RPH MORAL:TANGGUNGJAWAB TERHADAP KELUARGA

5
[SK ST FRANCIS XAVIER (M)] 02 MAC 2015 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Tahun : 2 Merah Tarikh/ Masa : 2 Mac 2015 (10.20 pagi 11.20 pagi) Bilangan Murid : 23 orang Tema : Tanggungjawab Terhadap Keluarga Tajuk : Ampaian Tanggungjawab Standard Kandungan : 3.1 Melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga Standard Pembelajaran: 3.1.1 Menceritakan tanggungjawab dalam keluarga 3.1.2 Menyenaraikan kepentingan melaksanakan tanggungjawab dalam keluarga 3.1.3 Menyatakan perasaan semasa melaksanakan tanggungjawab dalam keluarga 3.1.4 Mengamalkan sikap bertanggungjawab dalam keluarga Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran 20 daripada 23 orang murid dapat: i. menyatakan dua daripada tiga cara membantu keluarga kembangan. ii. menceritakan perasaan semasa membantu keluarga kembangan. iii. mengamalkan sikap saling membantu dalam keluarga. Pendekatan : Pemupukan nilai, Penjelasan nilai, dan analisis nilai EMK: i. Kreativiti: menjana idea, mengenal pasti Bahan/Sumber PDP : 1. Gambar 2. Peta buih 3. Kad pakaian SITI HAJA DAUD 1

description

Ampaian Tanggungjawab

Transcript of RPH MORAL:TANGGUNGJAWAB TERHADAP KELUARGA

Page 1: RPH MORAL:TANGGUNGJAWAB TERHADAP KELUARGA

[ ] 02 MAC 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

Tahun : 2 Merah

Tarikh/ Masa : 2 Mac 2015 (10.20 pagi – 11.20 pagi)

Bilangan Murid : 23 orang

Tema : Tanggungjawab Terhadap Keluarga

Tajuk : Ampaian Tanggungjawab

Standard Kandungan: 3.1 Melaksanakan tanggungjawab terhadap keluarga

Standard Pembelajaran: 3.1.1 Menceritakan tanggungjawab dalam keluarga

3.1.2 Menyenaraikan kepentingan melaksanakan tanggungjawab dalam keluarga

3.1.3 Menyatakan perasaan semasa melaksanakan tanggungjawab dalam keluarga

3.1.4 Mengamalkan sikap bertanggungjawab dalam keluarga

Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran 20 daripada 23 orang murid

dapat:

i. menyatakan dua daripada tiga cara membantu keluarga kembangan.

ii. menceritakan perasaan semasa membantu keluarga kembangan.

iii. mengamalkan sikap saling membantu dalam keluarga.

Pendekatan : Pemupukan nilai, Penjelasan nilai, dan analisis nilai

EMK:

i. Kreativiti: menjana idea, mengenal pasti

Bahan/Sumber PDP :

1. Gambar

2. Peta buih

3. Kad pakaian

4. Tali

5. Klip kertas

6. Lembaran kertas

7. Alat tulis

SITI HAJA DAUD 1

Page 2: RPH MORAL:TANGGUNGJAWAB TERHADAP KELUARGA

[ ] 02 MAC 2015

Aktiviti Pembelajaran:

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti

Pembelajaran

Catatan:

Kaedah/ Teknik/

BBM/ EMk

Set Induksi(5 minit)

Gambar:

- Ampaian

- Guru memaparkan gambar

ampaian kepada murid-

murid.

- Guru bersoal jawab dengan

murid berkaitan dengan

gambar tersebut.

- Guru memperkenalkan

tajuk iaitu ‘Ampaian

Tanggungjawab’.

TEKNIK:

- Perbincangan

KAEDAH:

- Kaedah Soal Jawab

- Sumbangsaran

EMK:

- Menghubungkait

BBM:

- Gambar

Langkah 1(15 minit)

Tanggungjawab

Terhadap

Keluarga:

- Cuci tandas

- Sapu sampah

- Lap debu

- Lipat baju

- Cuci pinggan

- Guru menampalkan peta

buih pada papan tulis.

- Guru bersoal jawab

dengan murid berkaitan

dengan tanggungjawab

murid semasa di rumah.

- Dalam kumpulan masing-

masing, murid diminta

untuk menyenaraikan

lima tanggungjawab yang

mereka telah lakukan.

- Beberapa orang murid

diminta untuk menulis

jawapan pada papan

tulis.

TEKNIK:

- Soal jawab

BBM:

- Peta buih

- Alat tulis

EMK:

- Menjana idea

- Mengenal pasti

KB:

- Murid dapat

menyenaraikan

tanggungjawab yang

mereka lakukan

SITI HAJA DAUD 2

Page 3: RPH MORAL:TANGGUNGJAWAB TERHADAP KELUARGA

[ ] 02 MAC 2015

semasa di rumah.

Langkah 2(20 minit)

Ampaian

Tanggungjawab

Kad Pakaian

- Baju

- Gaun

- Seluar

- Guru menunjukkan contoh

ampaian tanggungjawab

yang telah dibuat oleh guru.

- Guru bersoal jawab dengan

murid berkaitan dengan

“Ampaian Tanggunjawab”

yang ditunjukkan tadi.

- Guru meminta murid-murid

membuat “Ampaian

Tanggungjawab” untuk

digantung pada sudut

Pendidikan Moral di dalam

kelas.

- Di dalam kumpulan masing-

masing, guru mengedarkan

kad pakaian kepada setiap

murid.

- Murid diminta menulis satu

tanggungjawab yang

mereka lakukan semasa di

rumah ke dalam kad

pakaian tersebut.

- Murid-murid boleh

menghias kad tersebut

mengikut kreativiti

tersendiri.

KAEDAH:

- Kelas

BBM:

- Kad pakaian

- Ampaian

Tanggungjawab

- Alat tulis

EMK:

- Menjana idea

- Mengenal pasti

PENDEKATAN:

- Pemupukan nilai

- Penjelasan nilai

- Analisis nilai

KB:

- Murid dapat

mengekspresikan

kreativiti masing-

masing semasa

membuat ampaian

tanggungjawab.

Langkah 3(10 minit)

Ampaian

Tanggungjawab

- Setelah selesai menulis dan

menghias pakaian, guru

menggantungkan “Ampaian

Tanggungjawab” pada

PENDEKATAN:

- Analisis nilai

- Penjelasan nilai

SITI HAJA DAUD 3

Page 4: RPH MORAL:TANGGUNGJAWAB TERHADAP KELUARGA

[ ] 02 MAC 2015

papan tulis.

- Murid-murid diminta untuk

menggantungkan kad

pakaian masing-masing

pada “Ampaian

Tanggungjawab”.

- Guru terlebih dahulu

memberikan klip kertas

kepada murid-murid.

- Murid-murid diminta untuk

berbaris mengikut

kumpulan masing-masing

dan menggantungkan kad

tersebut mengikut giliran.

BBM:

- Ampaian

tanggungjawab

- Kad pakaian

- Klip kertas

EMK:

- Menjana idea

- Mengenal pasti

Langkah 4(5 minit)

Latihan

Pengukuhan

- Guru mengedarkan

lembaran kerja kepada

murid-murid.

- Murid diminta untuk

melengkap latihan pada

lembaran kerja yang telah

diedarkan.

BBM:

- Lembaran kerja

Penutup( 5 minit)

Ampaian

Tanggungjawab

- Murid diminta membuat

refleksi dan rumusan

pembelajaran dengan

bantuan guru.

- Guru mengarahkan murid

menyiapkan kerja rumah.

TEKNIK:

- Nyanyian

KAEDAH:

- Kaedah Soal Jawab

EMK:

- Menjana idea

SITI HAJA DAUD 4

Page 5: RPH MORAL:TANGGUNGJAWAB TERHADAP KELUARGA

[ ] 02 MAC 2015

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH

(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)

Disemak oleh Guru/Pensyarah Pembimbing:

Catatan

Tandatangan :

Nama :

Tarikh :

Disahkan oleh Guru Besar:

Catatan

Tandatangan :

Nama :

Tarikh :

SITI HAJA DAUD 5