RPH KT Observe

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN Mata Pelajaran : Kajian Tempatan Tahun : 5 Tabah Bilangan Murid : 17 orang Tarikh/Hari : 13 Mac 2013 (Rabu) Masa : 11.15 – 12.15 tengahari (60 minit) Tema : 3. - Mengenal Negara Kita Topik : 3.2 - Geografi Fizikal Subtopik : B.- Cuaca dan Iklim di Malaysia Perincian Huraian : i. Ciri iklim di Khatulistiwa ii. Bencana alam iii. Langkah menghadapi bencana alam Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Menyebut dengan lisan tiga ciri iklim Khatulistiwa yang dipelajari ii. Menyatakan 3 jenis bencana alam kesan daripada ciri-ciri cuaca dan iklim di Malaysia. iii. Menerangkan langkah berjaga-jaga sebelum atau semasa menghadapi bencana alam melalui pembentangan kumpulan. Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mengalami situasi banjir di kampung halaman mereka. Penerapan Nilai : Keyakinan, keberanian, menghormati, bekerjasama, berdisiplin, mendengar arahan. Unsur Patriotisme : 1. Berbangga dengan iklim negara kita. 2. Bersyukur dapat menikmati iklim yang selesa sepanjang tahun. Bahan Sumber : Bi l Sumber Kuantiti 1. Laptop 1 2. Sampul surat 4 3 Pen marker 4 4. Puzzles Bencana Alam 4 5. Lembaran lirik 17

description

kt

Transcript of RPH KT Observe

Page 1: RPH KT Observe

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KAJIAN TEMPATAN

Mata Pelajaran : Kajian TempatanTahun : 5 TabahBilangan Murid : 17 orangTarikh/Hari : 13 Mac 2013 (Rabu)Masa : 11.15 – 12.15 tengahari (60 minit)

Tema : 3. - Mengenal Negara KitaTopik : 3.2 - Geografi FizikalSubtopik : B.- Cuaca dan Iklim di MalaysiaPerincian Huraian : i. Ciri iklim di Khatulistiwa

ii. Bencana alamiii. Langkah menghadapi bencana alam

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menyebut dengan lisan tiga ciri iklim Khatulistiwa yang dipelajariii. Menyatakan 3 jenis bencana alam kesan daripada ciri-ciri cuaca dan iklim di

Malaysia. iii. Menerangkan langkah berjaga-jaga sebelum atau semasa menghadapi

bencana alam melalui pembentangan kumpulan.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah mengalami situasi banjir di kampung halaman mereka.Penerapan Nilai : Keyakinan, keberanian, menghormati, bekerjasama, berdisiplin,

mendengar arahan.Unsur Patriotisme : 1. Berbangga dengan iklim negara kita.

2. Bersyukur dapat menikmati iklim yang selesa sepanjang tahun.

Bahan Sumber :

Bil Sumber Kuantiti1. Laptop 1

2. Sampul surat 4

3 Pen marker 4

4. Puzzles Bencana Alam 4

5. Lembaran lirik 17

6. Speaker 1

Page 2: RPH KT Observe

Prosedur PelaksanaanElemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari

Catatan(Penerapan Nilai Murni/

Nilai Alam Sekitar/ Sumber P&P)

Set Induksi (5 minit)

1. Murid diminta memerhatikan suasana di luar tempat belajar.

2. Murid diajukan dengan soalan:- Apakah perbezaan suasana di luar

dengan di dalam kelas?Luar – panas Dalam – sejuk/teduh

- Apakah akan terjadi jika cuaca panas/hujan ini berlaku berterusan?Kemarau / Banjir

3. Jawapan murid dikaitkan dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

KB Menjawab soalanMemerhati

KBFMeramalMenjana idea

TKPNaturalisVerbal linguistik

Nilai MurniMenghormati

Unsur PatriotismeBersyukur dapat menikmati cuaca yang selesa semasa belajar.

Langkah 1 (15 minit)

1. Murid mendengar penerangan guru bahawa unsur cuaca terdiri daripada suhu, angin dan hujan.

2. Murid diminta merujuk buku teks halaman 20.

3. Dua orang murid dipilih secara rawak untuk membaca petikan dalam buku teks manakala murid lain diminta menyemaknya.

4. Murid diajukan dengan soalan:- Apakah 3 ciri iklim Khatulistiwa di

Malaysia?5. Murid mendengar penerangan guru dengan

lebih terperinci mengenai ciri iklim di Malaysia.

KBMembacaMendengarMemperoleh maklumat

KBFMencirikan

TKPVerbal-linguistik

SPPBuku teks

Nilai MurniBerdisiplin, Mendengar arahan

Unsur PatriotismeBerbangga dengan iklim negara kita

Langkah 2 (15 minit)

1. Murid ditayangkan dengan slaid ‘Apa yang akan berlaku jika …….?- Hujan turun tanpa henti- Cuaca panas berpanjangan- Angin bertiup dengan kuat

2. Secara berpasangan, murid diminta membincangkan kesan yang akan berlaku daripada pernyataan yang ditayang oleh guru di slaid.

3. Beberapa orang murid dipanggil untuk membacakan jawapan mereka.

4. Murid ditayangkan sedutan video bencana alam bagi menjawab pernyataan yang diberikan tadi.- Banjir- Kemarau- Angin kencang

KBMemerhatiMembaca

KBFMeramalMenjana idea

TKPInterpersonalVisual ruangVerbal linguistik

TOCSebab dan akibat

SPPSlaid ‘Apa yang akan terjadi jika?

Nilai MurniMenghormati BekerjasamaYakin Diri

Unsur PatriotismeBersyukur dapat menikmati iklim yang selesa sepanjang tahun

Page 3: RPH KT Observe

Langkah 3 (20 minit)

1. Murid diminta berada dalam kumpulan yang telah ditetapkan

2. Ketua kumpulan diminta datang ke hadapan untuk mengambil kertas sebak, marker pen dan sampul berwarna yang mengandungi dua tugasan.

3. Murid diminta menyelesaikan ‘puzzle bencana alam’ bagi mendapatkan soalan tugasan yang sebenar berdasarkan gambar yang terhasil.

4. Tugas murid ialah menerangkan langkah berjaga-jaga sebelum atau semasa menghadapi bencana alam.

5. Wakil kumpulan diminta ke hadapan untuk membentangkan hasil perbincangan kumpulan.

KBMenjawab soalan

KBFMenjana ideaMembuat keputusan

TKPVerbal-linguistik, Interpersonalkinestatik

PSSKertas sebakMarker penSampulPuzzle Bencana Alam

Nilai MurniBekerjasamaTolak ansurKeyakinanKebersihan

Penutup (5 minit)

1. Murid diedarkan kertas lirik ‘Banjir’ nyanyian Harun Salim Bachik.

2. Murid menyanyi bersama-sama guru apabila muzik dimainkan.

3. Guru merumuskan isi pembelajaran hari ini dengar menerapkan nilai-nilai alam sekitar kepada murid

TKPMuzikVerbal lingusitik

PSSSpeakerLaptop Lembaran lirik lagu

Nilai MurniBersemangat