpu:

- Apakah kriteria yang

ada pada?

Contoh soalan bercapah:

- Bagaimanakah kita

hendak memilih

ketua kelas yang

baik?

Langkah 2 (10 minit)

• Guru memanggil 3 orang murid ke

hadapan dan meminta mereka

membawa watak sebagai

• Murid lain diminta bertanya soalan

kepada ketiga-tiga watak tersebut

berkaitan kriteria diri mereka

sebagai calon ketua kelas.

• Guru membimbing murid

membina soalan bertumpu dan

bercapah

Teknik:

- Main peranan

Pendekatan:

- Komunikatif

Nilai:

- Kejujuran

- Kerjasama

KP:

- Verbal-

liguistik

- Interpersonal

KB:

- Menjana dan

menghasilkan

idea baru

Penutupan Kognitif :

- Apakah yang telah kamu

pelajari sebentar tadi?

- Apakah pengajaran

yang boleh diambil

daripada pelajaran hari

ini?

PENUTUP (5 minit)

• Murid-murid diminta menyatakan

perkara-perkara yang telah

dipelajari seperti tajuk pelajaran,

kriteria calon ketua kelas dan

tanggungjawab sebagai ketua

kelas

• Guru membuat penutup kognitif

dengan menerangkan betapa

pentingnya memilih calon ketua

kelas betapa pentingnya tugas

ketua kelas

Kerja rumah :

Membina 3 perenggan dengan ayat

Nilai :

- Kerjasama

- Kerajinan

Page 5: rph kssr tahun 2

Refleksi / Ulasan :

(Diisi oleh guru selepas selesai P&P)

tunggal dan ayat majmuk

menggunakan kata adjektif yang

terdapat dalam petikan